Nejprve se musím k něčemu přiznat. Nejsem žádná autorita na módu. Prostě normální chlapík v kalhotách, rozepnuté košili a pohodlných botách, dočista nenucený zjev. V mém oboru na oblečení příliš nezáleží. Každý si o mně udělá obrázek z toho, co říkám (alespoň doufám).
V situaci, kdy záleží na prvním dojmu, jako je například pracovní pohovor, však bude na vašem oblečení záležet mnohem víc. Není podstatné, o jakou pozici se budete ucházet – budou vás hodnotit podle toho, co máte na sobě a jak vypadáte, ještě než vypustíte z úst první slovo.
Zní to nemilosrdně, ale je to tak. Lidé zkrátka ostatní hodnotí podle jejich vzhledu.
Práci nezískáte pouze díky tomu, že si zvolíte vhodné oblečení.
I když pracujete v módním průmyslu (kde váš smysl pro styl samozřejmě hraje větší roli), vždycky jde o víc než jen o oblečení a doplňky, které nosíte.
Když se oblečete tak, abyste zapůsobili, téměř jistě nakonec vyvoláte dojem, že se snažíte až příliš a vynahrazujete si tím něco, co vám chybí v jiných oblastech. Budete-li důsledně nosit oblečení a doplňky od velkých značek, bude výsledný dojem stejný. Vaše kariérní úspěchy mluví samy za sebe – nemusíte přijít v nejnovějším značkovém oblečení.
Raději se snažte obléknout tak, abyste vypadali podobně jako ti, kdo pohovor vedou. Stejně jako byste se měli snažit odrážet jejich chování, je nezbytnou součástí pohovoru i přijetí firemního vzhledu.
Neberte si na sebe úplně nové oblečení nebo boty. Volba oblečení je důležitá, ale nechcete mluvit z cesty, protože vás nesnesitelně tlačí boty. Zcela nový oděv může také vést personalistu u pohovoru k zamyšlení nad tím, zda takto opravdu vypadáte vždycky. Autenticita má zásadní význam, proto si oblečení před pohovorem několikrát vezměte na sebe. Když se v něm projdete po městě a budete u toho přemýšlet nad tím, co zajímavého můžete říct o své dosavadní kariéře, třeba vám to přidá na sebevědomí. Vaše oblečení na pohovor by prostě mělo být „normální“.
Pokud usilujete o práci v kanceláři, kde převládá profesionální atmosféra, stojí za to zvážit následující volbu dámského oblečení:
Pokud jde o pánské oděvy v business stylu, jedinou volbou je bez ohledu na obor a profesi dobře padnoucí oblek. Oblek s kravatou se sice v kanceláři nenosí každý den, ale na pohovoru jej etiketa vyžaduje, neboť působí velmi profesionálně.
Styl business casual je u mnoha zaměstnavatelů normou, ale při pohovoru musíte být velmi opatrní, pokud jde o to, jak daleko se můžete odchýlit od výše uvedeného profesionálního stylu oblékání. Pokud máte pochybnosti, raději se vyhněte nadměrné formálnosti.
Některé nepřípustné způsoby oblékání uvádíme v další kapitole, již nyní je ale třeba se zmínit o tom, že džíny by se na pohovoru neměly objevit nikdy. Stejně tak se mohou v neformálnějším kancelářském prostředí nosit polokošile, vy si ale na pohovor vždy vezměte košili s dlouhým rukávem (třeba bez kravaty, chcete-li působit méně formálně).
Pokud jde o kalhoty, pro muže jsou vhodné kalhoty typu chinos nebo khaki v tlumených barvách. Méně formální kalhoty a dámské áčkové plisované nebo pouzdrové sukně nabízejí širokou škálu možností a můžete jimi projevit určitou osobitost.
Košile by u obou pohlaví ideálně měly být jednoduché – horní polovina vašeho těla bude nad stolem vidět (během pohovoru se často sedí u stolu), kdežto spodní polovina zůstává po většinu doby skrytá.
Outfit ve stylu business casual často dotvoří lehký svetr z jemné pleteniny pro muže nebo jednoduchý kardigan u žen. Musí mít tu správnou velikost – bude-li vám tato část oděvu příliš volná, budete u pracovního pohovoru působit nepřípustně ležérním dojmem.
Líbil se vám tento obsah? Navštivte naši stránku s příklady životopisů a vytvořte si ten nejlepší životopis pro vás.