Ačkoli k definitivnímu odchodu ze zaměstnání stačí jen dát výpověď, je vhodné, abyste se před odesláním formálního dopisu s výpovědí setkali u informativního pohovoru (který by neměl připomínat výslech). Bezproblémová výpověď bez zbytečného rozruchu není zdaleka tak snadná věc, jak by se mohlo zdát.
Informujte se předem o tom, jaký je ve vaší společnosti formální postup v případě ukončení pracovního poměru. Je čas oprášit pracovní smlouvu. Ověřte si výpovědní dobu a zjistěte si další informace, které mohou být relevantní (např. alternativní místo výkonu práce ve výpovědní době nebo konkurenční doložka). Než začnete přemýšlet o osobnějších aspektech nadcházející konverzace, musíte mít jistotu, že jste pamatovali na všechny oficiální stránky věci. Ať vás potenciální nadřízený nepřekvapí něčím, na co jste zapomněli.
Příprava půdy pro rozhovor o odchodu vyžaduje trochu přemýšlení. Přispějte k hladkému průběhu tohoto setkání tím, že k němu přistoupíte profesionálně:
Nemějte pocit, že musíte něco vysvětlovat. Přirozenou reakcí každého nadřízeného je snaha situaci porozumět a nějak ji uzavřít. Z různých důvodů bude chtít proniknout do vašich hlubších důvodů, které však nejste povinni sdělovat. Snažte se, aby byl rozhovor týkající se vaší výpovědi co nejkratší. Pokud máte s nadřízeným bližší vztah, můžete se o další podrobnosti podělit později. Rozhodně nejste povinni sdělovat, kam odcházíte.
Je důležité, aby byl rozhovor týkající se výpovědi co nejkratší. Bez ohledu na to, jak blízké vztahy se svým šéfem máte, se v oficiálním rozhovoru o výpovědi držte formalit, poté můžete navázat výpovědním dopisem.
Obsah rozhovoru se bude lišit v závislosti na vašem vztahu a situaci, ale měli byste dbát na to, abyste projednali následující tři body.
Na rozdíl od formálního rozhovoru, který můžete utvářet v závislosti na situaci a na charakteru svého vztahu s nadřízeným, by měl dopis s výpovědí obsahovat šest základních prvků:
Následující šablona dopisu s výpovědí by vám měla posloužit jako příklad stručného a výstižného textu, který může být vaším posledním formálním písemným sdělením zaměstnavateli:
VAŠE JMÉNO
Ulice, město, poštovní směrovací číslo
Telefonní číslo • E-mail
Jméno vašeho nadřízeného
Funkce vašeho nadřízeného
Název společnosti
Ulice
Město
Poštovní směrovací číslo
Dnešní datum
Vážený pane/paní (JMÉNO NADŘÍZENÉHO/NADŘÍZENÉ):
Bohužel Vám musím oznámit, že odcházím z funkce [NÁZEV PRACOVNÍ POZICE] v [NÁZEV SPOLEČNOSTI] s dvouměsíční výpovědní dobou. Naposled budu na pracovišti dne [DEN, MĚSÍC, ROK].
V [NÁZEV SPOLEČNOSTI] jsem pracoval/a [XX] let a byl/a jsem zde spokojen/a, odcházím, abych [DŮVOD ODCHODU Z DANÉHO ZAMĚSTNÁNÍ].
Bylo mi ctí a těšilo mě pracovat pro [NÁZEV SPOLEČNOSTI]. Hodně jsem se toho naučil/a a spřátelil/a jsem se s výjimečnými spolupracovníky, kterých si vždy budu velmi vážit.
Velmi rád/a učiním vše, co bude potřeba k zaškolení mého nástupce, jestliže nového pracovníka vyberete ještě před mým odchodem. Chtěl/a bych Vám velmi poděkovat za skvělou příležitost pracovat pro [NÁZEV SPOLEČNOSTI].
S pozdravem
[VAŠE JMÉNO]