Záhlaví nahoře na stránce životopisu obsahuje vaše nejdůležitější kontaktní údaje: jméno, povolání, adresu, telefonní číslo a e-mailovou adresu. Kromě toho, že zaměstnavateli sděluje, jak vás může kontaktovat, je záhlaví také důležitým grafickým prvkem, který vašemu životopisu dodá trochu vizuálního stylu. Nemělo by být křiklavé ani přehnaně efektní, zato by se v něm mělo uplatnit kreativní využití fontů, mezer, rozvržení, grafických prvků a případně i trocha barevnosti.
Záhlaví se píše snadno, neboť všechny informace v něm obsažené znáte nazpaměť, na druhou stranu je nejnáročnější částí životopisu z hlediska formátování. Doporučujeme proto použít předem vytvořené záhlaví, s nímž získáte již hotové rozvržení. Vy jen zadáte své kontaktní údaje, kliknete na tlačítko a je to – nahoře na stránce máte hotové krásné záhlaví.
Daniela Mrázová
Vysokoškolská pedagožka
Detaily
Bělehradská 17
530 09, Pardubice
603 323 653 daniela.mrazova@gmail.com
Souhrn životopisu, nazývaný také profil nebo představení uchazeče, je něco jako abstrakt na začátku odborného článku. Nemnoha pečlivě zvolenými slovy shrnuje hlavní body textu, který následuje.
Jaké hlavní přednosti můžete nabídnout? Ať jsou to roky pedagogických zkušeností, získané akademické pocty nebo přelomová dizertace o pohlavním životě žab, vždy zde musíte uvést něco, čím se odlišujete od ostatních. Vyzdvihněte tyto úspěchy právě zde, na několika řádcích v úvodu souhrnu, který nastiňuje, proč jste v dané oblasti činnosti výjimeční.
Dynamická a energická pedagožka se zaujetím pro práci se studenty a jejich všestranný rozvoj. Zkušenost s vytvářením a plněním studijních osnov zaměřených na rozvoj skutečného potenciálu studentů.
Hledáte-li uplatnění v akademické sféře, patrně za sebou již máte nějakou profesní kariéru. I když se nebudete moci pochlubit mnohaletým vedením katedry na slovutné univerzitě, určitě existuje něco, čím můžete zaujmout. Pojďme s tím pracovat.
Pokud jste působili v několika akademických pozicích, sepište je zde v obráceném chronologickém pořadí, vždy s uvedením zaměstnavatele, místa výkonu práce, doby, po kterou jste zaměstnání vykonávali, a čeho jste v dané pozici dosáhli. Buďte konkrétní a kdykoli to bude možné, uvádějte fakta, čísla a měřitelné hodnoty.
Vyučující na katedře anglického jazyka v Univerzita Pardubice, Pardubice
srpen 2016 — březen 2021
Vyučující anglického jazyka v Univerzita Tomáše Bati , Zlín
srpen 2014 — srpen 2016
Dojde-li na sestavování části akademického životopisu věnované dosaženému vzdělání, měli byste být ve svém živlu. Máte-li titul z postgraduálního studia, uveďte jej na prvním místě. Magisterský titul uveďte jako druhý. Pokud jste stěží obhájili bakalářský titul z nepříliš oslnivého oboru, zato jste nechyběli na žádném bowlingovém turnaji, nechte si druhou z uvedených informací pro sebe a uveďte pouze získaný titul.
Úspěchy na akademickém poli jsou v akademickém životopisu samozřejmě relevantní a stojí za to rozepsat se o nich trochu důkladněji. Pokud jste dosáhli oslnivého prospěchu, byli jste členem řady akademických spolků nebo redigovali univerzitní časopis, stojí za to všechny tyto skutečnosti uvést.
Ph.D., Univerzita Palackého, Olomouc
říjen 2010 — květen 2014
Mgr., Bc., Univerzita Palackého, Olomouc
říjen 2005 — květen 2010
Každý životopis by měl obsahovat stručný, ale pečlivě sestavený soupis dovedností – tedy činností, ve kterých jste výjimeční. Ty se budou lišit podle oboru, neboť účetnictví jistě vyžaduje jiné dovednosti než zoologie.
Zpravidla zde budou uváděny tvrdé dovednosti (technické schopnosti získané vzděláním a zkušenostmi) a měkké dovednosti (vrozená schopnost vycházet s lidmi, díky níž umíte komunikovat, naslouchat a vést ostatní). Znáte svůj obor, vyzdvihněte proto důvody, proč jste v něm dobří.