Souhrn datového analytika by se měl soustředit na tři věci: znalost oboru, obchodní důvtip a úspěšně realizované projekty. Vyznáte se ve své práci, jsou vaše znalosti užitečné pro ostatní a zajistíte svými schopnostmi zaměstnavateli vyšší zisky? V souhrnu musíte sdělit, v čem se lišíte od ostatních uchazečů, kteří nejspíš předloží jen dlouhý seznam svých schopností v oblasti analýzy dat. Svoji skutečnou hodnotu ukážete, když se představíte jako spojovací článek mezi daty a vašimi kolegy. Budete-li hovořit o tom, jaký dopad měly vaše projekty na směřování a zisky společnosti, v níž jste působili, dáváte svým specifickým dovednostem z oblasti datové analytiky podobu reálných čísel.
Pokud v souhrnu neuvedete, jak shromažďujete a analyzujete data, vzbudí to v potenciálním zaměstnavateli podezření. Nedopusťte, aby vaše obchodní schopnosti zastínily vaše hlavní nadání, jímž je práce datového analytika. Hovořte o problémech, které jste vyřešili, о objemu dat, s nimiž jste pracovali, a o softwaru, který používáte.
Zkušený a pracovitý datový analytik s několikaletou zkušeností v oblasti řešení efektivity a problémů datových toků a identifikace potřeb projektů. Zkušenost s přijímáním a monitoringem dat z různých datových toků včetně datových zdrojů, jako jsou Access, SQL a Excel. Schopnost provádět syntézu informací týkajících se kvality a efektivně spolupracovat s kolegy a klienty. Prokazatelná zkušenost s vytvářením přehledů pro vedení společnosti pro účely měsíčních a čtvrtletních auditů a vykazování shody.
V části životopisu věnované dosavadní kariéře se jako datový analytik musíte zaměřit na to, co jste v této profesi dokázali. Není vhodné uvádět své dovednosti, aniž byste sdělili také výsledky, jichž jste díky nim dosáhli. Držte se klíčových projektů, které budou z hlediska vašeho budoucího zaměstnavatele nejspíše relevantní, a uveďte podrobnější informace o svých zaměstnavatelích z poslední doby.
Datová věda zaznamenala v uplynulých čtyřech až pěti letech velký rozvoj, zkušenosti staršího data proto budou méně relevantní. Svoje pokroky demonstrujte na velikosti projektů, jimiž jste byli pověřeni, a na složitosti dat, s nimiž jste pracovali. Uvádíte-li podrobné líčení určité situace, zvažte použití metody STAR – situace, v níž jste se ocitli (Situation), úkol, který jste museli vyřešit (Task), akce, kterou jste podnikli (Action), a výsledek, jehož jste dosáhli (Result).
Většina datových analytiků využije pro prezentaci své dosavadní kariéry (a dosaženého vzdělání) životopis s chronologickým řazením údajů. Na začátku tak bude vaše nedávné nebo poslední zaměstnání a na posledním místě vaše první práce. Pokud jste během své profesní dráhy získávali stále lepší pracovní pozice, objeví se nejpůsobivější reference na samotném začátku seznamu.
Část CV datového analytika věnovaná dovednostem je místem, u něhož zaměstnavatel očekává vyčerpávající soupis vašich předpokladů pro práci s daty. Bude-li některá složka těchto dovedností chybět, vyvolá to v zaměstnavateli znepokojení, seznam proto musí být co nejkomplexnější.
Následují některé z oblastí, které bychom očekávali od nejkvalitnějších uchazečů: využívají nejpokročilejší metody shromažďování dat a automatizují procesy, které jim umožňují interpretovat a analyzovat různé druhy chování. S pomocí softwaru pro extrakci dat dokážou tato data zkoumat, nacházet vzorce a budovat modely umožňující testování. Z výsledných datových souborů jsou schopni vytvářet vazby a vyvozovat závěry pro širší obchodní rámec.
Oddíl životopisu věnovaný vzdělání je místem, kde datový analytik podává informaci o svých studijních výsledcích, díky nimž se hodí na danou pozici. Datoví analytici často mají titul z matematiky, ekonomie nebo datové vědy. Lidé, kteří přicházejí z provozních nebo finančních oddělení podniků, také často mají vzdělání z oblastí, jako je například statistika. Častý je postgraduální titul z datové vědy. Mnozí zaměstnavatelé vítají i uchazeče s titulem MBA, neboť se mohou vykázat širšími znalostmi obchodu. V oddíle vyhrazeném pro vzdělání je běžné uvádět všechny programovací jazyky, které uchazeč ovládá – čím více, tím lépe.
Ing., ČVUT, Praha
říjen 2008 — květen 2010
Bc., VUT, Brno
říjen 2005 — květen 2008