Váš souhrn, nebo chcete-li profil, stručně informuje personalisty o tom, kdo jste a co považujete za nejdůležitější ve své dosavadní kariéře. V tomto krátkém vyprávění, tvořeném maximálně třemi až pěti větami, máte příležitost představit svou profesní osobnost a vlastnosti a zároveň zdůraznit jeden nebo dva největší úspěchy, jichž jste v kariéře dosáhli. Můžete zde použít přídavná jména popisující vaše chování na pracovišti a vysvětlující, proč jste nejlepším uchazečem o danou pozici. Pokud by se o vás pokoušela přílišná skromnost, nenechte se zviklat! Úspěchy je třeba se pochlubit, na druhou stranu však nesmíte ani přehánět. Pokud se o plnohodnotné zaměstnání ucházíte vůbec poprvé, poukažte na projekty, které jste realizovali na univerzitě nebo jako datový nadšenec v rámci zájmových aktivit.
Souhrn by vždy měl reagovat na konkrétní pracovní pozici, o kterou se ucházíte. Nemusíte jej přepisovat pro každé pracovní místo, můžete však zařadit klíčová slova, která podle vaší analýzy nejvíce přispějí k vylepšení vaší pozice ve výstupech z ATS.
Ačkoli se tento oddíl nachází na samotném začátku životopisu, možná byste jej měli psát až nakonec (pokud víte, jak na psaní krátkých kreativních textů) – konec konců jde o souhrn, takže je užitečné mít nejprve před sebou všechna data.
Schopný datový vědec vytvářející cenné datové výstupy s využitím analytických funkcí a metod vyhledávání dat. Činnost na podporu rozvoje firmy spočívající ve vytváření strategických plánů založených na prediktivních modelech a poznatcích. Prokazatelná zkušenost s analýzou složitých datových souborů, efektivní poradenská funkce.
Oddíl věnovaný dosavadní kariéře je základem vašeho životopisu: personalisté si na něm zmapují, kam jste ve své profesní dráze pokročili. Přistupujte k této části stejně, jako když skládáte dohromady jednotlivá data, abyste získali celkový obraz. Každá práce nebo projekt v oblasti datové vědy je odrazovým můstkem pro další aktivitu. Klíčovou myšlenkou je ukázat personalistům, co jste v jednotlivých zaměstnáních dokázali, jak jste se rozvíjeli a jaké kroky jste připraveni podniknout dále. Datoví vědci se často rekrutují z vývojářů softwaru, datových inženýrů nebo obchodních či datových analytiků, takže pokud chcete významně pokročit směrem k pozici datového vědce, měli byste být schopni demonstrovat vysokou úroveň odpovědnosti a znalostí. Začněte tím, že se zamyslíte nad všemi dovednostmi, které potřebujete k tomu, abyste se stali úspěšným datovým vědcem.
Datový vědec, OS Technologies, Havířov
Duben 2013 - Srpen 2019
Datový vědec, IT institut, Ostrava
Listopad 2008 - Březen 2013
Datová věda je poměrně nová oblast, takže jste konkrétně tento obor možná nevystudovali, i když se nyní objevují různé certifikační programy a „bootcampy“, které tuto mezeru zaplňují. Pokud jste takovou průpravu absolvovali, je to skvělé, ale práci datového vědce můžete získat i bez nich. Nejžádanějšími studijními obory, které personalisté očekávají od adeptů na práci datového vědce, jsou:
Pokud máte jakékoli relevantní vzdělání v těchto oblastech, měli byste je v oddíle určeném pro vzdělání uvést. Datoví vědci mají často druhý stupeň vysokoškolského vzdělání ve specializovaných oborech, ten ale není pro přijetí na pozici datového vědce nezbytný, zvlášť pokud máte vzdělání ve výše uvedených oborech. Pokud chcete svůj životopis vylepšit nebo doplnit chybějící dovednosti, zvažte uvedení certifikačního programu nebo dalšího studia. Ke kariéře datového vědce mohou vést i jiné specializované obory jako například biotechnologie nebo technické obory.
Ing., VŠB – Technická univerzita, Ostrava
Srpen 2002 - Květen 2007
Gymnázium, Havířov
Září 1999 - Květen 2003
Oddíl dovedností: zaměřte se na schopnosti, které vás odlišují
V oddíle věnovaném dovednostem poskytujete k rychlému náhledu seznam schopností odpovídajících pracovní pozici, o niž se ucházíte. Nyní je čas na to, abyste si sepsali seznam všech programů, statistických modelů, matematických znalostí atd., jimiž disponujete. Jedná se o tvrdé dovednosti, které potřebujete k výkonu své práce. Dále se zamyslete nad svými dovednostmi v oblasti mezilidských vztahů a dalšími měkkými dovednostmi typu komunikace, organizace a řízení času, jimiž musí kvalitní pracovník disponovat. Vytvořte z nich základní seznam, který můžete doplňovat podle toho, jak se budete v oblasti datové vědy rozvíjet a hledat nové výzvy.
Tuto část lze nejsnáze uzpůsobit pro jednotlivé nabídky práce, ale neměla by být jedinou, kterou upravujete. Při úpravách životopisu posuzujte nabízené pracovní pozice jednotlivě a zaměřujte se na jejich konkrétní požadavky.
Použijte nástroj pro tvorbu životopisů resume.io a jeho odborně vytvořené šablony, které váš životopis pozvednou na vyšší úroveň. Začněte již dnes!