Při plánování vyučovací hodiny nejprve zvažujete, co do ní zařadit. U životopisu uchazeče o pozici pedagoga postupujte stejně. Vaše CV musí obsahovat:
Chcete-li připravit skvělou vyučovací hodinu, musíte brát v úvahu, koho budete učit. Skvělý životopis uchazeče o pedagogickou pozici zase bere v úvahu školu, ve které chcete pracovat. Zaměřte své sdělení na publikum, jemuž je určeno. Zjistěte si fakta o škole, demografické údaje o studentech a vyučujících a filozofii výuky, kterou škola uplatňuje.
Jako pedagog víte, jak je důležitá důslednost. Personalistům vyhovuje, když mohou potřebné informace najít bez námahy. To znamená, že se budete držet osvědčeného formátu, tedy obráceného chronologického řazení. Tato struktura se soustředí na vaši dosavadní kariéru, která by měla být řazena od nejnovějšího zaměstnání po nejstarší. Vzhledem k tomu, že pedagogové na každé nové pozici postupují v kariéře a získávají nové dovednosti, je pro tuto oblast nejvhodnější obrácená chronologická struktura.
Do hry zde opět vstupují programy pro výběr uchazečů ATS. Prochází-li takový program váš životopis, hledá informace podle určitých vzorců. Aby se údaje ve vašem dokumentu přenesly do personálního systému společnosti, použijte obrácené chronologické pořadí, což je formát, na jehož procházení jsou ATS naprogramované.
Ačkoli existují i jiné formáty, měli byste je používat pouze ve zvláštních případech. Nedávní absolventi nebo ti, kteří chtějí změnit povolání, se mohou podívat na námi navrhované chronologické nebo hybridní formáty životopisů.
Každý dobrý učitel začíná svou hodinu tím nejpodstatnějším neboli tím, co chce, aby si žáci osvojili. Tím hlavním ve vašem životopisu pedagoga je oddíl nazvaný Souhrn. Zamyslete se nad svým hlavním sdělením (cíleným na konkrétní pracovní pozici) a pak na třech až čtyřech řádcích toto sdělení předejte.
Je to jediné místo v životopise, kde můžete přidat trochu osobitosti; dbejte proto, aby váš text vypovídal o vašem pedagogickém stylu. V první větě obecně popište svoji kariéru. Následně uveďte již podrobněji, co nejlepšího můžete jako pedagog při výuce nabídnout. Máte-li dost prostoru, dejte najevo svoje nadšení pro vyučovaný předmět nebo vysvětlete, proč jste se stali pedagogem nebo pedagožkou.
Vzor souhrnu životopisu najdete níže.
Zkušený a obětavý pedagog s odbornými znalostmi v oblasti vytváření vzdělávacích osnov pro žáky od předškolního věku po první stupeň základního vzdělání Účinné pedagogické vedení prostřednictvím poutavých učebních plánů a promyšlené pedagogické práce.
V části životopisu týkající se dosavadní kariéry sdělujete personalistům, co jste již ve své kariéře dokázali. Podstatné je zde slovo „dokázali“. Nejedná se o výčet vašich pracovních povinností, ale o zhodnocení vašich úspěchů.
Je skvělé, že jste učili matematiku sedmáky, ale můžete být konkrétnější? Zlepšili jste například průměrné známkové hodnocení třídy? Podařilo se vám zaujmout žáka, který dříve neměl matematiku rád? Vypracovali jste vzorovou výukovou jednotku, kterou začali používat i ostatní učitelé? Tento druh kariérních úspěchů vám poslouží k tomu, abyste svoji dosavadní kariéru odlišili od nabídky ostatních uchazečů.
Vzhledem k tomu, že měření pokroků ve vzdělávání se často spoléhá na čísla a statistiky, nezapomeňte v oddíle určeném pro dosavadní kariéru takové údaje uvést, abyste ukázali, čeho jste na jednotlivých pozicích dosáhli.
Níže najdete vzor oddílu dosavadní kariéry k úpravám podle potřeby.
Třídní učitel žáků 3. ročníku v ZŠ Tomáše Bati, Zlín
Srpen 2015 — červen 2020
Pedagog v Soukromé předškolní zařízení Čtyřlístek, Zlín
Září 2012 — červen 2015
Při vytváření části životopisu věnované dovednostem můžete brát v potaz komunikaci, spolupráci a empatii, ale v pedagogické práci se také stále více prosazují moderní technologie. Váš seznam by měl v každém případě obsahovat počítačové dovednosti (zejména ty, které jsou přímo uvedeny v popisu pracovní pozice).
Klíčem k oddílu dovedností je předložit mix vašich akademických a technických znalostí a vlastností, díky kterým si vás oblíbí rodiče i žáci nebo studenti. Jedná se o důležitý oddíl, neboť personalistům umožňuje rychle zjistit, zda disponujete vlastnostmi, které hledají, ale také jim sdělit, co z vás podle vašeho názoru dělá skvělého pedagoga.
Níže najdete vzor oddílu životopisu vyhrazeného pro dovednosti.
Pedagogové si logicky cení vzdělání, proto tuto část přesuňte nad část věnovanou dovednostem (nebo dokonce nad oddíl věnovaný dosavadní kariéře, pokud stojíte na samotném začátku své učitelské dráhy). Uveďte všechny své tituly a průměrný prospěch, pokud je ovšem lepší než jen dobrý. Uvědomte si, že některé školy mohou požadovat předložení studijních výsledků, takže uvedení průměrného prospěchu v tomto oddíle určitě stojí za zvážení.
Pokud jste se zúčastnili seminářů nebo školení, které rozšířily vaše odborné znalosti, uveďte je.
Níže najdete vzor oddílu životopisu věnovaného vzdělání, který vám ukáže, jak tuto část správně uspořádat.
Magisterský titul, Bakalářské a magisterské studium, Univerzita Tomáše Bati, Zlín
Září 2007 — Květen 2012