Skvělý životopis pracovníka ostrahy může být při hledání práce rozhodující. Mezi špatně placenou prací se špatnými pracovními podmínkami a prestižní pozicí ve velké společnosti se slušným platem, pohodlným pracovním prostředím a benefity je velký rozdíl.
Návod, který právě čtete, vám poskytne všechny informace potřebné k napsání výjimečného životopisu pracovníka ostrahy. Probereme zde:
Pro napsání vynikajícího životopisu pracovníka ostrahy je vhodné si nejprve prohlédnout informace na cvapp.cz se vzory životopisů a průvodcem psaním.
Pracovníci ostrahy hrají důležitou roli při zajišťování bezpečnosti podniků, průmyslových zařízení, obytných rezidencí a mnoha dalších objektů. K úkolům pracovníků ostrahy patří: hlídkování v objektu, identifikace podezřelých aktivit, kontrola zamčených bran, dveří a oken, identifikace požárních rizik a podobných nebezpečí, sledování bezpečnostních kamer, prověřování osob, které hodlají vstoupit na soukromý majetek, a poskytování pomoci oprávněným návštěvníkům.
Struktura vašeho životopisu pracovníka ostrahy je stejná jako u všech ostatních životopisů. Jedná se o tyto základní součásti:
Postupně se podrobněji podíváme na každou z těchto částí s konkrétními radami, jak se odlišit od ostatních uchazečů o práci.
Na inzeráty často přichází záplava životopisů, které nelze všechny přečíst. Proto dnes mnoho zaměstnavatelů k filtrování životopisů využívá elektronické systémy pro sledování uchazečů (ATS). Jak tyto systémy fungují: Zaměstnavatelé vědí, jakou kvalifikaci hledají, a zadávají ji ve formě klíčových slov do svého softwaru ATS. Proto je nutné tato klíčová slova zařadit do životopisu. Zapátrejte v popisu práce nebo na webu firmy. Pak zdůrazněte tu část vašich zkušeností, schopností nebo dovedností, které jsou pro firmu relevantní. Pro pracovníky ostrahy budou patrně klíčová slova jako:
V devíti případech z deseti uchazeči o zaměstnání pro uspořádání informací použijí nejběžnější chronologický formát životopisu. Personalisté tento formát životopisu preferují, protože si mohou snadno projít pracovní historii, seřazenou od nejaktuálnějšího po nejstarší zaměstnavatele.
Pokud v oboru začínáte, použijte raději funkční formát, kde nebude výčet předchozích zaměstnání, nýbrž přehled vašich schopností a dovedností potřebných pro práci v ostraze.
Záhlaví životopisu má praktický účel, není to pouhý dekorativní prvek. Je to místo, kde zobrazíte kontaktní údaje, kterých si mají personalisté všimnout jako první a snadno je vyhledat, až se s vámi budou chtít spojit kvůli pohovoru:
Neprofesionální e-mailové adresy bývají důvodem odmítnutí uchazeče o zaměstnání. Jestliže používáte adresu zlyzviratko@ email.cz, založte si novou! Snažte se na všech úrovních životopisu vyjadřovat profesionalitu, preciznost a smysl pro detail.
Vaše kontakty by měly být zpracovány stejně pečlivě jako zbytek dokumentu!
Jindřich Plachý
pracovník ostrahy
+420 602 225 666
plachyjindrich@gmail.com
Jindřich Plachý
sekuriťák
+420 602 225 666
zlyzviratko@gmail.com
Většině personalistů zabere pročtení životopisu jen několik vteřin a první, co uvidí, je váš profil. Je nesmírně důležité udělat dobrý dojem hned na začátku. Profil vám dává příležitost představit se vlastními slovy potenciálnímu zaměstnavateli, popsat kvalifikaci a schopnosti, díky nimž se na danou pozici hodíte.
Zatímco vaše pracovní historie a vzdělání jsou dané, profil vám umožňuje flexibilně zdůraznit vlastnosti, které zaměstnavatel hledá.
V této části se vám budou hodit silná přídavná jména: „spolehlivý“, „zodpovědný“, „svědomitý“, „pečlivý“, „zdvořilý“ atd. Není nutné psát celé věty, slovesa „jsem“ nebo „mám“ můžete vynechat " - čtenář ví, že mluvíte o sobě.
Spolehlivý strážný s odbornými znalostmi v oblasti zákaznických služeb a prevence krádeží ve společnosti. Získal zkušenosti poskytováním bezpečnostních služeb na festivalu Colors of Ostrava, kde úspěšně řešil konfliktní situace mezi návštěvníky. Absolvoval školení zaměřené na bezpečnost v rámci programu pro výcvik v oblasti vymáhání práva.
Rozhodně uveďte název zaměstnavatele, sídlo a dobu, kdy jste tam pracovali. Pak zmiňte činnosti, které jste pro zaměstnavatele prováděli. Pravidlo: tři nebo čtyři odrážky u důležitých pozic a dvě nebo tři – nebo dokonce jedna krátká věta – u méně důležitých. Používejte silná slovesa jako „střežil“, „chránil“, „hlídkoval“ a „monitoroval“. Vyhněte se frázím jako "byl „zodpovědný za" a místo toho napište, co jste ve skutečnosti dělali.
Buďte co nejkonkrétnější:
Pracovník ostrahy, vrátný v Rezidence Hradební, Ústí nad Labem Červen
2015 — Září 2022
Vrátný, pracovník ostrahy kampusu v Univerzita Jana Evangelisty Purkyně, Ústí nad Labem Listopad
2020 — Květen 2015
Pokud nemáte zkušenosti s bezpečnostními službami, projděte svou pracovní minulost a vyberte nabyté dovednosti, které jsou pro obor relevantní. Tomu se říká přenositelné dovednosti. Vyžadovaly vaše minulé práce zdvořilé a profesionální vystupování na veřejnosti? Pracovali jste na nočních směnách? Zamyslete se a ve zdůraznění zkušeností buďte kreativní.
Jestliže téměř žádné pracovní zkušenosti nemáte, třeba proto, že jste právě dokončili střední školu, bude možná lepší přesunout oddíl pracovní historie na konec životopisu nebo ho úplně vynechat a místo toho zdůraznit svůj osobní profil, vzdělání a dovednosti. Další možností pro uchazeče bez praxe je obecný oddíl „zkušenosti“, kde můžete uvést brigády, dobrovolnické aktivity apod.
Většina zaměstnavatelů v oblasti ostrahy nakonec nehledá vysokoškolský titul v oboru trestního práva, ale kandidáta, který má dovednosti pro výkon konkrétní práce. Oddíl dovedností vašeho životopisu je proto rozhodující.
Nejdůležitější vlastností pracovníka ostrahy je bezúhonnost. Většina bezpečnostních agentur si je vědoma toho, že jejich profese přitahuje problematické jedince, takže zkuste použít slova jako „charakterní“, „s vysokou morálkou“ nebo „respekt k zákonům“. Jednou z vlastností, které by uchazeči o pozici pracovníka ostrahy rozhodně měli mít je „důvěryhodnost“.
Toto jsou oficiálně nejdůležitější vlastnosti, které by měli pracovníci ostrahy mít:
Využijte oddíl vzdělání svého životopisu k prezentaci jakéhokoli školení či speciálních osvědčení, které jste získali.
Pro většinu pozic pracovníků ostrahy stačí středoškolské vzdělání nebo výuční list, někdy se ani vzdělání nevyžaduje. Odborné kurzy nebo osvědčení však mohou být velkou výhodou, pokud usilujete o atraktivnější místo.
Většina zaměstnavatelů poskytne zaškolení při nástupu do práce, které pokrývá pracovní odpovědnosti, nouzové scénáře a postupy komunikace.
Pro ozbrojené pracovníky ostrahy platí mnohem přísnější standardy, ti musí mít pochopitelně zbrojní průkaz. Od ozbrojených stráží se obvykle vyžaduje rozsáhlejší lustrace a čistý výpis z trestního rejstříku.
Následující školení a tréninky mohou být velkou výhodou:
Školení BOZP, Ústí nad Labem
Leden 2015 — Květen 2015
Evropská obchodní akademie, Děčín
Září 2010 — Květen 2014
Životopisy pracovníků ostrahy by měly být jako jejich uniformy: čisté, vypasované a bez cingrlátek. Příliš mnoho barev, špatná velikost písma a jakékoli triky přitáhnou pouze negativní pozornost. Dbejte na profesionalitu a stručnost – nepřekračujte délku jedné strany a nepoužívejte dlouhé odstavce textu.
Chybou je posílat životopisy v jiném než PDF formátu, protože to, co vypadá na vašem počítači, se může na jiném počítači zobrazit hrozně. Výše zmíněné filtrovací programy ATS také zamítnou váš životopis kvůli chybným formátům.
Když použijete prověřené šablony životopisů a editor na cvapp.cz, půjde to samo. Projděte si naši sbírku šablon životopisů, konkrétně kategorie jednoduchých (nadčasové klasiky) a profesionálních (čisté a disciplinované). Vyberte si tu, která se vám líbí, vyplňte své údaje a starosti s formátováním hoďte za hlavu.