Tím, co obvykle odlišuje životopisy studentů nebo absolventů od většiny ostatních uchazečů, je nedostatek zkušeností. Přesto si můžete vypracovat silný profesní životopis, který udělá dojem na každého!
Životopis studenta vysoké školy by měl obecně obsahovat následující části:
Nikdy nepodceňujte význam výrazného záhlaví životopisu, které vás odliší od ostatních uchazečů. Atraktivně řešené záhlaví přitáhne pozornost k vašemu životopisu z toho správného důvodu. Nejenže přispívá k celkové přívětivosti dokumentu pro čtenáře, ale také z něj lze jednoznačně vyčíst, kdo jste a jak vás lze kontaktovat, abyste se mohli dostavit na pohovor.
Vysokoškolský student nebo čerstvý absolvent se zřídkakdy může pochlubit bohatými pracovními zkušenostmi. Přesto může mít student vysoké školy životopis, který vykresluje obraz odhodlané, pozitivní a produktivní osobnosti. Tomuto účelu slouží váš souhrn. Je to váš osobní příběh. Může to být i vynikající příležitost k tomu, abyste se odlišili od stovek dalších uchazečů včetně vysokoškoláků s podobným vzděláním.
Testy zaměřené na sledování očí ukázaly, že personalistům zabere přibližně šest nebo sedm sekund, než se rozhodnou, zda životopis odloží a přejdou k dalšímu. Proto je důležité, aby byl váš životopis kreativní, pozitivní a energický.
Jak vypadá souhrn životopisu? Nejběžnější typ shrnutí je také typem, který doporučujeme jako výchozí pro všechny uchazeče o zaměstnání s určitým množstvím pracovních zkušeností.
Zde je příklad souhrnu životopisu vysokoškolského studenta s praxí asistenta pedagoga, který si můžete přizpůsobit svým potřebám:
Pracovitá a motivovaná studentka vysoké školy s řadou praktických dovedností. Znalost různých platforem sociálních médií a kancelářských aplikací. Ochota přispět svými odbornými znalostmi k dynamickému prostředí kanceláře nebo mediální společnosti.
Rozdíly mezi životopisem vysokoškoláka a člověka, který již pracuje, jsou obvykle nejvíce patrné v oddíle týkajícím se vzdělání. Namísto oddílu věnovaného dosavadní kariéře, který má u pracujícího uchazeče přednost, jsou životní zkušenosti vysokoškoláka rozděleny do dvou oddílů: (obecné) zkušenosti a vzdělání.
Akademické úspěchy a milníky uveďte pod vysokou školou a titulem stejně, jako by zkušený uchazeč o zaměstnání popsal pracovní úspěchy v části dosavadní kariéry.
V popisech v oddíle věnovaném vzdělání používejte akční slova, která vyjadřují pohyb a energii. Vzhledem k tomu, že tyto položky nahrazují shrnutí typu „náplň práce a dosažené úspěchy“, je třeba použít stejný přístup, jaký při popisu svých pracovních zkušeností používají zkušenější odborníci.
Níže je uveden oddíl určený pro vzdělání ze vzorového životopisu studenta.
Karlova Univerzita, Praha
říjen 2020 — Současnost
Gymnázium, Praha
Září 2016 — Květen 2020
Mnoho vysokoškoláků a čerstvých absolventů na tento oddíl životopisu jednoduše rezignuje. Uchazeči o zaměstnání často nepovažují za smysluplné jej vytvářet, když dosud nemají žádnou praxi. Pro vás to však neplatí.
Podívejme se, jakou vám tato část životopisu může poskytnout výhodu, protože odráží vaše životní zkušenosti a vaši energickou, produktivní osobnost.
Podle některých průzkumů je „ideální“ pracovní doba vysokoškoláků 10 až 15 hodin týdně. Tytéž průzkumy dokonce ukázaly, že pracujete-li méně nebo více, než je uvedená doba, snižuje to vaši šanci, že studium úspěšně dokončíte. Z tohoto trendu vyplývá, že konkurence v oblasti částečných úvazků vysokoškoláků roste.
Následuje vzor životopisu vysokoškolského studenta s praxí asistenta pedagoga.
Obsluha v kavárně v Coffee Grinders, Praha
červen 2018 — červen 2020
Členka cateringového týmu v AT Film, Praha
Srpen 2020 — Květen 2021
Podoba oddílu životopisu studenta vysoké školy určeného pro dovednosti by měla být určována pracovním místem, o které se ucházíte. I v takto nízkém věku mají uchazeči o zaměstnání často více relevantních dovedností a profesních kvalit, než si sami připouštějí. Vtip je v tom, že je ve svém životopise dokážete správně vybrat a popsat.
Krok č. 1: Vytvořte si základní seznam
Základní seznam je dokument v libovolné formě, ať elektronické nebo psané, do něhož si zaznamenáváte všechny dovednosti a vlastnosti, na které si vzpomenete. Mějte jej po ruce, abyste do něj mohli nahlédnout, kdykoli se objeví nová pracovní příležitost. Snadno z něj můžete vybírat a podle potřeby upravovat jednotlivé položky pro každou další verzi životopisu, který sestavujete.
Krok č. 2: Využijte svoje znalosti oboru
Tento krok do značné míry závisí na tom, jakou práci hledáte a jaký je váš cíl. U vysokoškolského studenta obvykle připadají v úvahu dvě možnosti. Jednou z nich je brigáda, abyste zaplatili účty a získali zkušenosti. Druhá možnost je perspektivnější – stáž nebo začátečnická pozice v zaměstnání souvisejícím s vaším studiem nebo zaměřením.
Krok č. 3: Analyzujte popis pracovní pozice
Kdykoli najdete nabídku práce nebo pracovní příležitost, můžete životopis a oddíl věnovaný dovednostem této pozici přizpůsobit. O klíčových slovech jsme již hovořili a smyslem tohoto kroku je vyhovět jak personalistovi, tak ATS. Věnujte pozornost tomu, jaká terminologie je u dovedností použita v popisu pracovní pozice, a pokud je to možné, popište své dovednosti stejnými slovy. Ačkoli je to zdánlivě banální krok, může rozhodnout o tom, zda vás pozvou na pohovor nebo rovnou získáte práci, nebo vás stroj naopak vyřadí z okruhu uchazečů.
Podívejte se na vzor oddílu věnovaného dovednostem v životopise studenta.