Souhrn (známý také jako profil) je oddílem životopisu, který má jiskru a měl by okamžitě upoutat pozornost, stejně jako v naší ukázce životopisu svářeče. Obsahuje stručné shrnutí vaší kvalifikace a počítá se zde každé slovo. Souhrn klade důraz na vaše dovednosti, vzdělání, zkušenosti a osobní vlastnosti a sděluje základní fakta životopisu, aniž by je doslova opakoval. Vaším cílem je v pouhých dvou nebo třech zhuštěných formulacích přesvědčit personalistu, že jste svářečem, který se na tuto pozici hodí víc než kterýkoli jiný uchazeč.
Pracovitý svářeč s několikaletou praxí v oblasti výroby a oprav dílů pro průmysl i komerční aplikace. Přesnost, smysl pro detail a vynikající pohybová koordinace. Schopnost číst výkresy a stanovit nejvhodnější metody a postupy svařování u každého projektu.
Použijete-li obvyklé chronologické uspořádání, uvedete své současné/poslední zaměstnání jako první a to nejstarší jako poslední, přičemž se uvádí nanejvýš poslední čtyři nebo pět zaměstnání. Pokud se ve vaší profesní historii objevují mezery nebo zaměstnání, ve kterých jste vykonávali jiné než svářečské povolání či podobné řemeslo, měli byste upřednostnit zaměstnání, která jsou nejvíce relevantní.
Položka předchozích zaměstnání vždy začíná názvem společnosti zaměstnavatele, místem a dobou, po kterou jste u něj pracovali. Následují čtyři nebo pět odrážek s popisným textem. Každá z nich by měla vypovídat o vaší úspěšné svářečské kariéře, zároveň k ní ale přistupujte z pohledu zaměstnavatele v tom smyslu, jak jste v dané pozici prospěli vaší organizaci, projektu nebo zákazníkům.
Spíše než na úkoly a povinnosti se soustřeďte na pracovní výsledky a úspěchy. Používejte konkrétní a přímočarý jazyk. Vhodná jsou slova vyjadřující akci: „svařování“, „výroba“, „montáže“, „opravy“, „budování“, nikoli „odpovědnost za...“. Nezapomeňte stejným způsobem formulovat své manažerské funkce nebo postavení v týmu: „dohled“, „řízení“ nebo „hodnocení“, nikoli „odpovídal jsem za...“.
Pomocný svářeč ve společnosti STI Weld Tábor
Září 2018 – květen 2021
To, že se jako svářeč nemůžete v životopise vykázat vysokoškolským vzděláním, v žádném případě neznamená, že by tento oddíl byl méně důležitý. Čím lepší kvalifikaci máte pro výkon těch nejžádanějších pracovních pozic, tím více úsilí a pozornosti si tento prostor v životopise zaslouží, má-li zaujmout personalistu.
Avšak i svářeč se středoškolským vzděláním bez zkušeností může získat pozici, která bude dobrým východiskem pro další profesní růst. Uchazeči o zaměstnání se často mohou vykázat tím, že získali zaškolení u současných nebo předchozích zaměstnavatelů a možná také absolvovali formální výcvik na technických školách nebo kvalifikační programy. Mnozí zaměstnavatelé včetně těch, kteří hledají svářeče, takové zaškolení upřednostňují nebo přímo vyžadují.
Patří sem nadstavbové vzdělání, kurzy a semináře z odborných oblastí, jako je orientace v plánech, chemie, metalurgie, znalost počítačových aplikací a podobně. Uvádějte zde veškeré stáže a odborné programy, nezapomeňte na členství v profesních sdruženích nebo organizacích.
Pokud máte více než jednu nebo dvě svářečské certifikace, zvažte vytvoření samostatného seznamu v sekci vzdělání. Podle relevance z hlediska zaměstnání, o které se ucházíte, může být v některých případech vhodné uvést osvědčení v souhrnu, případně je zahrnout do seznamu dovedností.
Svářeč ocelových konstrukcí a potrubí, Svářečská škola StartWeld České Budějovice
Leden 2018 – srpen 2018
Střední škola polytechnická Tábor
Září 2014 – květen 2018
Osvědčení svářeče kovových konstrukcí, České Budějovice
Červen 2018
Bezpečnostní školení pro svářeče podle platných norem
Červenec 2018
V této části životopisu mají přednost tvrdé dovednosti – základní způsobilost pro výkon svářečských prací. Pro svářeče s dlouhým seznamem dovedností může být obtížné zůstat stručný a soustředit se na přesně definované dovednosti tak, aby si vystačil s omezeným prostorem na stránce. Vzpomeňte si na to, co jsme zdůrazňovali dříve, totiž že svůj životopis musíte přizpůsobit konkrétní pozici, o kterou se jako svářeč ucházíte. Ne každá dovednost je vždy použitelná nebo stejně důležitá.
V životopise svářeče byste neměli opomenout ani měkké dovednosti, tedy osobní charakteristiky, které z vás dělají dobrého zaměstnance a kolegu. Ty odrážejí vašeho kooperativního ducha, umění řešit problémy, dobrý úsudek, schopnost přizpůsobit se měnícím se okolnostem nebo pokynům, ohled na bezpečnost druhých, ochotu pracovat přesčas a další podobné atributy. Pokud vám v části životopisu věnované dovednostem nezbývá dostatek místa, zkuste tyto vlastnosti uvést v souhrnu.
Přenechte úpravu a formátování na odbornících: použijte některou z našich osvědčených šablon životopisu a náš online nástroj pro tvorbu životopisů.