Při výběru ideálního formátu motivačního dopisu praktického lékaře nebo lékařky hraje roli otázka struktury, vzhledu a rozložení textu. Podívejme se nejprve na „kostru“, tedy základní strukturu a uspořádání, poté přejdeme k jednotlivým aspektům každé části textu.
Zde jsou základní části každého motivačního dopisu:
To je tedy „kostra“ nebo základní struktura. Další aspekty formátu se týkají vzhledu a rozvržení – aby dopis vypadal stejně dobře, jako se čte. Je třeba učinit řadu rozhodnutí, která ovlivní vzhled motivačního dopisu, například pokud jde o druh a velikost písma, zarovnání textu, styly odstavců, okraje, mezery, vizuální vyváženost a použití bílého místa.
Naše předpřipravené šablony motivačních dopisů za vás vyřešily všechny výše zmíněné problémy s formální podobou textu, takže na vás zbyl jediný úkol: napsat samotný motivační dopis!
Záhlaví motivačního dopisu (dříve se mu říkalo hlavičkový papír a v lékařských ordinacích se s ním setkáte často) je atraktivně řešený prostor v horní části stránky, který obsahuje vaše jméno, povolání, adresu, telefonní číslo, e-mail, případně vaši fotografii a možná i váš profil na síti LinkedIn nebo jiné webové stránce, která prezentuje vaše profesní renomé.
Bylo by velkým nedopatřením, kdybyste napsali dokonalý motivační dopis, ale zapomněli uvést informace o tom, jak vás kontaktovat. Proto potřebujete záhlaví.
Oslovení nebo pozdrav v motivačním dopise je řádek, který obvykle začíná slovy „Vážená paní/pane XY“.
Existují i vhodné alternativy, ale pro vaše účely bude patrně právě toto oslovení nejvhodnější. Podstatné je oslovit příjemce zdvořile a neudělat chybu v jeho jméně. Pokud příjemce znáte osobně, lze uvažovat i o méně formálním oslovení včetně použití křestního jména. U motivačního dopisu však stejně jako v medicíně platí, že se přílišné experimentování nemusí vyplatit.
Velmi doporučujeme zjistit si jméno osoby pověřené zpracováním žádostí o zaměstnání, o které se ucházíte. Pokud není v nabídce pracovní pozice uvedeno a nemůžete je najít na internetu, zvažte staromódní pátrací taktiku – jednoduše do dané společnosti zavolejte a zeptejte se.
Úvod vašeho motivačního dopisu by měl tvořit přesvědčivý, poutavý a vysoce atraktivní první odstavec, který příjemce doslova vtáhne do textu. Nenaléhejte však příliš!
Váš úvod musí splnit několik cílů: jasně sdělit, o jakou práci se ucházíte, a přesvědčivě zdůvodnit, proč jste ideálním uchazečem na tuto pozici. Nemusí ještě prozrazovat všechna fakta, ale měl by adresátovi dát najevo, že máte co nabídnout.
Následující výňatek z našeho vzorového motivačního dopisu praktického lékaře můžete použít jako vzor pro úvodní část svého vlastního dopisu:
v uplynulých třiceti letech jsem pracovala jako praktická lékařka ve dvou ordinacích – pečovala jsem o několik generací pacientů a v mnoha případech jsem se stala dalším „členem rodiny“. V popisu pracovní pozice zdůrazňujete, že Vaši pacienti tvoří úzce propojenou komunitu, a já mohu na základě vlastní zkušenosti potvrdit, že pracujete-li v ordinaci na malém městě, jako je ta vaše, nelze brát na lehkou váhu důvěru, kterou si během své práce vybudujete.
V prostřední či hlavní části motivačního dopisu je potřeba odvést hlavní část práce a přesvědčit potenciálního zaměstnavatele o tom, že vás potřebuje ve svém týmu.
Pokud je vaší největší předností dlouholetá praxe v medicíně, musíte tyto zkušenosti patřičně zdůraznit. Jestliže jako mladý člověk teprve vstupujete na pracovní trh, ale právě jste úspěšně absolvovali lékařskou fakultu, začněte tímto faktem. Nikdo vás nezná lépe než vy sami, snažte se proto vymyslet, jak zdůraznit své nejpůsobivější předpoklady pro práci, kterou hodláte získat.
Při líčení svých zkušeností buďte konkrétní a pokud možno pracujte s fakty a čísly. Zkuste také uvést alespoň jeden postřeh ze života, krátký příběh, ve kterém popíšete, jak jste si v konkrétním případě poradili s nepříjemným pracovním problémem a dokázali ho vyřešit ke spokojenosti všech.
Zde je hlavní část našeho vzorového motivačního dopisu praktického lékaře:
Během své dlouhé praxe jsem přijímala v průměru dvacet pacientů denně
a setkala se tak s výjimečnými medicínskými případy a zároveň zkoumala inovativní možnosti léčby u těch nejběžnějších onemocnění. Vím, že se ve Vaší praxi obzvláště často vyskytují srdeční onemocnění, obezita a mozkové příhody – v mé poslední praxi pomohla kombinace osvěty a proaktivních lékařských zásahů snížit výskyt potíží se srdcem o 45 % a obezity o 20 %. Pacienti se musí naučit rozumět tomu, jak nakládají se svým tělem.
Dvakrát během své kariéry jsem přerušila praxi kvůli roční stáži v místní nemocnici. Chcete-li svým pacientům co nejúčinněji pomáhat, musíte mít dobrý přehled o podmínkách lékařské péče v praxi.
Věkový profil mých dosavadních pacientů odpovídal demografické situaci ve Vaší oblasti: převaha mladých rodin a vyšší než obvyklý podíl starších obyvatel domovů pro seniory. Zaměřovala jsem se proto zejména na pediatrické a geriatrické přístupy k péči.
V posledním odstavci, který tvoří závěr motivačního dopisu, svoji věc elegantně uzavřete, ale také sem pro příjemce textu zařaďte „výzvu k akci“. Můžete napsat, že se velmi těšíte na jeho nebo její odpověď. Můžete uvést, že se rádi dostavíte na pohovor, ať už by se konal osobně nebo vzdáleně. Vnukněte adresátovi textu myšlenku, že by se vám měl ozvat a nenechat váš dopis ležet ladem.
Svůj motivační dopis uzavřete prostým „S pozdravem“, „Srdečně zdravím“, „Děkuji za váš čas“ nebo jinou podobnou frází. Přidejte prázdný odstavec a napište celé své jméno.
Podívejte se na náš vzor závěru motivačního dopisu praktického lékaře:
Přikládám několik referencí od kolegů a dřívějších pacientů, které svědčí o mých odborných znalostech, a ráda bych s Vámi projednala nabízenou pracovní pozici během pracovního pohovoru.