Motivační dopis je z hlediska obsahu mnohem flexibilnější než životopis, což ale neznamená, že tento dokument zcela postrádá strukturu. V této části textu se budeme věnovat nejvhodnějšímu formátu motivačního dopisu pro většinu pracovních pozic a oborů.
Zde jsou jeho hlavní části:
Další pokyny a vzory textů naleznete v našem souhrnném průvodci motivačními dopisy.
Záhlaví motivačního dopisu je jedním z míst, kde můžete nejlépe upoutat pozornost personalisty a dát najevo, že jste kompatibilní s podnikem, který jako číšník nebo servírka oslovujete. Tato část textu má dva cíle. Prvním úkolem záhlaví je identifikovat váš dokument a dosáhnout toho, aby měl vedoucí restaurace kdykoli snadno po ruce vaše jméno, telefonní číslo a kontaktní údaje.
Druhým účelem záhlaví je vytvořit atraktivní formátování, díky němuž vaše žádost o zaměstnání vynikne. Jelikož se jedná o jedno z mála míst, kam můžete přidat barvy a další ozvláštňující prvky, stojí za to se na chvíli zamyslet nad tím, jaký typ sdělení chcete s jejich pomocí předat.
Cíl tohoto oddílu: dosáhnout toho, aby si personalista snadno všiml vašeho jména a základních informací, a vytvořit atraktivní formátování, které bude odpovídat celkovému charakteru textu.
Oslovení tvoří malou část motivačního dopisu, avšak jeho role v něm je významná. Máte zde největší šanci navázat osobní kontakt tím, že příjemce dopisu oslovíte jménem. Je třeba zvolit pozdrav, který nejlépe odpovídá charakteru vašeho vztahu s potenciálním zaměstnavatelem. „Vážená paní“ nebo „Vážený pane“ a příjmení majitele restaurace nebo personalisty je téměř vždy vhodné řešení, pokud se jedná o formální vztah. Pokud se s daným člověkem dobře znáte, můžete zvolit i méně formální řešení, například oslovení křestním jménem.
Cíl tohoto oddílu: oslovit vedoucího nebo majitele restaurace příjmením nebo případně křestním jménem, abyste navázali osobní kontakt a navodili zdvořilý a uctivý tón.
Vážená paní Holíková,
V úvodu motivačního dopisu se můžete představit prohlášením, které musí působit profesionálně. Měli byste zde udělat skvělý první dojem relevantním faktem, zajímavým postřehem ze své kariéry nebo energickým osobním prohlášením. Hned od počátku se budete chtít prezentovat jako zajímavá osobnost a zároveň poukázat na dovednosti, které jsou pro danou pracovní pozici zásadní. Nezapomeňte, že manažeři restaurací jsou zaneprázdnění lidé, musíte se proto snažit, aby je váš úvod zaujal a byli ochotni mu věnovat svůj čas.
Cíl tohoto oddílu: představit se způsobem, který upoutá pozornost, s použitím osobního prohlášení, relevantního faktu nebo zajímavého postřehu, jímž uvedete hlavní část dopisu.
když jsem během dospívání pracovala jako servírka v italské restauraci mých rodičů, naučila jsem se, že s pracovní efektivitou a pozitivním přístupem můžete hostům nabídnout vstřícný a autentický gastronomický zážitek.
Hlavní část motivačního dopisu tvoří nejrozsáhlejší oddíl vašeho dokumentu, jehož napsání však nemusí být nijak obtížné. Popisujete zde své nejrelevantnější úspěchy, osobní charakteristiky a kvality, které vás odlišují od ostatních. Abyste si psaní usnadnili, můžete tento oddíl rozdělit na dvě části.
V první z nich zkuste pomocí metody STAR popsat situaci (Situation), kterou jste v minulosti řešili, úkol (Task), který jste měli splnit, akci (Action), kterou jste podnikli, a následný pozitivní výsledek (Result). Snažte se vybrat příklady, které jsou nejvíce relevantní z hlediska typu restaurace a práce, kterou budete vykonávat.
Ve druhé části můžete popsat své nejdůležitější dovednosti a možný přínos pro funkci, kterou budete v novém zaměstnání vykonávat, aby si vás zaměstnavatel mohl na této pozici představit.
Cíl tohoto oddílu: s použitím metody STAR podrobně popsat své nejzajímavější a nejdůležitější zkušenosti a úspěchy a uvést, čím můžete prospět restauraci, ve které chcete pracovat.
Brzy jsem zjistila, že když se hostům budu věnovat, dokážu z jejich chování poznat, jestli by chtěli jiné menu, nejsou si jistí výběrem vína nebo si potřebují jen tak přátelsky popovídat. Pro některé z nich byla nejdůležitější rychlost a efektivita, zejména v době oběda, jiní chtěli při stolování více komunikovat. Jako rodilá Italka mám přátelskou povahu, která odpovídá hodnotám Vašeho podniku.
Ucházím se o místo servírky na částečný úvazek, abych získala praxi v rámci studia hotelnictví, nejvíc mě ale zajímá účast ve Vašem známém školicím programu a možnost učit se od Vašich vedoucích pracovníků, kteří získali řadu ocenění. Hotelnictví je obor, který se nejlépe naučíte přímo mezi hosty, a já doufám, že se Vám bude hodit mé zaujetí pro obor a snaha stále se zlepšovat.
Díky své tradiční italské výchově mám výborné znalosti o kombinacích jídel a vín a do určité míry bych svým kolegům mohla být užitečná také díky znalosti potravinářských výrobků. Uvědomuji si důležitost spolupráce všech členů týmu a vím, že všichni patříme do jedné „kuchyně“. Od svých 14 let jsem zvyklá pracovat ve stresu a i v náročné situaci si dokážu udržet dobrou náladu a klid.
Jste u cíle! Zbývá již jen motivační dopis zdvořile a v pozitivním duchu uzavřít. Poslouží k tomu výzva k akci. Jedná se o větu, která vyjadřuje vaše nadšení pro danou pozici a vyzývá personalistu, aby se s vámi spojil. Můžete zde také opět zanechat své kontaktní údaje.
Poté dopis ukončete vhodným rozloučením. Jako formální pozdrav dobře poslouží „S pozdravem“, „Srdečně zdravím“ nebo i „Děkuji“.
Cíl tohoto oddílu: vytvořit účinnou výzvu k akci, která manažera restaurace přiměje k tomu, aby vás kontaktoval, a zdvořilým rozloučením dopis ukončit.
Uvítala bych možnost odpracovat u Vás jednu nebo dvě zkušební směny, abyste mě mohli vidět při práci. Pro servírku je obtížné popsat svoji práci u pohovoru. Něco úplně jiného je mít možnost předvést, jak obsluhuji hosty, kteří pak odcházejí s dobrou náladou.
S pozdravem
Veronica Rossi