Pokud hledáte práci jako číšník nebo servírka, najít volné místo pro vás patrně nebude žádný problém. Pracovníci v pohostinství jsou v současné době velmi žádaní, takže při hledání lépe placené práce číšníka nebo servírky s pracovní dobou, která vám bude vyhovovat, máte z čeho vybírat. Abyste však takovou skvělou práci skutečně získali, budete potřebovat dobře zpracovaný životopis, ze kterého bude zřejmé, jak dobře si poradíte s obsluhou hostů.
Ať už hledáte svoji první práci nebo jste již zkušeným číšníkem nebo servírkou, služba Resume.io je tu pro vás. Nabízíme více než 350 ukázek životopisů a průvodce psaním životopisů pro jednotlivá povolání a přinášíme tak profesionální podklady pro každého uchazeče o zaměstnání. Tento průvodce psaním životopisu spolu s odpovídajícím vzorovým životopisem se zabývá následujícími tématy:
V České republice podniká ve stravování a pohostinství 21 072 subjektů. Práce číšníka nebo servírky může být skvělou příležitostí pro ty, kteří hledají svou první profesní zkušenost.
Zdroj: Kongres GASTRO & HOTEL
Číšník nebo servírka je zaměstnanec restaurace nebo stravovacího zařízení, jehož hlavním úkolem je přijímat objednávky zákazníků, přinášet jídlo ke stolům a během konzumace sledovat potřeby hostů. Číšníci a servírky jsou klíčovými členy personálu, kteří přijímají pokyny od majitelů a manažerů restaurací. Komunikují také s pracovníky v kuchyni a někdy v kuchyni mohou i vypomáhat, například s přípravou nápojů nebo zdobením pokrmů.
Úloha číšníka na pracovišti může mít řadu aspektů, zde jsou některé z nejobvyklejších povinností:
Na samotném počátku psaní životopisu číšníka je třeba si zjistit, jaké části by měl obsahovat. Součástí vašeho CV by měly být:
Vzhledem k tomu, že práce v pohostinství je do velké míry založena na dovednostech, uchazeči o práci číšníka nebo servírky často svému životopisu nevěnují příliš mnoho času. To je ovšem chyba a pro vás to znamená, že s trochou času a úsilí můžete ostatní uchazeče snadno předčit a prokázat vedení podniku svoji profesionalitu.
Prvním krokem k napsání skvělého životopisu číšníka nebo servírky je udělat si průzkum. I když v pohostinství působíte už velmi dlouho, každý podnik je trochu jiný a je důležité vědět, do jakého pracovního prostředí přicházíte. Zjistěte si o restauraci vše podstatné na internetu a pokud možno ji navštivte osobně. Všímejte si nabídky v jídelním lístku, umístění podniku a toho, jaký druh hostů jej navštěvuje. Jaký stejnokroj nosí obsluhující personál? Je interiér elegantní a luxusní, nebo spíše neformální a zaměřený na rodiny s dětmi? Jak obsáhlý je jídelní lístek a jaké jsou průměrné ceny? Tyto otázky možná znějí banálně, ve skutečnosti vám ale mohou pomoci přizpůsobit životopis přesným potřebám zaměstnavatele a zvýšit tak šanci, že skutečně získáte práci, o kterou se ucházíte.
Nabídka pracovního místa číšníka může, ale také nemusí zahrnovat popis pracovní pozice. Pokud je k dispozici, pečlivě si jej přečtěte, abyste získali lepší představu o tom, jaký druh dovedností zaměstnavatel hledá. Dbejte, abyste v životopise uvedli všechny konkrétní technické dovednosti přesně podle terminologie používané zaměstnavatelem – zvýšíte tak pravděpodobnost, že mezi ostatními uchazeči vyniknete.
Pokud jde o nejvhodnější formát životopisu, mohou číšníci a servírky vybírat z několika možností. Máte-li za sebou několik pracovních zkušeností z práce v restauraci nebo v oboru jako takovém, pravděpodobně budete chtít zvolit obrácený chronologický formát. Říká se mu tak, protože klade do popředí oddíl dosavadní kariéry, kde jsou předchozí pracovní pozice uvedeny od nejnovější a jdou zpět až deset let do minulosti. Právě s tímto formátem se setkáte v našem vzorovém životopisu, protože většina personalistů jej od uchazeče o práci číšníka nebo servírky očekává.
Práce číšníka však může být i skvělým prvním zaměstnáním. Pokud hledáte práci, abyste nastartovali svoji profesní kariéru, můžete zvolit funkční nebo hybridní formát životopisu. Funkční životopis se zaměřuje na dovednosti a může také obsahovat oddíl nadepsaný „Zkušenosti“, v němž můžete uvést jakákoli nesouvisející zaměstnání, dobrovolnickou činnost nebo školní aktivity. Hybridní formát je kombinací obou typů a často začíná oddílem s dovednostmi, po němž následuje kratší část věnovaná dosavadní kariéře. Tyto alternativní formáty životopisu jsou nejvhodnější pro studenty a uchazeče o první zaměstnání. Máte-li již v oboru nějaké zkušenosti, je tou správnou volbou obrácený chronologický formát.
Tento oddíl se nachází zcela nahoře, v některých případech po straně vašeho životopisu. Je to oddíl, který uvádí vaše jméno a kontaktní údaje, aby potenciální zaměstnavatel mohl vaši žádost o zaměstnání identifikovat a snadno vás kontaktovat ohledně případného pohovoru. V případě číšníka nebo servírky obvykle stačí uvést jméno a telefonní číslo, případně také bydliště. Záhlaví také pomáhá životopisu dodat trochu atraktivního formátování, které by mělo odpovídat restauraci, v níž chcete pracovat. Podrobněji se grafické úpravě budeme věnovat dále v textu tohoto průvodce.
Souhrn je oddíl, který následuje po záhlaví životopisu. Jedná se o 3 až 5 vět, které slouží jako úvod k vašemu životopisu a jejich cílem je zdůraznit vaše nejlepší dovednosti a zkušenosti. Jako číšník nebo servírka máte osobnost a schopnosti nezbytné pro tuto práci, díky nimž zapůsobíte dobrým dojmem hned na začátku, a souhrn životopisu je místo, kde můžete nejlépe prokázat, že skutečně disponujete těmi správnými vlastnostmi.
Dbejte na to, abyste používali popisné výrazy a akční slova, jimiž dáte najevo, že jste sympatický a výkonný číšník nebo servírka. Uveďte v souhrnu své nejlepší vlastnosti, podrobnosti si nechte pro zbytek životopisu. Pokud jste v tomto oddíle odvedli dobrou práci, měl by zaměstnavatel být motivován k dalšímu čtení. Projděte si náš vzor životopisu k úpravám podle potřeby.
Profesionální a energická servírka s několikaletou praxí ve velkých restauračních zařízeních. Dodržování hygienických a bezpečnostních norem, vstřícný a pozitivně nastavený člen týmu. Motivovaný přístup, schopnost zvládat více úkolů a pracovat v náročných podmínkách.
Oddíl dosavadní kariéry je něco jako hlavní chod vašeho životopisu. Podrobně zde popisujete své předchozí pracovní zkušenosti z dosavadních zaměstnání na pozici číšníka nebo servírky či v jiných zaměstnáních v oboru pohostinství. U každé položky vytvořte podnadpis s názvem pracovní pozice, názvem společnosti zaměstnavatele (restaurace), dobou trvání práce a místem zaměstnání. Následně doplňte 4 až 5 odrážek s vašimi pracovními povinnostmi, dovednostmi a jakýmikoli úspěchy, které stojí za zmínku, jako například zvolení zaměstnancem měsíce nebo rekordní nárůst tržeb díky vámi zavedené inovaci.
Místo pouhého výčtu svých pracovních povinností musíte každou odrážku formulovat tak, aby ukazovala vaši prospěšnost pro danou společnost a přesvědčila potenciálního zaměstnavatele, že byste pro jeho restauraci mohli udělat totéž. Svůj přínos můžete nejlépe demonstrovat prostřednictvím čísel, statistik a konkrétních informací. Pro inspiraci se podívejte na náš vzorový oddíl životopisu s dosavadní kariérou.
Servírka v restauraci Na Zámku, České Budějovice
Duben 2014 - červen 2019
Pokladní a servírka v restauraci CB Star, České Budějovice
Listopad 2010 - září 2014
Dovednosti hrají v případě číšníka nebo servírky nezastupitelnou roli, věnujte proto této části životopisu velkou pozornost. Nejprve si znovu přečtěte popis práce, pokud je k dispozici, a vyberte veškeré povinnosti nebo znalosti, na které zaměstnavatel klade velký důraz. Oddíl dovedností obvykle má formu seznamu bodů s odrážkami, budete proto chtít vybrat 4 až 5 nejdůležitějších dovedností relevantních pro danou pozici.
Z hlediska pozice číšníka nebo servírky je velmi důležité uvést kombinaci tvrdých a měkkých dovedností. Tvrdé dovednosti jsou technické znalosti jako práce na baru, prodejní systémy POS a řízení zásob. Měkké dovednosti jsou osobnostní rysy, jako je příjemné vystupování, pečlivost a výkonnost, které vám umožní poskytnout hostům skvělý gastronomický zážitek. Níže si projděte náš vzorový životopis.
K tomu, abyste získali pozici číšníka nebo servírky, obvykle nepotřebujete vyšší vzdělání. Ať je však vaše vzdělání jakékoli, budete stejně jako u každé jiné profese muset do životopisu zařadit část věnovanou vašemu vzdělání.
Stejně jako v oddíle dosavadní kariéry byste své dosavadní vzdělání měli řadit od nejnovějšího po nejstarší. Uveďte název absolvovaného oboru, školu, dobu trvání studia a místo, kde jste studovali. Pod každý záznam můžete také přidat jednu nebo dvě odrážky s údaji, které mohou být z hlediska pozice číšníka nebo servírky relevantní. Vše můžete doplnit manažerskými pozicemi, kurzy v oboru pohostinství a nejrůznějšími oceněními. Podívejte se na náš vzorový životopis níže.
SŠ a VOŠ cestovního ruchu, České Budějovice
Září 2010 — květen 2014
Číšníci často absolvují kurzy dalšího vzdělávání nebo získávají certifikáty relevantní pro jejich pozici. Pokud jste absolvovali jakékoli kurzy zaměřené na bezpečnost potravin, management, první pomoc nebo barmanství, nezapomeňte je uvést v části životopisu věnované vašemu vzdělání.
Stejně jako vzhled restaurace napoví hostovi něco o gastronomickém zážitku, který ho čeká, rozvržení a grafická podoba vašeho životopisu napovídají zaměstnavateli něco o vašich dovednostech a o tom, jak vážně se o danou pozici zajímáte.
Je důležité, abyste rozvržení a grafickou podobu životopisu přizpůsobili potenciálnímu zaměstnavateli. Trocha barvy v záhlaví vám může pomoci apelovat na podnik, který se zaměřuje na rodiny, kdežto luxusní restaurace dá spíše přednost neutrálnímu barevnému schématu. Profesionálně navržené šablony životopisů vám mohou pomoci rychle vyzkoušet různé styly nebo i vytvořit různé verze životopisu, jestliže se ucházíte o více různých pracovních pozic.
Zde je několik dalších tipů pro formátování, kterých byste se měli držet:
S rozvržením vašeho životopisu číšníka nebo servírky vám může pomoci náš vzor životopisu k úpravám podle potřeby.