Správa sítě je velice důležitý IT proces, bez kterého je z dlouhodobého hlediska prakticky nemožné udržet plnou výkonnost výpočetní techniky. Za tento komplexní proces zodpovídají správci počítačové sítě, což je profese v současné době vysoce žádaná.
V životopise správce počítačové sítě můžete uvést pracovní historii, vzdělání, certifikáty a dovednosti, které vás kvalifikují pro tuto práci, motivační dopis přináší něco, co životopis nedokáže. Motivační dopis pomáhá navázání osobního kontaktu a posiluje životopis tím, že popisuje vaši pracovní historii, pracovní dovednosti a další kvalifikace ve formátu, který umožňuje větší originalitu.
Vážený pane Strnade,
nedávno jsem získal ocenění v soutěži Síťové řešení roku a chtěl bych své vynikající znalosti této problematiky uplatnit v KLT Group v době, kdy prochází zásadní transformací.
Vystudoval jsem informační technologie na VUT v Brně, hned po studiu jsem se specializoval na správu sítí a získal jsem všechny hlavní certifikace v oboru včetně osvědčení pro správu podnikových sítí a sítí ve státních institucích a školství, které uvádíte v popisu pracovní pozice.
V předchozím zaměstnání ve společnosti DS Network Technology jsem přišel do kontaktu se všemi aspekty činnosti správce počítačové sítě. Provedl jsem rekonstrukci komunikační sítě a vedle stávajících dodavatelů jsem zavedl mix čtrnácti nových poskytovatelů služeb, aktualizoval, nastavil, nainstaloval a otestoval širokou škálu síťových zařízení a přepracoval infrastrukturu celopodnikové LAN tak, aby bylo možné snadněji řešit problémy a rychleji aktualizovat hardware.
Je zřejmé, že Vaše starší síť nutně potřebuje modernizaci, protože se stěhujete do nových prostorů a zvětšujete svůj tým. Právě takovou relokaci jsem měl na starost ve společnosti S-Link a kritickou cestu, která měla trvat čtyři měsíce, jsem zvládl za necelé tři měsíce. Díky našim novým procesům a nastavení po přesunu se snížily výpadky sítě o 35 % a zvýšila se její celková spolehlivost.
Rád Vám poskytnu své služby profesionála, schopného samostatně a zodpovědně realizovat svěřené úkoly. Vím, že v rámci přijímání nových zaměstnanců uchazeče před nástupem testujete, a velmi rám bych Vám předvedl, jak nacházím nejvhodnější řešení.
Budu se těšit na setkání,
s pozdravem,
Ing. Jiří Marek
Sepsání motivačního dopisu správce počítačové sítě není zdaleka tak náročné jako složitě strukturované úkoly vaší profese. Obsah motivačního dopisu má u všech povolání univerzálně platné logické uspořádání:
Nezapomeňte, že každá část motivačního dopisu je nedílnou součástí celku, jehož cílem je získat atraktivní a dobře placenou práci. Podrobné zamyšlení nad podobou a účelem motivačního dopisu naleznete v našem článku Jak napsat motivační dopis.
Snažte se nepřekračovat rozsah jedné stránky. Nepoužívejte pouhý výčet svých dovedností (ty už jste ostatně mohli uvést v životopise), ale pokuste se vyprávět příběh, jímž zaujmete a navážete kontakt se čtenářem.
Potřebujete inspiraci? Podívejte se na vzory motivačních dopisů z příbuzných oborů:
Permanentní hlídání počítačové sítě náležitě redukuje agresivní útočné kybernetické projevy hackerů a interní technologické výpadky. Jedná se o komplexní proces s přísnými pravidly. Taktéž váš motivační dopis a životopis by měly vyjadřovat určitou disciplínu tím, že budou vizuálně konzistentní. Nestřídejte v nich různá písma, styly a barvy. Je lepší používat vždy stejné formátování. Koneckonců smysl pro detail a pečlivost z vás dělají spolehlivého správce sítě.
Cílem úvodu motivačního dopisu je upoutat pozornost příjemce textu tím, že přesvědčivě poukážete na souvislost mezi přednostmi, jimiž disponujete jako správce počítačové sítě, a potřebami dané pracovní pozice a pracoviště.
Úvod motivačního dopisu správce počítačové sítě je místem, kde si personalista utváří první dojem. Poutavým způsobem dáváte nahlédnout na svoji lidskou stránku a na to, co můžete jako odborník nabídnout, avšak necháváte si podrobnosti na později – stejně jako je tomu v našem vzoru motivačního dopisu.
Vážený pane Strnade,
nedávno jsem získal ocenění́ v soutěži Síťové řešení́ roku a chtěl bych své́ vynikající́ znalosti této problematiky uplatnit v KLT Group v době̌, kdy prochází́ zásadní́ transformací.
Dobrý den,
obracím se na Vás, abych vyjádřil zájem o nabízené pracovní místo.
Nesnažte se vysvětlit, že místo potřebujete, raději ukažte, čím byste firmě či organizaci mohli prospět.
V hlavních dvou až třech odstavcích motivačního dopisu musíte uvést svůj hlavní cíl. Můžete tu probrat své vzdělání a certifikáty, ale rozhodně musíte zdůraznit své relevantní pracovní zkušenosti. Měli byste být co nejkonkrétnější a používat fakta a čísla. Zmiňte také své minulé úspěchy a ukažte, jak by podnik mohl vypadat, pokud v něm budete pracovat vy.
Cíl hlavní části motivačního dopisu: poskytnout potenciálnímu zaměstnavateli představu o tom, jaké výhody mu jako kvalifikovaný a výkonný správce počítačové sítě přinesete.
Můžete začít svým vzděláním a kvalifikací. Nezapomeňte na svou profesní minulost. Praxe a zkušenosti jsou vždy nejlepší vizitkou. Do tohoto odstavce lze příhodně zahrnout:
Svou vhodnost na pozici podpořte vylíčením výzev, kterým jste čelil v předchozí práci. Do tohoto příběhu můžete snadno integrovat požadované dovednosti, které zjistíte již z popisu nabízené pozice.
„Vystudoval jsem informační́ technologie na VUT v Brně̌, hned po studiu jsem se specializoval na správu sítí́ a získal jsem všechny hlavní certifikace v oboru včetně̌ osvědčení pro správu podnikových sítí́ a sítí́ ve státních institucích a školství́, které́ uvádíte v popisu pracovní pozice.“
„V předchozím zaměstnání ve společnosti DS Network Technology jsem přišel do kontaktu se všemi aspekty činnosti správce počítačové sítě̌. Provedl jsem rekonstrukci komunikační́ sítě̌ a vedle stávajících dodavatelů̊ jsem zavedl mix čtrnácti nových poskytovatelů̊ služeb, aktualizoval, nastavil, nainstaloval a otestoval širokou škálu síťových zařízení́ a přepracoval infrastrukturu celopodnikové́ LAN tak, aby bylo možné́ snadněji řešit problémy a rychleji aktualizovat hardware.“
Druhý odstavec věnujte své motivaci, proč hledáte místo právě v dané firmě či organizaci a čím byste jí mohli prospět. Prostudujte si důkladně firemní kulturu. Zakomponujte její specifika do svého motivačního dopisu. Prokážete tím nejen svůj upřímný zájem, ale také soulad s hodnotami firmy.
Tento odstavec by měl obsahovat zejména důvody, proč jste si vybrali právě tu nebo onu firmu, jakým směrem se chcete profesně rozvíjet, ale i co očekáváte a co naopak můžete firmě nabídnout vy.
„Je zřejmé́, že vaše starší́ síť nutně̌ potřebuje modernizaci, protože se stěhujete do nových prostorů a zvětšujete svůj tým. Právě̌ takovou relokaci jsem měl na starost ve společnosti S-Link a kritickou cestu, která měla trvat čtyři měsíce, jsem zvládl za necelé tři měsíce. Díky našim novým procesům a nastavení po přesunu se snížily výpadky sítě o 35 % a zvýšila se její celková́ spolehlivost.“
Chcete-li svůj motivační dopis správce počítačové sítě zakončit optimisticky a sebevědomě, nejprve zopakujte hlavní důvod, proč jste vynikajícím uchazečem.
Na tahu by nyní měl být personalista a vy byste jej k měli pobídnout přesvědčivou výzvou k akci. Není nic špatného na tom, když vyjádříte naději, že vás pozvou na pohovor, a třeba se i zeptáte, zda se můžete za týden ozvat, abyste se na setkání domluvili. Vytváříte tak pro potenciálního zaměstnavatele určitý závazek nenechat váš dopis bez odpovědi – stačí napsat, že se těšíte na brzkou odpověď.
„Rád Vám poskytnu své služby profesionála, schopného samostatně a zodpovědně realizovat svěřené úkoly. Vím, že v rámci přijímání nových zaměstnanců uchazeče před nástupem do zaměstnání testujete, a velmi rád bych Vám předvedl, jak nacházím nejvhodnější řešení.
Budu se těšit na setkání,
s pozdravem,
Ing. Jiří Marek“