Nárůst hackerských útoků na firmy i jednotlivce je zřejmý z množství malware, phishingových incidentů a série DDoS útoků, které postihují české společnosti. Majitelé firem si uvědomují naléhavost situace a aktivně se snaží řešit bezpečnostní problémy. Je nyní zcela zřejmé, že kyberbezpečnost je třeba brát velmi vážně. Rizika a potenciální ztráty jsou příliš velké. Některé společnosti zadávají řešení kyberbezpečnosti svému internímu IT oddělení. Nicméně stále více firem si uvědomuje, že kompetence a znalosti bezpečnostního analytika se od tradičních IT zaměstnanců výrazně liší.
Jako bezpečnostní analytik dobře víte, jaké hrozby v kyberprostoru existují. Víte, ale, co ohrožuje psaní kvalitního životopisu bezpečnostního analytika?
Náš průvodce vám pomůže napsat životopis, který:
Naše vzory životopisů a průvodce psaním jsou spolehlivým zdrojem pro profesionály ve všech oborech a fázích kariéry.
Prvním krokem při psaní životopisu bezpečnostního analytika je pochopit, jaké části do něj zařadit. Váš životopis by měl obsahovat následující prvky:
Bezpečnostní analytik se specializuje na kybernetickou bezpečnost, musí znát konfiguraci firemní sítě, zabezpečení používaných platforem a také rozumět počítačové kriminalistice. Musí mít zkušenosti s forenzní analýzou, řízením bezpečnostních incidentů, penetračním testováním i správou bezpečnostních systémů, jako je firewall, antivir či IDPS.
Několik tipů do životopisu bezpečnostního analytika:
Na inzeráty často přichází záplava životopisů, které nelze všechny přečíst. Proto dnes mnoho zaměstnavatelů k filtrování životopisů využívá elektronické systémy pro sledování uchazečů (ATS). Jak tyto systémy fungují: Zaměstnavatelé zadávají kvalifikaci ve formě klíčových slov do svého softwaru ATS. Proto je nutné tato klíčová slova zařadit do životopisu. U bezpečnostního analytika takovými slovy mohou být:
Pro většinu uchazečů o pozici bezpečnostního analytika je nejlepší zvolit obrácený chronologický formát životopisu. Tato struktura se totiž soustředí na část týkající se pracovní historie, kde budete moct uvést svá předchozí zaměstnání počínaje tím nejnovějším. Tento formát životopisu upřednostňují jak personalisté, tak automatické skenery životopisů. Umožní vám také vyzdvihnout vaše současné úspěchy a ukázat váš kariérní postup. Pokud nemáte pádný důvod se od tohoto formátu odchýlit, držte se ho.
V záhlaví životopisu nesmí chybět informace obsahující vaše jméno, povolání, e-mailovou adresu a telefon tak, aby byly po ruce, bude-li vás náborový pracovník chtít kontaktovat.
Jistě vám ne musíme zdůrazňovat, že je třeba použít neutrálně znějící emailovou adresu, ne tu, kterou máte pro kamarády.
Kontaktní informace uvádějte v tomto pořadí:
Zajišťování kybernetické bezpečnosti lze přirovnat k práci detektiva. Bezpečnostní analytik musí být ve střehu, vždy připravený a dedukce je jeho silnou stránkou. S nadsázkou by se dalo říci, že připomíná novodobého Sherlocka Holmese, což by se mělo odrážet v jeho profilu.
Profil neboli profesní shrnutí je místem, kde můžete do svého životopisu vnést trochu osobnosti. Máte asi 3-4 řádky na to, abyste vysvětlili svou filozofii kybernetické bezpečnosti, shrnuli svou kariéru a představili se jako vhodní uchazeči. Nasaďte profesionální tón, ale nepodceňujte své schopnosti a dovednosti. Používejte silná akční slova a pozitivní přívlastky.
Váš profil může zahrnovat například věty typu:
Další inspiraci pro své shrnutí najdete v příbuzných vzorech životopisů z oblasti IT, například v životopisu IT manažera, informatika a vývojáře.
Podívejte se na profil z našeho přizpůsobitelného vzoru životopisu bezpečnostního analytika:
Vysoce kvalifikovaný bezpečnostní analytik. Zasazuji se o zajištění bezpečnosti a podpory včetně hloubkové analýzy, plánování a přípravy. Vyhledávám bezpečnostní slabiny, navrhuji rozvojové aktivity a vyhodnocuji kybernetické bezpečnostní události a incidenty. Vaší společnosti nabízím své koncepční a analytické myšlení k zajištění kybernetické bezpečnosti.
Vylíčení pracovní historie nezabere příliš času. Nejedná se však o pouhý výčet vašich pracovních povinností. Tento oddíl by měl zdůraznit vaše schopnosti tím, že popíše vaše kariérní úspěchy.
Objevili jste chyby dříve, než mohly být zneužity? Zajistili jste bezpečnost kritické infrastruktury? Prováděli jste rychle a efektivně činnosti spojené s obnovou? Vytvořili jste systém, který nikdy nebyl napaden hackery? Buďte konkrétní, když své úspěchy popisujete v odrážkách.
Nebojte se předvést své znalosti v oboru s trochou žargonu, ale ujistěte se, že definice jsou obecně srozumitelné, aby vaše sdělení zůstalo jasné.
Můžete uvést například:
Bezpečnostní analytik v O2 Security Expert Center, Praha
Květen 2021 - Leden 2024
Analytik kybernetické bezpečnosti v Státní pokladna Centrum sdílených služeb, s. p., Praha
Březen 2018 - Duben 2021
Vaše technologické dovednosti jsou nesmírně důležité, a proto si musíte pečlivě vybrat, které z nich ve svém životopise bezpečnostního analytika zdůrazníte. Opět platí, že pokud máte velmi specializované znalosti, zvažte formát funkčního životopisu. V opačném případě se vraťte k seznamu pracovních pozic a zaměřte svou část na dovednosti, které váš potenciální zaměstnavatel požaduje.
Odborné neboli tvrdé dovednosti uveďte přímo v tomto oddíle. Těchto několik bodů slouží také jako poutavý designový prvek, proto ho využijte a zdůrazněte své nejlepší schopnosti.
Nepodceňujte měkké dovednosti, tedy vlastnosti nezbytné pro fungování na pracovišti, jako je dochvilnost, organizovanost a komunikace. Ty je vhodné rozprostřít i po ostatních částech životopisu.
Mezi tvrdými dovednostmi budou jistě:
V měkkých dovednostech můžete zmínit:
Pro většinu pozic bezpečnostního analytika se vyžaduje minimálně středoškolské vzdělání v oboru informačních technologií, vysokoškolské vzdělání je samozřejmě předností, ale pro vaši práci jsou stejně rozhodující zkušenosti. V části o vzdělání jednoduše uveďte své tituly, certifikáty, ale i případné stáže a místa, kde jste získali praxi. Pokud máte vyšší než bakalářský titul, můžete vynechat střední školu.
Odborné kurzy kybernetické bezpečnosti pořádá Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost:
Ačkoli jste technicky orientovaní, v tomto oboru se cení znalost cizích jazyků. Kromě angličtiny, která je samozřejmostí, je velice žádaná také ruština a čínština.
Mgr., VUT - Fakulta informačních technologií , Brno
Září 2010 - Červen 2015
Technické liceum - SPŠ Purkyňova, Brno
Září 2006 - Červen 2010
Možná, že váš design není tím tajným klíčem, ale rozhodně otevírá dveře. Jako profesionál v oblasti kybernetické bezpečnosti musíte mít smysl pro detail. Rozvržení vašeho životopisu by mělo tento dojem umocnit.
Samozřejmě, pokud je obsah vašeho životopisu nedostatečný, design vám nepomůže, ale na druhou stranu, pokud je váš design nedostatečný, může se stát, že vás odmítnou.
Pro vaši profesi bude vhodná jedna z našich profesionálních šablon. Naše knihovna odborně navržených šablon vám pomůže nejen začít skvělým designem, zbaví vás také starostí s formátováním. A nezapomeňte před odesláním provést korekturu pravopisu a gramatiky.
Profil
Vysoce kvalifikovaný bezpečnostní analytik. Zasazuji se o zajištění bezpečnosti a podpory včetně hloubkové analýzy, plánování a přípravy. Vyhledávám bezpečnostní slabiny, navrhuji rozvojové aktivity a vyhodnocuji kybernetické bezpečnostní události a incidenty. Vaší společnosti nabízím své koncepční a analytické myšlení k zajištění kybernetické bezpečnosti.
Předchozí zaměstnání
Bezpečnostní analytik v O2 Security Expert Center, Praha
Květen 2021 - Leden 2024
Analytik kybernetické bezpečnosti v Státní pokladna Centrum sdílených služeb, s. p., Praha
Březen 2018 - Duben 2021
Dovednosti
Vzdělání
Mgr., VUT - Fakulta informačních technologií , Brno
Září 2010 - Červen 2015
Technické liceum - SPŠ Purkyňova, Brno
Září 2006 - Červen 2010