Vzor souhrnu: popište sebe a svoji kariéru
Souhrn, nazývaný také profil nebo představení uchazeče, můžete považovat za výtah k pracovní pozici, o kterou se ucházíte. Zdůrazněte své výsledky, avšak bez chlubení či přehánění. Klíčem k dobrému souhrnu životopisu je silný jazyk a živé detaily. Chcete, aby personalista získal představu o vašem profesním zaměření a o tom, čeho jste ve své kariéře vývojáře softwaru dosáhli. Zde je na místě být kreativní. Nebojte se představit svoji osobu v tom nejlepším světle! Ve skutečnosti se to od vás očekává. Zaměstnavatelé chtějí zjistit, jaký bude váš přínos pro danou pracovní pozici. Mějte to při psaní na paměti. Vzpomeňte si na příklady úspěchů, na něž jste nejvíce hrdí, a uveďte je. Máte dvě až čtyři věty na to, abyste se personalistům prodali; nestyďte se tedy, ale dejte si pozor na přehánění. Kromě úspěchů si vybavte kvality, které z vás činí vynikajícího vývojáře softwaru, a přidejte je do svého profilu.
Zkušený vývojář softwaru zběhlý v navrhování, instalaci, testování a údržbě softwarových systémů. Dovednosti v řadě perspektivních oblastí. Expertní znalost řady platforem, jazyků a vestavěných systémů. Zkušenost s nejnovějšími špičkovými vývojovými nástroji a postupy. Schopnost efektivní samostatné práce na nezávislých projektech, ale také spolupráce v rámci produktivního týmu.
Vzorový oddíl s dovednostmi: nabídněte zaměstnavatelům to, co chtějí
Vývojář softwaru musí disponovat mnoha technickými znalostmi, což však nejsou jediné požadované schopnosti. Oddíl věnovaný přehledu dovedností stručně uvádí vaše odborné schopnosti. Každou položku tvoří jedno až dvě slova, z nichž personalista zjistí, jaké jsou vaše znalosti. Vývojář softwaru se samozřejmě musí vyznat v řadě technických oblastí a držet krok s vývojem v těchto oborech.
- Schopnost pokročilého analytického myšlení
- Programování
- Softwarová logika
- Řešení softwarových problémů
- Znalost uživatelského rozhraní a uživatelské zkušenosti
- Přizpůsobivost
Vzor dosavadní kariéry: informace o vaší profesní minulosti
Zvažujete-li, zda informovat o minulých zaměstnáních nebo projektech, zamyslete se nad svou předchozí kariérou vývojáře softwaru. Mějte na paměti, že toto rozhodnutí formuje váš obraz v očích zaměstnavatele. Zdůrazněte své úspěchy, způsob řešení problémů a výzvy, které jste museli překonat, abyste úspěšně dokončili určitý projekt. Kdykoli je to možné, uveďte podrobnosti a konkrétní údaje. Uvádějte názvy programů, na nichž jste pracovali, a výsledky svých projektů. Profesní dráhu byste měli předkládat v obráceném chronologickém pořadí, tj. začít posledním zaměstnáním, avšak historii projektů je nutné třídit jinak. Snažte se například seskupit podobné projekty, případně třídit projekty podle funkce, kterou jste v nich zastávali.
Vývojář softwaru v Add2Software, Brno
září 2013 - Současnost
- Úspěšná spolupráce s produktovým týmem zaměřená na poznávání požadavků a obchodních specifikací týkajících se řízení portfolio, analytiky a rizika.
- Programování změn softwaru podle konkrétních specifikací softwarového řešení.
- Řešení složitých problémů s využitím nejnovějších cloudových, mobilních a webových technologií.
- Vytváření a prezentace zjištění a řešení příjemcům včetně vedení společností a společníků.
Juniorní vývojář softwaru v Add2Software, Brno
červen 2011 - srpen 2013
- Efektivní řešení složitých softwarových chyb.
- Implementace a aktualizace aplikačních modulů pod vedením seniorních vývojářů.
- Schopnost úspěšně plnit úkoly samostatně i jako výkonný a ochotný spolupracovník.
- Provádění automatizovaných testovacích úkonů a rutinní vytváření složitých funkcí.
Vzor vzdělání: učení nikdy nekončí
Vývojáři softwaru si musí neustále doplňovat dovednosti; je proto důležité, abyste v oddíle věnovaném vzdělání uvedli také další studium po ukončení školy. Za minimum se v tomto oboru obvykle považuje bakalářský titul. Pokud jste ukončili školu nedávno, můžete uvést studijní průměr, avšak pouze tehdy, pokud jste měli dobré výsledky. Na druhou stranu platí, že čím delší doba od absolutoria, tím menší význam mají titul i studijní výsledky. Technické obory se neustále vyvíjejí a stejným vývojem musí procházet i vaše dovednosti. V oddíle životopisu věnovaném vzdělání je na místě uvést, jestli jste se dále vzdělávali i po ukončení školy, abyste drželi krok s oborem. Disponujete-li osvědčeními o specializaci, uveďte je zde také.
Magisterské studium oboru Informační technologie, VUT, Brno
říjen 2010 - červen 2012
Bakalářský titul v oboru výpočetní technika, VUT, Brno
září 2007 - květen 2010
Výběr vhodného formátu a šablony životopisu
Jako vývojář softwaru patrně máte cit pro grafické řešení dokumentů. Nejspíš ale nechcete strávit dlouhé hodiny formátováním. Chcete-li vytvořit životopis vývojáře softwaru rychle a efektivně, měli byste zvážit použití šablony životopisu. Služba CVapp.cz nabízí spousty šablon životopisů a formátů CV, z nichž si můžete vybrat ve čtyřech hlavních kategoriích: profesionální, moderní, kreativní a jednoduchá.