Víte, že budete nervózní, protože tu práci opravdu chcete. Co personalisté hledají, když pokládají tu všetečnou otázku: „Jaké jsou vaše silné a slabé stránky?“
V tomto blogu najdete vynikající příklady silných a slabých stránek a návod na to, jak je přizpůsobit vlastní situaci, aby vaše odpověď nezněla při pohovoru jako klišé (Moje největší síla je, že jsem pracovitý! Příkladem slabiny je, že jsem perfekcionista!).
Zaujměte individuální odpovědí, která se orientuje na potřeby dané pozice. Pochlubte se silnou stránkou, kterou se bude moct pyšnit jen málokdo, a slabinou, která nebude mít kritický význam.
V tomto blogu se budeme zabývat:
Pokud hledáte vynikající příklady silných a slabých stránek v životopise, podívejte se na naše vzory životopisů a šablony životopisů, které vám pomohou získat zaměstnání.
Tazatel nehledá jednoslovnou nebo dvouslovnou odpověď na otázku, jaké jsou vaše silné stránky. Musíte nabídnout anekdotu, která vaše tvrzení podpoří. Nejlepší odpovědi vysvětlí, proč se právě díky své silné stránce hodíte na danou pozici. Níže najdete pět vzorových odpovědí na otázku: „Co je vaší silnou stránkou?“
Mojí největší předností je schopnost rozpoznat podstatu věci. Uvažuji v širším měřítku. Na své současné pozici jsem byl pověřen revizí dokumentace k softwarové aplikaci. Viděl jsem způsob, jak zefektivnit proces revize veškeré dokumentace, a představil jsem ho vedoucímu týmu. Tento návrh zkrátil proces o mnoho hodin a uvolnil týmu čas na vývoj nových aplikací.
Všimněte si, že odpověď jde mnohem dál než jen k uvedení silné stránky a vysvětluje, jak se tato silná stránka projevuje na pracovišti a jaký má přínos pro společnost. Vysvětlete silnou stránku tak, aby jí každý rozuměl, a pak se věnujte podrobnostem, co by mohla znamenat pro potenciálního zaměstnavatele.
Dobře vycházím s lidmi. Tím myslím mnohem víc než jen to, že vycházím se svými kolegy. Jsem hrdý na to, že dokážu stavět mosty. Působím jako spojka mezi oddělením vývoje produktů a marketingovým oddělením. Zrovna minulý týden se mi podařilo vyjasnit nedorozumění ohledně produktu, které mohlo vést k zavádějícímu marketingu.
V tomto případě uchazeč objasňuje, co podle něj znamená „vycházet s lidmi“. Během pohovoru se ujistěte, že personalista chápe, co znamená vaše silná stránka pro vás osobně. Jde o jednu z nejčastěji uváděných silných stránek, proto je dobré uvádět ji v kontextu. Jaký je váš vliv na ostatní?
Přirovnal bych se k univerzálnímu hráči, protože jsem velmi všestranný. Na našem oddělení zvládnu téměř jakoukoli práci. Za posledních šest měsíců jsem zastoupil dvě kolegyně na nemocenské a zároveň jsem dál zvládal vlastní pracovní zátěž.
Tato odpověď nejen ilustruje respondentovu všestrannost, ale také vyzdvihuje jeho týmového ducha a ochotu zaskočit, když je potřeba. Vyzařuje z ní sebedůvěra a ochota. Při pohovoru by mělo být několik takových momentů, kdy se vám rozzáří oči hrdostí. Tazatel uvěří každému slovu (i všem následujícím odpovědím).
U účetní se asi zdá samozřejmé, že je orientovaná na detaily, ale to je moje největší přednost. Je to jeden z důvodů, proč jsem si vybrala tento obor. Prostě mě baví dohlížet na to, aby účty souhlasily a aby rozpočet dával smysl. Neříkám, že je radost hledat chyby, ale jsem hrdá, když se mi podaří najít drobná pochybení, která by se časem mohla znásobit.
V tomto příkladu si respondentka uvědomuje, že orientace na detail není u účetní překvapivá, ale také ví, že je to nezbytná vlastnost. Odpověď zároveň vysvětluje, proč má svou práci ráda. Zaměstnavatel, který potřebuje někoho, kdo bude bedlivě sledovat finance, to rád uslyší.
Oblast školství se rychle rozvíjí a mění. Právě díky přizpůsobivosti jsem v průběhu let dokázal být vynikajícím pedagogem navzdory změnám v učebních osnovách a technologiích. Nyní mi umožňuje přejít od prodeje vzdělávacích materiálů k prodeji informačních materiálů pro studenty.
Odpověď tu demonstruje klíčovou měkkou dovednost, kterou zaměstnavatelé často hledají, ale tazatel také využívá příležitost, aby do rozhovoru vsunul informaci, že tato vlastnost umožňuje i změnu profese.
Chcete-li si připravit co nejlepší odpovědi na tuto otázku, sestavte si před pohovorem okruh silných stránek, které se vzájemně doplňují. Možná se vám dokonce podaří vymyslet příběh, který bude ilustrovat všechny tři. Zde je několik příkladů okruhu silných stránek, které mohou fungovat, spolu s nápady, jak se vztahují ke stejným úspěchům.
Otázka se konkrétně týká silných stránek, které přinášíte na danou pozici, takže na prvním místě uveďte požadavky zaměstnavatele. Uvádění čehokoli, co není rozhodující, ukazuje, že moc nerozumíte tomu, co se od vás bude očekávat.
Pracovali jste na společném projektu v týmu a dostalo se vám zasloužené chvály? Pak máte výše uvedené silné stránky. Ukažte, jak tyto vlastnosti přispěly k úspěchu. Pokud někdo jen sedí v koutě a dělá, co se mu řekne, tak mu nejsou takové přednosti k ničemu.
Pokud jste při práci na plný úvazek absolvovali studium nebo jste se vrátili do školy, abyste změnili povolání, můžete si nárokovat tento seznam silných stránek. Tyto vlastnosti také ilustrují, že si dokážete osvojit nové dovednosti v zaměstnání prostřednictvím zaškolení nebo jiného firemního vzdělávacího programu. Dávejte pozor, aby slova, která používáte, nebyla synonyma – ať se každá jednotlivá silná stránka počítá sama za sebe.
Zkuste tyto silné stránky ilustrovat na příkladu, kdy jste přišli s jedinečným řešením technického problému a stáli jste v čele jeho realizace. Kombinace kreativního myšlení s technickými dovednostmi bude vítězit v mnoha kariérách.
Pokud nejste připraveni, může vás tato otázka opravdu vyvést z míry. Slabiny? Mám přiznat, že je mám? Ano, máte. Tvrzení, že nemáte žádné slabé stránky, vyvolává dojem, že postrádáte sebereflexi nebo jste prostě namyšlení.
Trik spočívá v tom, že s pokorou popíšete dovednost, znalost nebo osobnostní rys, který se snažíte napravit. Povědomí o slabých stránkách může být považováno za přednost, ale pokud podniknete kroky k odstranění této slabiny, jste o kus dál. Personalista chce vidět, jak se vyrovnáváte s nepřízní osudu, proto uveďte příklady, které ukazují váš přístup k pracovním překážkám.
Případně si můžete vybrat slabou stránku, která by v jiném kontextu mohla být považována za silnou. Často se jedná o dvě strany téže mince. Svou odpovědí se však nesnažte zalíbit.
A jedné věci se rozhodně vyhněte: Nezahrnujte do příkladů slabých stránek nic, co je pro danou pracovní pozici nezbytné!!
Jak už jsme řekli, je třeba uvést skutečné slabé stránky, které nejsou pro požadovanou práci zásadní. Před pohovorem si ujasněte všechny požadavky a použijte příklady slabin, které vám neuškodí. Buďte odvážní, nemluvte o banalitách.
Tady jsou příklady slabých stránek, které stojí za zvážení:
Tréma je běžná a pochopitelná. A pokud neplánujete vystupovat ve sportovní hale nebo pravidelně pořádat prezentace klientům a kolegům, pravděpodobně to nebude vaší práci překážet.
Je to snadno zvládnutelný a další častý problém. Zvláště pokud se ucházíte o pozici na dálku, je to problém bezpředmětný.
Dobře, pokud nejste manažer, většinou to znamená, že všechny úkoly, za které jste zodpovědní, splníte, aniž byste požádali o pomoc.
Chybějící zkušenosti jsou slabinou pouze do té doby, než je získáte. Nezdůrazňujte je, pokud je daný softwarový program pro vaši práci důležitý, ale pokud je to program, který budete používat příležitostně, klidně se o absenci zkušeností zmiňte.
Má to někdo rád?
To je další způsob, jak říct že jste dříč. Na tom nemusí být nic špatného, pokud nevyhoříte.
Tahle slabina je přijatelná, pokud na pohovoru nepůsobíte neomaleně. Vaše sebereflexe znamená, že na tom pravděpodobně pracujete.
Být přísný sám na sebe je větší problém pro vás než pro zaměstnavatele, pokud vás strach z chyby neparalyzuje.
To je v pořádku. Na vaší pracovní pozici nemusí být rizika vítána.
To je kombinace strachu z veřejného vystupování s trochou pochybností o sobě samém, ale i to se dá snadno napravit.
Stejně jako u odpovědí na otázku „Jaké jsou vaše silné stránky?“, i u otázky „Jaké jsou vaše slabé stránky?“ budou nejlepší ty odpovědi, které vyprávějí příběh. V případě slabých stránek chcete příběhem ilustrovat, jak jste se svou slabinou vypořádali nebo jak se jí hodláte zbavit.
Není nic špatného na tom, když popíšete situaci v práci, kdy jste nebyli dokonalí, pokud z toho plyne ponaučení.
Tady je pět vzorových odpovědí na onu strašidelnou otázku: „Jaká je vaše největší slabina?“
Když mám před velkou skupinou přednést prezentaci, jsem hrozně nervózní. Poprvé, když jsem to zkoušel, tak mě musel zastoupit šéf a přečíst prezentaci za mě, protože jsem ze sebe nevysoukal ani slovo. Dnes už jsem v klidnější, pokud prezentuji před kolegy. Když je skupina větší, hodně prezentaci nacvičuju, abych se cítil jistější, ale křeče v břiše mám pořád. Je pro mne snazší, když mám u prezentace parťáka.
Dotazovaný vypráví o běžné trémě a následně rozvádí metody, které používá k řešení problému. Je dobré hovořit o strachu, který možná cítí i manažer nebo jím třeba trpí někdo z jeho týmu. Pokud tato slabina neomezuje výkonnost ostatních, pravděpodobně se s ní dokážete vyrovnat i vy.
Páni! Měli byste vidět můj pracovní stůl doma. Všude samolepicí lístečky! Když jsem pracoval v kanceláři, bylo to ještě horší. Kolegové mi vyhrožovali, že na mě tu pyramidu šanonů převrhnou! V dnešní době je naštěstí fyzických složek mnohem méně a organizace pracovní plochy je pro mě mnohem jednodušší. Naučil jsem se na konci dne všechny nalepené lístečky posbírat a dodělat vše, co není hotové.
Tato odpověď je odlehčená a vypovídá hodně o vaší osobnosti. Tazateli také napovídá, že problém je z větší části vyřešen. Humor může často odlehčit náladu při pohovoru – volba vtipu u této otázky je skvělým způsobem, jak odvést pozornost od oblastí, které by mohly být škodlivější.
V minulosti jsem každou malou chybu nebo špatný krok donekonečna rozebíral a považoval je za neúspěch. To mě svazovalo do té míry, že jsem dokonce kvůli maličkostem prošvihl dva termíny. Časem jsem pochopil, že je dobré své chyby uznat a snažit se je napravit, ale člověk se v nich nesmí utápět. Pomohl mi jeden mentor větou: „Dokonalost je nepřítel pokroku.“
Tato odpověď spojuje prvky sebekritiky a perfekcionismu, ale také personalistovi říká, že je uchazeč otevřený mentoringu a osobnímu růstu. Pozor, aby nepůsobila podlézavě. Nebuďte příliš skromní.
Velmi špatně snáším, když se projekt zasekne, protože chybí dokumentace nebo dostávám protichůdné odpovědi z různých úrovní vedení. V mé současné pozici se stále střídá „pospěš si“ s „čekej“. Proto se ucházím o tohle místo. Ve startupu nesvazovaném byrokracií se cítím jako ryba ve vodě.
Tahle odpověď zároveň reaguje na otázku „Proč u nás chcete pracovat?“. Je také příkladem pojmenování slabiny, která nebude na pozici, o kterou se uchazeč uchází, nikomu vadit.
V práci strašně nerada riskuju. Všichni si například stěžovali na náš pracovní postup. Věděla jsem o operačním systému, který používal kamarád v jiné firmě a který se mu líbil. Řekla jsem o tom kolegyni, ale bála jsem se oslovit šéfa. Nakonec to kolegyně udělala za mě a šéfovi se návrh zamlouval. Naštěstí je to dobrá kamarádka a pomohla mi, ale šéf se divil, proč jsem s tím nepřišla sama. Snažím být asertivnější, ale potřebuju k tomu povzbuzení.
Tohle by byla špatná odpověď pro uchazeče ve startupu, kde se očekává, že každý vyvine vlastní iniciativu, ale je to v pořádku pro velkou firmu nebo pozici, kde se minimalizuje riskování nebo samostatné rozhodování. Zvažte odvětví, ve kterém pracujete, a svou vlastní funkci – byla by taková slabina považována za silnou stránku?
Dostali jste příklady správných odpovědí, ale jak poznáte, které vlastnosti zmínit u pohovoru? I když na tuto otázku neexistuje jedna odpověď, obecně platí, že když vás pozvou na pohovor, máte už pro danou pozici nějaké základní schopnosti. Na pohovoru personalisté zjišťují obtížněji měřitelné kvality, díky nimž se do firmy hodíte.
Obvykle jde o měkké dovednosti nebo schopnost vycházet s ostatními a fungovat na pracovišti. Zde je stručný seznam silných stránek:
Tento seznam samozřejmě není úplný, ale můžete se od něj odrazit při sestavování svého vlastního.
Je velká pravděpodobnost, že vám položí nějakou verzi otázky „Jaké jsou vaše silné a slabé stránky?“. Víte, že ta otázka přijde, tak buďte připraveni.
Nejprve se zamyslete sami nad sebou. Pokud nevíte, jaké jsou vaše silné stránky, tak na tuhle otázku vůbec nedokážete odpovědět. Promyslete nejen své odborné technické znalosti, ale všechny vlastnosti, které z vás dělají ceněného zaměstnance. Buďte na své silné stránky hrdí. Nejenže vám to pomůže vytvořit přesvědčivý seznam, ale vaše sebedůvěra se projeví, až budete silné stránky prezentovat na pohovoru.
Skromným lidem může sestavovaní takového seznamu činit potíže. Nestyďte se zeptat se přátel a kolegů, čeho si na vás cení. Možná budou odpovídat stále totéž, možná dostanete dlouhý výčet svých silných stránek. Tak či tak to bude společně s vaším sebehodnocením základní materiál pro odpověď. Zamyslete se nejen nad věcmi, které jste vždy dělali dobře, ale také nad dovednostmi, které se vám v poslední době podařilo zlepšit. Silné stránky se vyvíjejí.
Stejný postup opakujte u slabých stránek. Všichni se máme v čem zlepšovat. Podívejte se na sebe kriticky. Pak se zeptejte přátel a kolegů, kterým věříte, na jejich upřímný názor. A neberte si to osobně. Řekněte jim, že chcete slyšet to nejhorší. Pak se můžete rozhodnout, co z toho řeknete zaměstnavateli – a třeba se z toho i poučíte.
Podtrženo, sečteno, v části pohovoru věnované silným a slabým stránkám: