Úkolem inženýra je vykonávat různé činnosti, které závisí na jeho specializaci a na odborné oblasti, kterou si po ukončení studia zvolí. Pracovní náplň je ovlivněna konkrétními oblastmi, ve kterých se inženýr uplatní, a těch je mnoho. Mezi nejběžnější patří pozice konstruktéra, vývojového pracovníka, technologa a vedoucího výrobního provozu. Může se také věnovat racionalizaci, normalizaci, kontrole kvality, servisu a podobným oblastem. Během své kariéry může dosáhnout i na vysoké manažerské pozice, jako je ředitel, technický náměstek či výrobní náměstek.
Jako inženýr jste v životopise uvedli pracovní historii, vzdělání, certifikáty a dovednosti. Motivační dopis však přináší něco, co životopis nedokáže. Motivačním dopisem navazujete osobní kontakt a rozvádíte životopis ve formátu, který umožňuje větší originalitu.
Vážený pane Křístku,
v souvislosti s volnou pozicí biomedicínského inženýra ve společnosti Polymed bych se Vám rád představil. V uplynulých deseti letech jsem se podílel na návrhu a výrobě více než 35 zařízení, která sloužila milionům pacientů, a redakce časopisu Lékař a technika mne zařadila mezi pět nejlepších strojních inženýrů zabývajících se zdravotnickými přístroji.
Za zkušenostmi, které jsem získal při vytváření architektury špičkových systémů, materiálů a komponent, stojí můj hluboký zájem o výzkum a vývoj. Jako konzultant vycházím z vlastních ověřených návrhů a domnívám se, že mohu pozitivně přispět k některým aspektům Vaší činnosti, která je již nyní na velmi vysoké úrovni.
Velmi dobře ovládám Solidworks a přikládám portfolio řešení, která jsem použil ve svých předchozích návrzích. Moje řešení ochrany před průnikem vlhkosti u zdravotnického prostředku třídy III získalo cenu „inovace roku“ vyhlašovanou organizací NaaTech.
Jsem hrdý na to, v jaké kvalitě předávám své návrhy do procesu přezkumu, tj. s použitím nejkvalitnějších 3D projekcí, modelů a animací, které oživují návrh v celé jeho reálnosti a praktičnosti. Mnou navržený systém nafukování intragastrického balónku se během 18 měsíců stal nejprodávanějším produktem svého druhu a velmi dobře se také orientuji v systémech aplikace léčiv a řešeních inzulínových pump; jedná se o oblasti, ve kterých Vaše společnost po právu získala své renomé.
Uplynulé tři roky jsem působil jako konzultant (a podílel se na návrzích 12 výrobků, jejichž prodejem bylo dosaženo obratu ve výši 35 milionů Kč), nyní bych rád pracoval ve společnosti, která je nadšená pro nové technologie a přináší na zdravotnický trh nová chytrá řešení.
Velmi rád bych se dostavil na pohovor, abych se dozvěděl více o Vašich plánovaných projektech a o tom, jak bych se mohl podílet na Vašem budoucím úspěchu.
S pozdravem,
Ing. Martin Dlouhý
Psaní motivačního dopisu inženýra je ve srovnání s jeho pracovními úkoly doslova hračkou. Obsah motivačního dopisu má u všech povolání univerzálně platné logické uspořádání:
Nezapomeňte, že každá část motivačního dopisu je nedílnou součástí celku, jehož cílem je získat atraktivní a dobře placenou práci. Podrobné zamyšlení nad podobou a účelem motivačního dopisu naleznete v našem článku Jak napsat motivační dopis.
Snažte se nepřekračovat rozsah jedné stránky. Nepoužívejte pouhý výčet svých dovedností (ty už jste ostatně mohli uvést v životopise), ale pokuste se vyprávět příběh, jímž zaujmete a navážete kontakt se čtenářem.
Potřebujete inspiraci? Podívejte se na vzory motivačních dopisů z příbuzných oborů:
Od inženýra se očekává, že bude mít technické myšlení, kombinační schopnosti, tvůrčí schopnosti, prostorovou představivost a často také organizační schopnosti a schopnost jednat s lidmi. Z motivačního dopisu, jehož účelem je prezentovat vás jako spolehlivého profesionála, by měly tyto schopnosti vyzařovat.
Cílem úvodu motivačního dopisu je upoutat pozornost adresáta. Váš první odstavec by měl tvořit podnětný začátek, který vymezuje pracovní pozici, o kterou se ucházíte, a dává nahlédnout do vašich profesních předpokladů. Měl by být sepsán energickým, živým jazykem, z něhož je patrné vaše nadšení pro obor. Příjemce by měl hned získat dojem, že jde o zajímavého kandidáta. A přinejmenším by měl mít chuť pokračovat ve čtení.
Vážený pane Křístku,
v souvislosti s volnou pozicí biomedicínského inženýra ve společnosti Polymed bych se Vám rád představil. V uplynulých deseti letech jsem se podílel na návrhu a výrobě více než 35 zařízení, která sloužila milionům pacientů, a redakce časopisu Lékař a technika mne zařadila mezi pět nejlepších strojních inženýrů zabývajících se zdravotnickými přístroji.
Dobrý den,
obracím se na Vás, abych vyjádřil zájem o nabízené pracovní místo.
Nesnažte se vysvětlit, že místo potřebujete, raději ukažte, čím byste firmě či organizaci mohli prospět.
Získali jste pozornost příjemce a je čas na sdělení. Dva nebo tři odstavce v hlavní části vašeho dopisu musí ukazovat, že máte pro práci inženýra předpoklady. V této části textu popisujete své pracovní zkušenosti, úspěchy, jichž jste v práci dosáhli, a svoji profesní způsobilost. Je zde místo pro výmluvné příklady z praxe, kdy vylíčíte, jak jste například v minulosti k všeobecné spokojenosti vyřešili nějaký závažný problém.
Při výčtu minulých úspěchů buďte konkrétní, a pokud je to vhodné, používejte fakta a čísla. Používejte symboly měn, hodnot a procent a u peněžních částek uvádějte konkrétní čísla.
Cíl hlavní části motivačního dopisu: poskytnout potenciálnímu zaměstnavateli představu o tom, jaké výhody mu jako kvalifikovaný a výkonný inženýr přinesete.
Můžete začít svým vzděláním a kvalifikací. Nezapomeňte na svou profesní minulost. Praxe a zkušenosti jsou vždy nejlepší vizitkou. Do tohoto odstavce lze příhodně zahrnout:
Svou vhodnost na pozici podpořte vylíčením výzev, kterým jste čelili v předchozí práci. Do tohoto příběhu můžete snadno integrovat požadované dovednosti, které zjistíte již z popisu nabízené pozice.
„Za zkušenostmi, které jsem získal při vytváření architektury špičkových systémů, materiálů a komponent, stojí můj hluboký zájem o výzkum a vývoj. Jako konzultant vycházím z vlastních ověřených návrhů a domnívám se, že mohu pozitivně přispět k některým aspektům Vaší činnosti, která je již nyní na velmi vysoké úrovni.
Velmi dobře ovládám Solidworks a přikládám portfolio řešení, která jsem použil ve svých předchozích návrzích. Moje řešení ochrany před průnikem vlhkosti u zdravotnického prostředku třídy III získalo cenu Inovace roku vyhlašovanou organizací NaaTech.“
Druhý odstavec věnujte své souladu s posláním a vizí nového zaměstnavatele.
Cíl hlavní části motivačního dopisu: ilustrovat, v jakém ohledu by tento zaměstnavatel mohl těžit z vaší odborné kvalifikace zkušeného inženýra, a ukázat, že sdílíte hodnoty společnosti.
„Jsem hrdý na to, v jaké kvalitě předávám své návrhy do procesu přezkumu, tj. s použitím nejkvalitnějších 3D projekcí, modelů a animací, které oživují návrh v celé jeho reálnosti a praktičnosti. Mnou navržený systém nafukování intragastrického balónku se během 18 měsíců stal nejprodávanějším produktem svého druhu a velmi dobře se také orientuji v systémech aplikace léčiv a řešeních inzulínových pump; jedná se o oblasti, ve kterých Vaše společnost po právu získala své renomé.
Uplynulé tři roky jsem působil jako konzultant (a podílel se na návrzích 12 výrobků, jejichž prodejem bylo dosaženo obratu ve výši 35 milionů Kč), nyní bych rád pracoval ve společnosti, která je nadšená pro nové technologie a přináší na zdravotnický trh nová chytrá řešení.“
Odstavec v samotném závěru vašeho motivačního dopisu inženýra by měl sloužit jako shrnutí a výzva k akci. Chcete dopis uzavřít sebejistě a pozitivně a sdělit, že se těšíte na další kontakt.
Cíl závěru motivačního dopisu: Zakončit text sebejistým tónem a takovou výzvou k akci, aby se vám personalista ochotně ozval.
„Velmi rád bych se dostavil na pohovor, abych se dozvěděl více o Vašich plánovaných projektech a o tom, jak bych se mohl podílet na Vašem budoucím úspěchu.
S pozdravem,
Ing. Martin Dlouhý“