Příklad motivačního dopisu Sekretářka

Sekretářka je oporou svého šéfa a organizačním pilířem chodu firmy. Organizovanost a dokonalé zvládnutí písemné komunikace demonstruje i váš motivační dopis. Napsat ten správný bude s naším průvodcem víc než snadné.
Upravit tento životopis

Bez dobré sekretářky se žádný šéf neobejde. Sekretářka vyřizuje, zařizuje, obíhá, telefonuje. Je podpůrným pilířem každé větší firmy i organizace. Sekretářka se cítí skvěle ve světě za kulisami – má radost z toho, že je spolehlivou oporou a má klíčovou roli v týmu, aniž by stála v popředí. 

Ve svém životopise jste se jistě již prezentovala jako spolehlivá, pečlivá a flexibilní pracovnice. Teď je čas jít do větších podrobností a ukázat budoucímu zaměstnavateli, že potřebuje právě vás. Náš průvodce vám ukáže, jak napsat motivační dopis sekretářky.

Vzor motivačního dopisu sekretářky

12. 06. 2022

Vážená paní Strmilová,

reaguji na Váš inzerát, v němž hledáte sekretářku pro digitalizaci svých provozních činností a komunikace s kolegy. Na předchozích pozicích jsem pracovala jako sekretářka ve dvou technologických společnostech a domnívám se, že tak mám ideální předpoklady pro tuto pozici.

Jsem velmi zdatná organizátorka a umím velmi dobře pracovat s nástroji digitálního managementu. S předchozí nadřízenou jsme přijali strategii prioritizace mobilních zařízení (mobile first), díky níž jsme byly vždy informované a disponovaly jsme aktuálními daty. Nepotřebuji sedět ve stejné kanceláři, abych Vám byla po boku.

V rámci svého přispění k digitální transformaci společnosti jsem snížila objem tištěných materiálů o 95 % a zvýšila účinnost auditu a obchodních analýz, díky čemuž společnost dosáhla úspory ve výši 300.000,- Kč.

Jsem zvyklá organizovat velmi náročný pracovní program s koordinací 25 až 30 schůzek a pracovních obědů týdně pro 40 až 90 účastníků. Důležité je lidem vysvětlit, proč mají na schůzku přijít – moje práce spočívá v předávání zpráv o tom, čeho máme společně dosáhnout.

Vzhledem k tomu, že Vámi nabízená pracovní pozice zahrnuje důležité úkoly spojené s řízením projektů, mohou pro Vás být užitečné moje zkušenosti s projektovým řízením více než 30 akcí a konferencí. Problémy řeším iniciativně a pokud je to možné, komunikuji s druhými lidmi a snažím se samostatně nacházet řešení. Nežádám nadřízeného o pomoc, dokud to není nezbytně nutné.

Podnikání dnes představuje velké množství stresu a sekretářka musí být nadřízenému také psychickou oporou. Domnívám se, že kromě dobře odvedené práce dokážu také šířit atmosféru klidu a pohody. Jsem pečlivá, trpělivá a všímavá.

Osobní kontakt je velmi důležitý, ocenila bych proto možnost setkat se s Vámi na pohovoru a přesvědčit se, zda by byl zájem oboustranný.


 

Budu se těšit na setkání, 

s pozdravem

Anna Polanská

Struktura motivačního dopisu sekretářky

Pořádek a organizovanost je klíčem úspěšného vykonávání funkce sekretářky. Ukažte svému budoucímu šéfovi, že jste dokonale organizovaná a víte, jak uspořádat korespondenci. Motivační dopis má danou strukturu.:

  • Záhlaví: Zde uvedete své kontaktní informace. Záhlaví je také příležitostí pro originální design na stránce, která se jinak skládá z odstavců černého textu.
  • Oslovení: Pokuste se být adresná a oslovit konkrétní osobu.
  • Úvod: To je zahajovací věta či odstavec, v němž se krátce představíte a ukážete svůj zájem.
  • Hlavní část: je jádrem vašeho motivačního dopisu. Vysvětlete, proč se na danou pozici hodíte a jaké vlastnosti a dovednosti to dokazují.
  • Závěr: Zde proveďte stručné shrnutí své motivace a nezapomeňte na výzvu k akci.
  • Podpis: Motivační dopis zakončete zdvořilým pozdravem a uvedením celého jména.

Motivační dopis sekretářky je prvním nástinem toho, co umíte.  Šíři záběru vašich schopností nelze shrnout v jednostránkovém motivačním dopise, proto se spokojte s naznačením detailů tak, abyste vzbudila zájem dozvědět se o vás na pohovoru více. Podrobné zamyšlení nad podobou a účelem motivačního dopisu naleznete v našem článku Jak napsat motivační dopis.

Snažte se nepřekračovat rozsah jedné stránky. Nepoužívejte pouhý výčet svých dovedností (ty už jste ostatně mohla uvést v životopise), ale pokuste se napsat příběh, jímž zaujmete a navážete kontakt se čtenářem.

Tip od experta

Potřebujete inspiraci? Podívejte se na vzory motivačních dopisů z příbuzných oborů:

Povinnosti sekretářky jsou jasné – mluvte proto o svých vlastnostech a schopnostech, které mohou být firmě ku prospěchu. Personalista dobře ví, co je náplní funkce, takže nepapouškujte popis práce. 

Úvod motivačního dopisu sekretářky

Úvod motivačního dopisu je velice důležitý, protože dělá první dojem a udává tón. V úvodu se zmiňte povahu činnosti, kterou budete v rámci své funkce vykonávat. Krátce se jednou větou představte a nestyďte se vyslovit domněnku, že se na danou pozici výborně hodíte.

Pokud bude těchto prvních pár řádků všedních a průměrných, nevzbudíte zájem personalisty, natož pak přímo zaměstnavatele. Pečlivě volte tón, který by měl být energický a sebevědomý, nikdy však arogantní nebo příliš důvěrný.

Dělat

Vážená paní Strmilová,

reaguji na Váš inzerát, v němž hledáte sekretářku pro digitalizaci svých provozních činností a komunikace s kolegy. Na předchozích pozicích jsem pracovala jako sekretářka ve dvou technologických společnostech a domnívám se, že tak mám ideální předpoklady pro tuto pozici.

Nedělat

Dobrý den,

obracím se na Vás, abych vyjádřil zájem o nabízené pracovní místo.

Nesnažte se vysvětlit, že místo potřebujete, raději ukažte, čím byste konkrétnímu pracovišti mohli prospět.

Hlavní část motivačního dopisu sekretářky

Hlavní část dopisu by měla obsahovat vaše pracovní zkušenosti sekretářky – nestačí jen uvést, kde a jak dlouho jste pracovala, je třeba popsat konkrétní pracovní úspěchy.

Hlavní část motivačního dopisu sekretářky by měla také prozradit něco o vaší osobnosti. Sekretářka je do jisté míry tváří firmy, komunikuje jejím jménem, bývá první osobou, s níž se obchodní partner nebo návštěvník setkává. Ukažte, jaká jste v mezilidském kontaktu. Na tom bude vašemu budoucímu zaměstnavateli hodně záležet.

Sekretářka má mít nejen skvělé organizační schopnosti, ale i schopnost myslet dopředu a někdy i tzv. „za roh“. Multitasking je věc víc než samozřejmá. Jako byste měla deset rukou. Ale váš budoucí nadřízený, bude také potřebovat optimistickou a podporující osobnost.

Cíl hlavní části motivačního dopisu: zdůraznit to z vaší pracovní historie, co prokazuje vaši organizovanost, ale hlavně schopnost stát svému šéfovi po boku.

První odstavec hlavní části: vhodnost na pozici (dovednost a zkušenosti)

Začněte prezentací svých tvrdých i měkkých dovedností. Nezapomeňte na svou profesní minulost. Praxe a zkušenosti jsou vždy nejlepší vizitkou. Do tohoto odstavce můžete zahrnout:

  • Měkké dovednosti, které se budou v dané pozici hodit. Sekretářky jsou celý den v kontaktu s lidmi, je tedy samozřejmé, že budou komunikativní, budou mít přátelské vystupování. Zároveň se po vás chce, abyste sladili diáře mnoha lidí v rámci pracovních schůzek, proto musíte být rozhodná a důrazná.
  • Tvrdé dovednosti, jimiž disponujete. Zde se kromě dokonalého ovládání MS Office cení také řidičský průkaz.
  • Volnočasové aktivity uvádějte jen tehdy, pokud mají nějaký vztah k dané pozici.
Tip od experta

Zkuste uvést alespoň jeden krátký příběh o nějakém problému, kterému jste čelili v minulém zaměstnání, jaké kroky jste podnikli a jak jste dosáhli uspokojivého řešení.

Příklad

„Jsem velmi zdatná organizátorka a umím velmi dobře pracovat s nástroji digitálního managementu. S předchozí nadřízenou jsme přijali strategii prioritizace mobilních zařízení (mobile first), díky níž jsme byly vždy informované a disponovaly jsme aktuálními daty. Nepotřebuji sedět ve stejné kanceláři, abych Vám byla po boku.

V rámci svého přispění k digitální transformaci společnosti jsem snížila objem tištěných materiálů o 95 % a zvýšila účinnost auditu a obchodních analýz, díky čemuž společnost dosáhla úspory ve výši 300.000,- Kč.“

Druhý odstavec hlavní části: soulad s firmou

Druhý odstavec věnujte své motivaci, proč hledáte místo právě v této firmě či organizaci a proč se do jejího týmu hodíte. Prostudujte si důkladně webové stránky budoucího zaměstnavatele. Zakomponujte specifika jejich práce do svého motivačního dopisu. Prokážete tím nejen svůj upřímný zájem, ale také soulad s hodnotami budoucího pracoviště.

Tento odstavec by měl obsahovat zejména důvody, proč jste si vybrala právě danou firmu, a co naopak můžete nabídnout vy jí.

Příklad

„Vzhledem k tomu, že Vámi nabízená pracovní pozice zahrnuje důležité úkoly spojené s řízením projektů, mohou pro Vás být užitečné moje zkušenosti s projektovým řízením více než 30 akcí a konferencí. Problémy řeším iniciativně a pokud je to možné, komunikuji s druhými lidmi a snažím se samostatně nacházet řešení. Nežádám nadřízeného o pomoc, dokud to není nezbytně nutné.

Podnikání dnes představuje velké množství stresu a sekretářka musí být nadřízenému také psychickou oporou. Domnívám se, že kromě dobře odvedené práce dokážu také šířit atmosféru klidu a pohody. Jsem pečlivá, trpělivá a všímavá.“

Výzva k akci a závěr

Zakončete text v pozitivním, optimistickém duchu a zařaďte na závěr „výzvu k akci“. Uveďte, že se ráda dostavíte na pohovor, můžete dokonce i navrhnout, že během příštích týdnů zatelefonujete, abyste vaši nabídku společně probrali. 

Snažte se příjemci vnuknout myšlenku, že by neměl váš dopis jen tak odložit stranou, nýbrž v souvislosti s ním něco podniknout. Přesvědčte jej, že nerozesíláte nabídky naslepo na všechny strany, ale máte o tuto konkrétní práci skutečný zájem a jste přesvědčená o tom, že ve vás najde ideálního uchazeče.

Cíl hlavní závěru motivačního dopisu: Zakončit v pozitivním a sebevědomém duchu výzvou k akci, jejímž výsledkem je v ideálním případě pohovor.

Příklad

„Osobní kontakt je velmi důležitý, ocenila bych proto možnost setkat se s Vámi na pohovoru a přesvědčit se, zda by byl zájem oboustranný.

Budu se těšit na setkání,

s pozdravem,

Anna Polanská“

Jak napsat motivační dopis sekretářky bez praxe

Řada pracovišť ráda přijme i čerstvé absolventy. Nemáte sice praxi, zato jste mladá a flexibilní. Časová flexibilita a učenlivost budou vlastnosti, které je třeba zdůraznit. Určitě jste také absolvovala nějaké kurzy, školení či brigády, díky nimž jste si zlepšila dovednosti potřebné pro práci sekretářky, jako jsou organizační schopnosti, týmová práce, příjemné vystupování, ale i důvěryhodnost a diskrétnost. Neváhejte je v motivačním dopise rozvést.

Tip od experta

Přečtěte si náš článek o tom, jak napsat životopis bez praxe.

Podívejte se na náš vzor motivačního dopisu absolventa.

Klíčové myšlenky

  • Motivační dopis je důležitým doplňkem životopisu, protože vám umožní navázat osobní kontakt s potencionálním zaměstnavatelem. Měl by vás jako sekretářku charakterizovat prostřednictvím příkladů z praxe.
  • Zachovejte strukturu a součásti motivačního dopisu a dodržujte pokyny pro správné psaní.
  • Motivační dopis vždy přizpůsobte na míru dané firmě či organizaci a najděte vhodný tón, kterým příjemce oslovíte.
  • Držte se osvědčených fontů a formátování, aby váš motivační dopis měl upravený vzhled, který bude vypadat stejně na počítači příjemce jako na vašem. Používejte profesionální šablony z našeho editoru.
Napište životopis během 15 minut
Použijte profesionální a vyzkoušené šablony životopisů, které splňují všechna „pravidla“, která zaměstnavatelé očekávají.
Napsat životopis