Motivační dopis středoškolského učitele není jen o známkách a předmětech. Čím svůj předmět oživujete? Využili jste technologie ke zlepšení výuky? Jak se cítíte ve své třídě? Proč studenti kladně reagují na vaše vyučovací metody? Tyto věci nejlépe vyjádříte v motivačním dopise středoškolského učitele.
Jako zdroj nápadů si můžete prohlédnout náš příklad motivačního dopisu středoškolského učitele, který můžete rychle upravit v našem editoru. Stačí kliknout na „upravit motivační dopis“ a během pěti minut máte hotovo!
Vážená paní Pomyjová, vážený pane řediteli,
dovoluji si Vás oslovit s velkým zájmem o pracovní pozici učitelky německého jazyka na Vaší škole. Již více než 30 let se věnuji výuce německého jazyka na středních školách a gymnáziích, a stále mě tato práce naplňuje. Práce v inspirativním prostředí školy, která klade důraz na moderní vzdělávání, osobní rozvoj žáků a propojení výuky s praxí, je pro mě velkou profesní výzvou.
Během své pedagogické kariéry jsem získala rozsáhlé zkušenosti s výukou němčiny jak na gymnáziu, tak na obchodní akademii a jazykové škole. Vedla jsem nejen běžnou výuku, ale také konverzační hodiny, přípravy na mezinárodní zkoušky a tvorbu školního vzdělávacího plánu pro německý jazyk. Díky tomu dokážu pružně přizpůsobit metody výuky potřebám různorodých skupin studentů a podporovat je ve zlepšování jazykových dovedností i sebedůvěry.
Ztotožňuji se s filozofií Vaší školy, která podporuje individuální přístup ke studentům, propojuje teorii s praxí a klade důraz na rozvoj profesních i osobnostních dovedností. Oceňuji důraz na moderní technologie ve výuce, otevřenost mezinárodní spolupráci a aktivní zapojení studentů do reálného pracovního prostředí. Právě tento inovativní přístup ke vzdělávání mě motivuje stát se součástí Vašeho pedagogického týmu.
Věřím, že mé zkušenosti, flexibilita a nadšení pro výuku cizích jazyků budou přínosem pro Vaši školu. Budu ráda, pokud mi dáte příležitost představit se osobně a probrat možnosti naší spolupráce.
S úctou, Mgr. Michaela Horáčková
Každý středoškolský učitel chápe potřebu strukturované komunikace. Koneckonců, vaši studenti potřebují mít jasno. Struktura motivačního dopisu slouží podobnému účelu, pokud jde o předání informací o vaší pedagogické činnosti. Postupujte podle tohoto klasického formátu životopisu, nemá cenu vymýšlet něco nového:
Motivační dopis středoškolského učitele je prvním nástinem toho, co umíte. Hloubku vašich znalostí a dovedností nelze shrnout v jednostránkovém motivačním dopise, proto se spokojte s naznačením detailů tak, abyste vzbudili zájem dozvědět se o vás na pohovoru více. Podrobné zamyšlení nad podobou a účelem motivačního dopisu naleznete v našem článku Jak napsat motivační dopis.
Snažte se nepřekračovat rozsah jedné stránky. Nepoužívejte pouhý výčet svých dovedností (ty už jste ostatně mohli uvést v životopise), ale pokuste se vyprávět příběh, jímž zaujmete a navážete kontakt se čtenářem.
Tip experta
Potřebujete inspiraci? Podívejte se na vzory motivačních dopisů z příbuzných oborů:
Všechny školy v současnosti hledí nejen na to, zda máte kvalifikaci na výuku daného předmětu, nýbrž i na to, jaký máte vztah ke studentům, zda jste otevření inovacím a technologiím ve výuce, zkrátka jestli dokážete nejen učit, ale i zaujmout.
Úvod motivačního dopisu je velice důležitý, protože dělá první dojem a udává tón. V úvodu se musíte několika větami představit a referovat na pracovní nabídku. Nepapouškujte ale pouze popis pracovní pozice, pokuste se stručně charakterizovat svou dosavadní pedagogickou dráhu a vaši vizi moderního vzdělávání.
Cíl úvodu motivačního dopisu středoškolského učitele: stručně, ale originálně vás představit jako pedagoga s vlastní vizí kvalitní výuky.
Vážený pane řediteli,
dovoluji si Vás oslovit s velkým zájmem o pracovní pozici učitelky německého jazyka na Vaší škole. Již více než 30 let se věnuji výuce německého jazyka na středních školách a gymnáziích, a stále mě tato práce naplňuje. Práce v inspirativním prostředí školy, která klade důraz na moderní vzdělávání, osobní rozvoj žáků a propojení výuky s praxí, je pro mě velkou profesní výzvou.
Dobrý den,
obracím se na Vás, abych vyjádřil zájem o nabízené pracovní místo.
Nesnažte se vysvětlit, že místo potřebujete, raději ukažte, čím byste konkrétní škole mohli prospět.
V ústředních dvou nebo třech odstavcích svého dopisu musíte sdělit to, co je pro vás nejpodstatnější. Musíte zde podat informace o svých pracovních zkušenostech, vzdělání a dalších předpokladech.
Pokud už máte praxi v oboru, nebojte se rozepsat o svých výsledcích, ale i o filosofii vašeho přístupu k dětem, žákům či studentům. Ukažte se rozumíte specifickým potřebám konkrétní školy a jste připraveni se dál rozvíjet a růst.
Cíl hlavní části motivačního dopisu: hlavní část motivačního dopisu je místem, kde by měla zaznít většina vašich argumentů. Konkretizujte ji s ohledem na danou pozici a nabídněte kontext svých úspěchů, pokud je to možné.
V první odstavci hlavní části motivačního dopisu nastíníte svou dráhu středoškolského učitele, včetně vzdělání a specializačních zkoušek. Budoucímu zaměstnavateli tak ukážete, co máte za sebou, co můžete nabídnout jeho škole a jaký je váš přístup k výuce. Do tohoto odstavce můžete zahrnout:
Do tohoto odstavce můžete zařadit následující body:
„Během své pedagogické kariéry jsem získala rozsáhlé zkušenosti s výukou němčiny jak na gymnáziu, tak na obchodní akademii a jazykové škole. Vedla jsem nejen běžnou výuku, ale také konverzační hodiny, přípravy na mezinárodní zkoušky a tvorbu školního vzdělávacího plánu pro německý jazyk. Díky tomu dokážu pružně přizpůsobit metody výuky potřebám různorodých skupin studentů a podporovat je ve zlepšování jazykových dovedností i sebedůvěry.“
Druhý odstavec hlavní části: soulad s organizací
Druhý odstavec věnujte své motivaci, proč hledáte místo právě na této škole a proč se do jejího kolektivu hodíte. Prostudujte si důkladně webové stránky budoucího zaměstnavatele. Zakomponujte specifika jejich práce do svého motivačního dopisu. Prokážete tím nejen svůj upřímný zájem, ale také soulad s hodnotami budoucího pracoviště. Existují školy s dvoujazyčným vyučováním, školy se specifickým pedagogickým přístupem, střední školy státní i soukromé. Rozdíl bude také v tom, zda má středoškolské studium studenty připravit na vysokou školu, nebo je naopak vybavit praktickými zkušenostmi.
„Ztotožňuji se s filozofií Vaší školy, která podporuje individuální přístup ke studentům, propojuje teorii s praxí a klade důraz na rozvoj profesních i osobnostních dovedností. Oceňuji důraz na moderní technologie ve výuce, otevřenost mezinárodní spolupráci a aktivní zapojení studentů do reálného pracovního prostředí. Právě tento inovativní přístup ke vzdělávání mě motivuje stát se součástí Vašeho pedagogického týmu.“
Závěr motivačního dopisu středoškolského učitele by měl několika slovy shrnout vaše hlavní přednosti a vyslovit výzvu k akci, chcete přece, aby vás pozvali na pohovor. Učitelství je především o mezilidské interakci, nebojte se tedy projevit zvídavost a zájem o detaily této pracovní pozice. Není nic špatného na tom, když napíšete, že se těšíte na osobní setkání.
„Věřím, že mé zkušenosti, flexibilita a nadšení pro výuku cizích jazyků budou přínosem pro Vaši školu. Budu ráda, pokud mi dáte příležitost představit se osobně a probrat možnosti naší spolupráce.
S úctou,
Mgr. Michaela Horáčková“