Provozní manažer klíčovou osobou, která hraje významnou roli v hladkém a efektivním fungování podniku, což zahrnuje optimalizaci výroby, správu zdrojů a dohled nad zaměstnanci. Provozní manažer by měl mít nadhled z úrovně potřeb strategického plánu a indukční logiku (schopnost identifikace kořenů problémů).
V životopise provozního manažera uvedete předchozí zaměstnání, vzdělání a dovednosti, které vás kvalifikují pro tuto práci, motivační dopis přináší něco, co životopis nedokáže. Pomáhá navázat osobní kontakt a posiluje životopis konkrétními příklady.
Vážený pane Horký,
díky patnácti letům zkušeností se skladovým provozem jsem získal velmi konkrétní představu o tom, za které páky je třeba zabrat, aby byl výkon optimální. I když se procesy liší v závislosti na typu výrobků a toku zboží, klíčem k dosažení špičkových ukazatelů v oboru je nadále řízení širšího týmu.
Práce na pozici manažera provozu u dvou celostátních logistických společností mi umožnila podílet se na velkých projektech optimalizace a dosáhnout 15% zvýšení ukazatele kompletních a včasných dodávek, roční úspory ve výši 3 000 000 Kč na ztrátách skladových zásob a především zásadního 12% zlepšení optimalizace využití prostoru. Jakákoli změna procesu představuje určité narušení provozu, ale pokud se děje ze správného důvodu, všichni členové týmu ve skladu ji podpoří, když ví, že jim usnadní jeho každodenní činnost.
Baví mě prognostická složka provozních činností a plánování toků výrobků a neustále se snažím svůj tým motivovat k postupnému zlepšování. Díky zavedení komunikačních technologií v prostorovém plánování a organizaci celostátního školení týkajícího se nových procesů jsme dosáhli 6% nárůstu objemu logistických operací. Je těžké přimět lidi, aby dělali stejné věci novým způsobem, budoucnost skladového hospodářství však spočívá v zavádění modernějších technologií a v tom, že s nimi lidi naučíme pracovat a dosahovat vyšších výkonů.
Vím, že vaše společnost chystá významné investice do nových provozů, a mám v tomto ohledu co nabídnout, neboť jsem v minulosti řídil velké investiční projekty. Mám dobré vztahy se všemi významnými dodavateli v našem oboru, sjednával jsem smlouvy na celostátní úrovni s více než 90 dodavateli od zajištění regálů přes přepravní kapacity po informační systémy.
Byl bych velmi rád, kdybych se mohl dostavit na pohovor a popsat, jak se mi podařilo dosáhnout udržet výkonnost týmu na úrovni 92 % – lidé jsou spokojení, když jejich úsilí vede k hmatatelným výsledkům.
Budu se těšit na setkání.
S pozdravem
Jiří Slíva
Provozní manažer musí dokázat perfektně zorganizovat čas, úkoly a priority (vlastní i týmu). Dokonale organizovaný bude také jeho motivační dopis. Obsah motivačního dopisu má u všech povolání univerzálně platné logické uspořádání:
Nezapomeňte, že každá část motivačního dopisu je nedílnou součástí celku, jehož cílem je získat atraktivní a dobře placenou práci. Podrobné zamyšlení nad podobou a účelem motivačního dopisu naleznete v našem článku Jak napsat motivační dopis.
Snažte se nepřekračovat rozsah jedné stránky. Nepoužívejte pouhý výčet svých dovedností (ty už jste ostatně mohli uvést v životopise), ale pokuste se vyprávět příběh, jímž zaujmete a navážete kontakt se čtenářem.
Potřebujete inspiraci? Podívejte se na vzory motivačních dopisů z příbuzných oborů:
Provozní manažer musí mít přirozenou autoritu a respekt, pozitivní způsob myšlení a jednání orientované na řešení problémů a v neposlední řadě kombinační schopnosti (vidět vazby, vlivy a důsledky). Taktéž váš motivační dopis a životopis by měly vyjadřovat určitou provázanost tím, že budou vizuálně konzistentní. Nestřídejte v nich různá písma, styly a barvy. Je lepší používat vždy stejné formátování.
Cílem úvodu motivačního dopisu je upoutat pozornost příjemce textu tím, že přesvědčivě poukážete na souvislost mezi přednostmi, jimiž disponujete jako provozní manažer, a potřebami dané pracovní pozice a pracoviště.
Úvod motivačního dopisu provozního manažera je místem, kde si personalista utváří první dojem. Poutavým způsobem dáváte nahlédnout na svoji lidskou stránku a na to, co můžete jako profesionál nabídnout, avšak necháváte si podrobnosti na později – stejně jako je tomu v našem vzoru motivačního dopisu.
Vážený pane Horký,
díky patnácti letům zkušeností se skladovým provozem jsem získal velmi konkrétní představu o tom, za které páky je třeba zabrat, aby byl výkon optimální. I když se procesy liší v závislosti na typu výrobků a toku zboží, klíčem k dosažení špičkových ukazatelů v oboru je nadále řízení širšího týmu.
Dobrý den,
obracím se na Vás, abych vyjádřil zájem o nabízené pracovní místo.
Nesnažte se vysvětlit, že místo potřebujete, raději ukažte, čím byste firmě či organizaci mohli prospět.
Hlavní dva až tři odstavce motivačního dopisu tvoří jádro sdělení. Můžete tu zmínit své vzdělání a pracovní minulost, ale rozhodně musíte zdůraznit své relevantní pracovní zkušenosti. Měli byste být co nejkonkrétnější a používat fakta a čísla. Zmiňte také své minulé úspěchy a ukažte, jak by podnik mohl vypadat, pokud v něm budete pracovat vy.
Cíl hlavní části motivačního dopisu: poskytnout potenciálnímu zaměstnavateli představu o tom, jaké výhody mu jako kvalifikovaný a výkonný provozní manažer přinesete.
Můžete začít svým vzděláním a kvalifikací. Nezapomeňte na svou profesní minulost. Praxe a zkušenosti jsou vždy nejlepší vizitkou. Do tohoto odstavce lze příhodně zahrnout:
Svou vhodnost na pozici podpořte vylíčením výzev, kterým jste čelil v předchozí práci. Do tohoto příběhu můžete snadno integrovat požadované dovednosti, které zjistíte již z popisu nabízené pozice.
„Práce na pozici manažera provozu u dvou celostátních logistických společností mi umožnila podílet se na velkých projektech optimalizace a dosáhnout 15% zvýšení ukazatele kompletních a včasných dodávek, roční úspory ve výši 3 000 000 Kč na ztrátách skladových zásob a především zásadního 12% zlepšení optimalizace využití prostoru. Jakákoli změna procesu představuje určité narušení provozu, ale pokud se děje ze správného důvodu, všichni členové týmu ve skladu ji podpoří, když ví, že jim usnadní jeho každodenní činnost.
Baví mě prognostická složka provozních činností a plánování toků výrobků a neustále se snažím svůj tým motivovat k postupnému zlepšování. Díky zavedení komunikačních technologií v prostorovém plánování a organizaci celostátního školení týkajícího se nových procesů jsme dosáhli 6% nárůstu objemu logistických operací. Je těžké přimět lidi, aby dělali stejné věci novým způsobem, budoucnost skladového hospodářství však spočívá v zavádění modernějších technologií a v tom, že s nimi lidi naučíme pracovat a dosahovat vyšších výkonů.“
Ve druhém odstavci se zaměřte na svou motivaci, proč máte zájem o práci právě v této firmě či organizaci a jakým způsobem byste mohli přispět k jejímu úspěchu. Důkladně si prostudujte firemní kulturu a zahrňte její specifika do svého motivačního dopisu. Tím nejen ukážete upřímný zájem, ale také svůj soulad s hodnotami společnosti.
„Vím, že vaše společnost chystá významné investice do nových provozů, a mám v tomto ohledu co nabídnout, neboť jsem v minulosti řídil velké investiční projekty. Mám dobré vztahy se všemi významnými dodavateli v našem oboru, sjednával jsem smlouvy na celostátní úrovni s více než 90 dodavateli od zajištění regálů přes přepravní kapacity po informační systémy.“
Svůj motivační dopis projektového manažera ukončete optimisticky a sebevědomě. Na tahu by nyní měl být personalista a vy byste jej k měli pobídnout přesvědčivou výzvou k akci. Není nic špatného na tom, když vyjádříte naději, že vás pozvou na pohovor, a třeba se i zeptáte, zda se můžete za týden ozvat, abyste se na setkání domluvili. Vytváříte tak pro potenciálního zaměstnavatele určitý závazek nenechat váš dopis bez odpovědi – stačí napsat, že se těšíte na brzkou odpověď.
„Byl bych velmi rád, kdybych se mohl dostavit na pohovor a popsat, jak se mi podařilo dosáhnout udržet výkonnost týmu na úrovni 92 % – lidé jsou spokojení, když jejich úsilí vede k hmatatelným výsledkům.
Budu se těšit na setkání.“