Nadešel čas sepsat váš první motivační dopis v životě? Možná jste si mysleli, že životopis a motivační dopis píší jen lidé, kteří již ukončili studium a hledají stálé zaměstnání. Existuje však řada důvodů, proč často potřebují motivační dopis také studenti. Ať se jedná o účast v programu, zajímavou brigádu, atraktivní stáž nebo vaše první pracovní místo, výborně napsaný motivační dopis vám může pomoct vyniknout nad konkurencí a sdělit váš příběh přesvědčivě a se zaujetím. Náš průvodce vám ukáže, jak napsat motivační dopis studenta.
Vážený pane inženýre Havlíčku,
jako studentka posledního ročníku architektury na ČVÚT bych se ráda ucházela pozici architekta juniora ve Vaší společnosti. Ačkoli studium teprve dokončuji, mám již praxi ze stáží v několika významných ateliérech a do Vašeho týmu ráda přispěju svou důkladností a zodpovědným plněním zadaných úkolů.
Vaše studio má neobyčejně široký záběr, od návrhů obytných komplexů po nábytkový design. V rámci studia, zejména během svého ročního studijního pobytu v Hamburku, jsem měla možnost:
Záběr vašeho studia sahá od architektury, přes urbanismus, interiér až po design. Z této rozmanitosti bych se ráda poučila a inspirovala. Sama vím, že zkušenost s různými tématy přispívá ke kvalitě práce a že kombinace dovedností vede k dokonalosti designu, což jsem si mohla ověřit, když se náš tým umístil na 2. místě v soutěži ČVÚT Hala roku.
Bylo by mi ctí stát se součástí Vašeho týmu a dát svou učenlivost a elán do služeb dalších architektonických met Vašeho studia. Další podrobnosti o svém zájmu a motivaci Vám ráda sdělím u pohovoru.
S pozdravem,
Hana Nejedlá
Struktura motivačních dopisů je obvykle stejná nebo podobná, bez ohledu na profesi nebo pozici. Motivační dopisy by měly obsahovat následující klíčové součásti:
Nezapomeňte, že každá část motivačního dopisu je nedílnou součástí celku, jehož cílem je získat stáž, brigádu nebo pracovní pozici, po které toužíte. Podrobné zamyšlení nad podobou a účelem motivačního dopisu naleznete v našem článku Jak naspat motivační dopis.
Snažte se nepřekračovat rozsah jedné stránky. Nepoužívejte pouhý výčet svých dovedností (ty už jste ostatně mohli uvést v životopise), ale pokuste se vyprávět příběh, jímž zaujmete a navážete kontakt se čtenářem.
Potřebujete inspiraci? Podívejte se na vzory motivačních dopisů z příbuzných oborů:
Úvod představuje upoutávku k vašemu dopisu. Úvodní odstavec vám umožňuje přitáhnout pozornost příjemce zajímavým líčením, smělým tvrzením nebo energickou první větou. Společnosti a organizace často rády spolupracují se studenty, protože bývají kreativní a mají neotřelé nápady. Snažte se příjemce neuspat nevýraznými úvodními frázemi. Lepší je v úvodu naznačit své nejlepší schopnosti a navnadit tak příjemce, aby pokračoval ve čtení. Cíl tohoto oddílu: vytvořit smělý a poutavý první odstavec, díky němuž bude chtít příjemce pokračovat ve čtení.
Vážený pane inženýre Havlíčku,
jako studentka posledního ročníku architektury na ČVÚT bych se ráda ucházela pozici architekta juniora ve Vaší společnosti. Ačkoli studium teprve dokončuji, mám již praxi ze stáží v několika významných ateliérech a do Vašeho týmu ráda přispěju svou důkladností a zodpovědným plněním zadaných úkolů.
Dobrý den,
obracím se na Vás, abych vyjádřil zájem o nabízené pracovní místo.
Nesnažte se vysvětlit, že místo potřebujete, raději ukažte, čím byste firmě či organizaci mohli prospět.
Jedná se o hlavní odstavce textu vašeho dopisu. Využijte je k tomu, abyste zde posílili a rozvinuli sdělení uvedené v úvodu. Vysvětlete, proč se na danou práci hodíte a jaké kvality nabízíte. Vylíčením tvrdých a měkkých dovedností poukážete na konkrétní schopnosti, jimiž jako potenciální budoucí zaměstnanec disponujete.
Začněte prezentací svých tvrdých i měkkých dovedností. Ačkoli jako student zkušeností asi moc nemáte, přece jen jste jistě už nějaké posbírali, například na brigádách, v dobrovolnické práci či přímo v terénu během studia. Do tohoto odstavce můžete zahrnout:
Zjistěte si informace o náborovém manažerovi na jeho profilu na síti LinkedIn nebo na webových stránkách organizace. Můžete tak odhalit společné zájmy nebo profesní shody, na které můžete nenápadně odkázat, čímž se váš motivační dopis stane osobnějším a působivějším a pomůže i v dalších oblastech náborového procesu.
„Vaše studio má neobyčejně široký záběr, od návrhů obytných komplexů po nábytkový design. V rámci studia, zejména během svého ročního studijního pobytu v Hamburku, jsem měla možnost:
Druhý odstavec věnujte své motivaci, proč hledáte místo právě v dané firmě či organizaci a proč do ní zapadáte. Prostudujte si důkladně firemní kulturu. Zakomponujte její specifika do svého motivačního dopisu. Prokážete tím nejen svůj upřímný zájem, ale také soulad s hodnotami firmy či instituce.
Tento odstavec by měl obsahovat zejména důvody, proč jste si vybrali právě tu nebo onu firmu, jakým směrem se chcete profesně rozvíjet, ale i co od stáže očekáváte a co naopak můžete firmě nabídnout vy.
„Záběr vašeho studia sahá od architektury, přes urbanismus, interiér až po design. Z této rozmanitosti bych se ráda poučila a inspirovala. Sama vím, že zkušenost s různými tématy přispívá ke kvalitě práce a že kombinace dovedností vede k dokonalosti designu, což jsem si mohla ověřit, když se náš tým umístil na 2. místě v soutěži ČVÚT Hala roku.“
Závěr by mohl pro řadu lidí představovat ošidnou část motivačního dopisu. Týká se to i těch, kdo zvládli na jedničku úvod a hlavní část textu. Umění spočívá v tom, že budete působit odhodlaně, nikoli však příliš arogantně a rázně. Nechcete být příliš suverénní, ale ani nerozhodní. Ukažte, že máte velký zájem o pohovor a že si chcete popovídat o tom, jak můžete být firmě užiteční, ale nebuďte při tom příliš troufalí.
Cíl tohoto oddílu: zpracovat účinnou výzvu k akci (sdělit, že máte velký zájem přijít na pohovor a být firmě užiteční), zakončit dopis nadšeným, ale uctivým tónem. Nevznášejte příliš troufalé požadavky!
„Bylo by mi ctí stát se součástí Vašeho týmu a dát svou učenlivost a elán do služeb dalších architektonických met Vašeho studia. Další podrobnosti o svém zájmu a motivaci Vám ráda sdělím u pohovoru.
S pozdravem,
Hana Nejedlá“