v životopisu uvedete své záliby
Rozhodnutí uvést v životopisu záliby se může stát rozhodující předností, která vaši žádost polidští a zajistí vám pozvání na pohovor. O svých zálibách byste však v životopisu neměli psát příliš mnoho. Uvedete-li v životopisu své záliby bez rozmyslu, může se také stát, že jej tím odsoudíte k zamítnutí.
V této kapitole uvádíme:
- Jak (a kdy) uvádět v životopisu záliby
- Jak přizpůsobit oddíl věnovaný zálibám dané pracovní pozici nebo společnosti
- Příklady zálib, které byste měli (a neměli) uvést ve svém životopisu
Jak (a kdy) uvádět v životopisu záliby
Uvažujete-li o tom, jak a kdy uvádět ve svém životopisu záliby, měli byste uvažovat jako náborový manažer. Zaměstnavatelé hledají uchazeče, kteří kromě praktických zkušeností nebo vzdělání disponují také měkkými dovednostmi typu smysl pro detail, ochota přijímat nové úkoly, schopnost týmové komunikace. Pokud činnosti, kterým se věnujete ve volném čase, nepřímo odpovídají těmto požadavkům, mají v životopisu co dělat. Záliby také mohou vykreslit obraz vaší osobnosti a energie a poskytnout vám cennou výhodu oproti všem ostatním uchazečům.
Životopis je pro vás vstupenkou na osobní pohovor. Měl by sdělovat, kdo jste a proč by vás měli pozvat a promluvit si s vámi o nabízené pracovní pozici. Projděte si naše tipy, jak uvádět v životopisu záliby tak, aby vás zaměstnavatel chtěl získat do svého týmu.
Stručně o tom, kdy v životopisu uvádět záliby:
- Uzpůsobte svůj životopis tím, že uvedete záliby a dovednosti, které mají vztah k dané pracovní pozici
- Jestliže nejste na trhu práce úplným nováčkem a máte dost místa, sepište ucelený seznam podobný tomu, který je obsažen v oddíle určeném pro dovednosti
- Uveďte různé záliby, abyste ukázali vyváženost, avšak nepište příliš mnoho
- Neuvádějte záliby, které jsou příliš osobní nebo politicky polarizující
- Záliby uvádějte až v závěrečné části životopisu
- Uveďte maximálně 2 až 3 záliby
Výběr zálib vhodných do životopisu
To, co píšete ve svém životopisu, by mělo vrhat světlo na vaše nejlepší vlastnosti, avšak musíte zůstat poctiví a držet se věci. Každá záliba by měla odrážet dovednosti, které se mohou hodit pro danou práci, nebo velmi stručně vypovídat o vaší osobnosti, aniž byste toho uváděli příliš mnoho. Začněte tím, že z textu nabídky pracovní pozice vyčtete požadované měkké dovednosti. Může se jednat o tyto dovednosti:
- Schopnost pracovat ve stresu
- Schopnost dodržovat krátké lhůty
- Delegování úkolů na tým stážistů
- Organizace rozpočtu a harmonogramů
Poté se pusťte do sepisování zálib. Řekněme, že k vašim zálibám patří:
- Jóga
- Pečení
- Sjezdové lyžování
- Členství v místním fotbalovém týmu
- Cestování
- Sbírání knoflíků
- Dobrovolnictví v místním klubu mladých
Kde se vaše zájmy překrývají s dovednostmi požadovanými pro dané zaměstnání?
Například sjezdové lyžování vyžaduje soustředění pod tlakem, týmové sporty a dobrovolnická činnost svědčí o schopnosti pracovat v týmu. Pokud si neumíte představit, co byste o své zálibě (jako je sbírání knoflíků) mohli říct u případného pohovoru, vynechte ji.
Poznámka: Vždy existuje možnost, že na seznam zálib přijde během pohovoru řeč. Pokud personalista také rád lyžuje a na lyžování přijde řeč, je žádoucí, abyste měli co říct. Volte pouze záliby, kterým se skutečně plně věnujete. Záliby jsou nepovinné; jestliže tedy nemáte skutečnou nebo relevantní zálibu, nepište o nich za každou cenu a raději tuto oblast vynechejte.
Kde se v životopisu uvádějí záliby?
Záliby uvedené v životopisu vám mohou poskytnout výhodu oproti ostatním uchazečům. Zároveň mají před mimopracovními aktivitami přednost dosavadní kariéra a vzdělání. Záliby umístěte do závěrečné části životopisu nebo do postranního sloupce, který uvádí doplňující informace – podle toho, jakou šablonu životopisu použijete.
Záliby uvádějte v životopisu ve zvláštním oddíle v odrážkách pouze v případě, že máte málo relevantních zkušeností. Větší váhu než záliby mají předchozí pracovní zkušenosti, i kdyby nezapadaly do vaší kariéry, stejně jako stáže a vzdělání.
Odrážky musí být jasné a stručné a musí uvádět zajímavé informace, z nichž bude zcela zřejmé, jak se týkají vás jako člověka a zaměstnance.
Pokud k vašim zálibám patří věci jako dobrovolnická činnost nebo určitý druh práce vykonávaný mimo hlavní činnost, zvažte jejich uvedení v oddíle věnovaném dobrovolnictví nebo vašim pracovním zkušenostem, neboť tam se jim spíše dostane pozornosti než v oddíle určeném pro záliby.
Příklady zálib v životopisu
Záliby uvedené ve vašem životopisu mohou být spojeny s pracovními dovednostmi v ohledech, které vám dříve nepřišly na mysl. Podívejme se na některé nejčastěji uváděné záliby a na to, jak je vhodně formulovat z hlediska pracovní pozice.
Dobrovolnictví / členství ve výborech. Uvádíte-li v životopisu zkušenosti, je velmi důležité být konkrétní, avšak dobrovolnictví vás samo o sobě dostane před ostatní uchazeče. Nedávná studie odhalila, že 82 % náborových manažerů dává přednost uchazečům se zkušeností v dobrovolnictví. Hovoří to o vašem nadšení pro tým a společnost a o tom, že sledujete dlouhodobé cíle pro vyšší dobro.
Fotografování. Fotografové používají levou i pravou polovinu mozku, vytvářejí kreativně vyvážené obrazy a vyznají se ve všech aspektech složité práce s fotoaparátem. Fotografování uvádějte mezi zálibami pouze tehdy, pokud se jedná o osobní zálibu. Jestliže je fotografování a předávání dovedností s ním spojených součástí vašich pracovních zkušeností nebo požadavků na pracovní pozici, měli byste o fotografování psát v oddíle věnovaném pracovním zkušenostem.
Týmové sporty. Zapojení do týmových sportů ukazuje na výrazné komunikační dovednosti, schopnost kvalitně pracovat ve stresu, schopnost týmové práce a zaměření na rovnováhu mezi pracovním a osobním životem. Server Business Insider uvádí, že lidé zapojení do týmových sportů si vedou dobře ve firemním prostředí. Pokud během roku působíte v různých sportovních týmech, zkuste najít způsob, jak tuto činnost shrnout několika slovy, aniž byste byli přespříliš sdílní.
Psaní textů a blogů. Psaní blogů a textů ve vašem oboru je skvělý způsob, jak v životopisu prezentovat dovednosti spojené s psaním, úpravou textů a marketingem, které mají podobu zálib. Vedení blogu založeného na kvalitních zdrojích a dobře napsaných textech svědčí o kritickém myšlení, zapojení do moderního odvětví a iniciativním přístupu k vlastní kariéře.
Záliby v životopisu – závěrečný souhrn
Osobnost a rovnováha mezi pracovním a osobním životem jsou dnes na pracovním trhu považovány za výhodu. Pokud záliby ve vašem životopisu budou svědčit o tom, že jste připraveni začít pracovat ve vysněné pracovní pozici, určitě je do životopisu zařaďte. Záliby uváděné ve vašem životopisu:
- By měly uvádět celý příběh jednou krátkou větou nebo frází, nesdělovat příliš mnoho
- By měly svědčit o měkkých dovednostech relevantních pro danou pozici
- By měly být ve vašem životopisu uvedeny až v závěru jako doplněk k uváděným zkušenostem a vzdělání
- By měly dávat možnost zahájení (pozitivní!) diskuse během pohovoru, která se může stočit zpět k pracovní pozici
Možná skáčete padákem a je to pro vás skvělý únik od pracovních starostí, ale zároveň tato záliba může být klíčem k fantastickému životopisu. Uvažujete-li o tom, jaké záliby uvést v životopisu, nejprve porovnejte jejich seznam s popisem pracovní pozice. Jestliže naleznete jasnou shodu, uveďte dané záliby v životopisu – může vám to otevřít cestu k pracovnímu pohovoru.