1. Vzory
 2. Kariérní změna
Autor Karl KahlerKarl Kahler

Příklad motivačního dopisu Kariérní změna

Použijte tento Kariérní změna vzor motivačního dopisu pro úplnost uchazečského procesu a získejte svou práci snů - bez frustrací, bez omylů. Tento vzor motivačního dopisu je speciálně navržen na Kariérní změna funkce v roce 2024. Profitujte z našich vzorových vět a profesionálního rozvržení a napište si během několika minut dokonalý motivační dopis ke stažení.
4.8
Průměrné hodnocení
48 lidí už ho ohodnotilo
Příklad motivačního dopisu Kariérní změna
Upravit tento motivační dopis

Motivační dopisy nemají tak striktní formátování jako životopisy, ale bylo by chybou se domnívat, že není nutné dodržet určitou strukturu. Téměř každý motivační dopis by měl obsahovat tytéž základní složky:

 • Záhlaví motivačního dopisu
 • Oslovení
 • Úvod
 • Hlavní část dopisu
 • Závěr
 • Podpis

Záhlaví motivačního dopisu

Na začátku motivačního dopisu by mělo být v atraktivně řešeném záhlaví (u klasických obchodních dopisů se mu říkalo hlavička) uvedeno vaše jméno, adresa, telefonní číslo a e-mail. To je důležité z několika důvodů:

 1. Nechcete, aby kdokoli pochyboval o tom, kdo jste nebo jak vás oslovit.
 2. Nechcete, aby se váš motivační dopis stal „bezejmenným“ papírem ztraceným v hromadě listin na psacím stole.
 3. Záhlaví je nejlepší příležitostí, jak do dopisu, který jinak tvoří jen bloky černého textu, umístit atraktivní formátovací prvky a trochu prázdné bílé plochy bez textu.

Oslovení v motivačním dopise

Svým příbuzným možná můžete napsat „Ahoj lidi“, ale u formálního obchodního dopisu musíte být zdrženlivější. Nejvhodnějším oslovením v motivačním dopise je „Vážená paní / Vážený pane XY“.

Pravidla pro psaní korespondence již desítky let rozlišují mezi formálním obchodním a neformálním osobním dopisem – ty první mají strukturovanější podobu a striktnější požadavky na styl, druhé poskytují mnohem více svobody. V éře e-mailů se mnohá pravidla zmírnila a také oslovení může být v určitých případech méně formální než dříve.

Zjistěte si, jakým stylem se společnost, ve které chcete pracovat, obrací na své zákazníky prostřednictvím svých webových stránek nebo příspěvků na sociálních sítích, a snažte se mu přizpůsobit. 

Cíl oslovení v motivačním dopise: začít profesionálně a snažit se navázat přímý kontakt s personalistou, který váš dopis čte.

Vzor oslovení v motivačním dopise k úpravám podle potřeby

Vážená paní Nováková,

Zkopírováno!

Úvod motivačního dopisu

Je na čase říct, co můžete nabídnout. Úvod motivačního dopisu by měl obsahovat jednu nebo dvě věty s následujícími informacemi:

 • Jasně uveďte, o jakou práci se ucházíte.
 • Stručně představte své zkušenosti a kvalifikaci pro tuto práci.
 • Přesvědčte příjemce, že by měl pokračovat ve čtení.

Váš úvod by měl tvořit poutavý, obratně napsaný odstavec, který odvážným a sebevědomým jazykem vyjadřuje vaši touhu po novém profesním uplatnění.

Cíl úvodu motivačního dopisu: okamžitě se odlišit od ostatních uchazečů o zaměstnání tím, že uvedete své hlavní důvody pro změnu zaměstnání a potenciální výhody, jež zaměstnavateli budou plynout z toho, když vás přijme na danou pozici.

Vzor úvodu motivačního dopisu k úpravám podle potřeby

před třemi lety jsem dokončil studium marketingu na Vysoké škole báňské a hned poté jsem začal rozvíjet profesní dráhu v oblasti řízení technologických akcí, která mě vždy zajímala. Komunikační dovednosti jsem rozvíjel jako pracovník hotelové služby a díky svému nadšení pro technologie jsem se stal konzultantem na částečný úvazek v zákaznickém centru technologické společnosti.

Zkopírováno!

Prostřední (hlavní) oddíl motivačního dopisu

V hlavní části dopisu musíte obvykle ve dvou až třech odstavcích uvést své hlavní argumenty. Obvykle byste zde kladli důraz na své pracovní zkušenosti v oboru, ale pokud měníte povolání, budete potřebovat kreativnější přístup. Jak vás vaše zkušenosti odjinud připravily na práci v tomto oboru? Jaké dovednosti, které jste získali v jedné oblasti, vám pomohou odvést vynikající práci při jiných činnostech?

Zde je třeba zdůraznit vaše relevantní pracovní zkušenosti, kvalifikaci a dovednosti, které jsou pro hledanou práci relevantní. Možná jste získali nový vysokoškolský titul, osvědčení nebo jinou kvalifikaci. Možná jste si uvědomili, že se vzhledem ke svým zájmům a schopnostem lépe uplatníte v jiném oboru než doposud. Možná jste vždycky chtěli být pilotem, ale pracovali jste jako mechanik, dokud jste neměli čas a peníze na dokončení pilotního výcviku. 

Cíl motivačního dopisu: prostřednictvím relevantní praxe v jiném povolání představit všechny své silné stránky, které si s sebou přinášíte na danou pozici.

Vzor hlavní části motivačního dopisu k úpravám podle potřeby

Pro mnohé lidi by to byla práce snů, já ale mám větší ambice. Chci nyní šířit informace o nejmodernějších technologiích. Ve světě plném technologií není nic lepšího než předvést nejnovější vychytávku někomu, kdo o existenci něčeho takového dosud neměl ani tušení.

Mé zkušenosti z cestovního ruchu a maloobchodu jsou ideálním základem pro zahájení kariéry v oblasti eventů. Moje školení týkající se zákaznického servisu hotelu Marriott mělo velký úspěch a během svého působení v tomto podniku jsem získal sedm ocenění za špičkové služby zákazníkům. Pozici v zákaznickém centru jsem si upevnil poté, co můj vedoucí přidal komentář k blogu, který jsem každý týden vydával. Naučil jsem se mluvit (a psát) o technologiích každodenním jazykem, což je pro návštěvníky mnoha akcí důležitá věc.

Interakce ve společnostech Marriott a Apple mě naučily věnovat se každému zákazníkovi, pozorně naslouchat jeho skrytým potřebám a poskytovat řešení, která předčí jeho očekávání. Lidé, kteří navštěvují akce, očekávají bezkonkurenční zážitek – často sem přišli na úkor jiných aktivit. Skvělá akce je taková, která v nich vyvolá pocit, že to stálo za to. Jako nadšenec do technologií jsem se zúčastnil více než 100 konferencí a představení produktů a viděl jsem to nejlepší i nejhorší z oboru. Vím, že svým zaměstnancům poskytujete fantastické školení, a domnívám se, že mám osobní vlastnosti potřebné k úspěchu – organizační a komunikační schopnosti spolu s nadšením pro produkt.

Zkopírováno!

Závěr motivačního dopisu 

Poslední odstavec vašeho dopisu by měl obsahovat jak shrnutí toho, co jste uvedli předtím, tak výzvu k akci. Mělo by to být vhodné zakončení a zároveň další krok vpřed. 

Vzor závěru motivačního dopisu k úpravám podle potřeby

Přechod do oblasti eventů je logickým dalším krokem a doufám, že budu moci svůj přínos popsat podrobněji během pohovoru.

Zkopírováno!

Cíl závěru motivačního dopisu: zakončit sebevědomě hodnotnou nabídkou, kterou by personalista neměl ponechat bez povšimnutí, aniž by si s vámi detailněji pohovořil.

Rozloučení v motivačním dopise

Nic nezkazíte, když se rozloučíte jednoduchým „S pozdravem“ a pod to napíšete své jméno. Pokud nepředkládáte motivační dopis v tištěné podobě, není nutný vlastnoruční podpis.

Vzor rozloučení v motivačním dopise k úpravám podle potřeby

S pozdravem

Jiří Kotalík

Zkopírováno!
Napište motivační dopis během několika minut
Napište motivační dopis během několika minut
Upozorněte na sebe a získejte si rychleji práci s naší sbírkou bezplatných šablon motivačních dopisů, které jsou odborně navrženy tak, abyste dosáhli na perfektní pozice.
Napsat motivační dopis

Profesionálně navržené šablony zdarma

S více než 10 miliony životopisů a motivačních dopisů je Cvapp.cz vedoucí on-line editor kariéry, který zajistí, abyste skončili na straně přijatých uchazečů.
4.5 z 5
založeno na 423 recenzích o Trustpilot
Použít tuto šablonuStockholm cover_letter template
Stockholm
1.400.000 uživatelů si zvolilo tuto šablonu
Použít tuto šablonuNew York cover_letter template
New York
430.000 uživatelů si zvolilo tuto šablonu
Použít tuto šablonuVienna cover_letter template
Vienna
110.000 uživatelů si zvolilo tuto šablonu
Použít tuto šablonuSydney cover_letter template
Sydney
150.000 uživatelů si zvolilo tuto šablonu
Použít tuto šablonuLondýn cover_letter template
Londýn
270.000 uživatelů si zvolilo tuto šablonu
Použít tuto šablonuDublin cover_letter template
Dublin
240.000 uživatelů si zvolilo tuto šablonu
Použít tuto šablonuMoskva cover_letter template
Moskva
60.000 uživatelů si zvolilo tuto šablonu
Použít tuto šablonuAmsterdam cover_letter template
Amsterdam
150.000 uživatelů si zvolilo tuto šablonu
Použít tuto šablonuMadrid cover_letter template
Madrid
140.000 uživatelů si zvolilo tuto šablonu
Použít tuto šablonuSantiago cover_letter template
Santiago
130.000 uživatelů si zvolilo tuto šablonu
Použít tuto šablonuSingapur cover_letter template
Singapur
50.000 uživatelů si zvolilo tuto šablonu
Použít tuto šablonuOslo cover_letter template
Oslo
54.000 uživatelů si zvolilo tuto šablonu
Použít tuto šablonuKapské Město cover_letter template
Kapské Město
7.500 uživatelů si zvolilo tuto šablonu
Použít tuto šablonuPaříž cover_letter template
Paříž
34.000 uživatelů si zvolilo tuto šablonu
Použít tuto šablonuBerlín cover_letter template
Berlín
90.000 uživatelů si zvolilo tuto šablonu
Použít tuto šablonuŽeneva cover_letter template
Ženeva
3.200 uživatelů si zvolilo tuto šablonu
Použít tuto šablonuVancouver cover_letter template
Vancouver
44.000 uživatelů si zvolilo tuto šablonu
Použít tuto šablonuTokio cover_letter template
Tokio
60.000 uživatelů si zvolilo tuto šablonu
Použít tuto šablonuMilán cover_letter template
Milán
50.000 uživatelů si zvolilo tuto šablonu
Použít tuto šablonuLisabon cover_letter template
Lisabon
28.000 uživatelů si zvolilo tuto šablonu
Použít tuto šablonuBarcelona cover_letter template
Barcelona
28.000 uživatelů si zvolilo tuto šablonu
Použít tuto šablonuKodaň cover_letter template
Kodaň
22.000 uživatelů si zvolilo tuto šablonu
Použít tuto šablonuChicago cover_letter template
Chicago
19.000 uživatelů si zvolilo tuto šablonu
Použít tuto šablonuRio cover_letter template
Rio
28.000 uživatelů si zvolilo tuto šablonu
Použít tuto šablonuŘím cover_letter template
Řím
5.400 uživatelů si zvolilo tuto šablonu
Použít tuto šablonuBoston cover_letter template
Boston
17.000 uživatelů si zvolilo tuto šablonu
Použít tuto šablonuToronto cover_letter template
Toronto
100.000 uživatelů si zvolilo tuto šablonu
Tato webová stránka používá soubory cookie ke zlepšení uživatelské zkušenosti a provádění analýz a marketingu. Používáním našich webových stránek souhlasíte se všemi soubory cookie v souladu s našimi podmínkami Zásady používání souborů cookie and Zásady ochrany osobních údajů.
Souhlasím s používáním cookies