1. Vzory
 2. Dobrovolník
Autor Debbie BrideDebbie Bride

Příklad motivačního dopisu Dobrovolník

Použijte tento Dobrovolník vzor motivačního dopisu pro úplnost uchazečského procesu a získejte svou práci snů - bez frustrací, bez omylů. Tento vzor motivačního dopisu je speciálně navržen na Dobrovolník funkce v roce 2024. Profitujte z našich vzorových vět a profesionálního rozvržení a napište si během několika minut dokonalý motivační dopis ke stažení.
4.3
Průměrné hodnocení
46 lidí už ho ohodnotilo
Příklad motivačního dopisu Dobrovolník
Upravit tento motivační dopis

Jaký je rozdíl mezi úspěšnou žádostí o práci dobrovolníka a někoho, kdo usiluje o placenou pozici? Možná vás překvapí, že se ve skutečnosti moc neliší. Vzhledem k tomu, že mnoho dobrovolnických pozic je založeno na zapálení pro věc a nadšení pro danou roli, může výjimečný motivační dopis dobrovolníka představovat výhodu oproti ostatním uchazečům, kteří jej nepřiložili.

Nehledě na to, pro jakou formu dobrovolnictví jste se rozhodli, jsme tu pro vás, abychom vám pomohli napsat motivační dopis, který vám zajistí pozvání na pohovor. Cvapp.cz nabízí více než 300 návodů a příkladů motivačních dopisů pro konkrétní profese a je zdrojem informací pro uchazeče ve všech oborech a na všech úrovních zkušeností. Tento průvodce psaním podpořený vzorem motivačního dopisu dobrovolníka se věnuje těmto tématům:

 • Nejlepší formát pro strukturování motivačního dopisu
 • Jak každá část motivačního dopisu vyjadřuje, že jste ideálním kandidátem na pozici dobrovolníka: záhlaví, oslovení, úvod, hlavní část a závěr
 • Psychologie přesvědčivého psaní, která personalisty přesvědčí, že jste pro dobrovolnickou práci skvělým kandidátem
 • Běžné chyby v motivačních dopisech, kterým je třeba se vyhnout
Tip od experta

Trh práce pro dobrovolníky je odolný vůči recesi a zaručeně nikdy a nikde na světe z nějakého důvodu nevyschne. Vezměte v úvahu skutečnosti zveřejněné organizací TRVST, která podporuje iniciativy, které přispívají ke globálním změnám.

 • Počet dobrovolníků po celém světě – více než 1 miliarda – převyšuje počet nezaměstnaných lidí v šesti z deseti nejlidnatějších zemí.
 • Úsilí dobrovolníků po celém světě se rovná 109 milionům pracovníků na plný úvazek.
 • Přibližně 25 % dospělé populace v USA jsou dobrovolníci, což představuje pokles z 28 % v letech 2003 až 2005.

Nejlepší formát motivačního dopisu dobrovolníka

Váš motivační dopis dobrovolníka by měl mít stejnou strukturu jako u placené pracovní pozice ve stejném oboru. Musí obsahovat tyto složky:

 • Záhlaví motivačního dopisu
 • Oslovení/pozdrav v motivačním dopise
 • Úvod motivačního dopisu
 • Hlavní část motivačního dopisu
 • Závěr motivačního dopisu

Obecné zásady čtivosti jsou také stejné.

 • Buďte struční – maximálně jedna strana a nanejvýš 400 slov.
 • Dopis by měl být příjemný na pohled v profesionálně vytříbeném smyslu – čistý a přehledný s dostatkem bílých míst.
 • Při výběru písma a nerušivých designových prvků má přednost čitelnost.

Zde je vzor motivačního dopisu dobrovolníka, který můžete upravovat pro konkrétní pozici a organizaci:

Přizpůsobitelný vzor motivačního dopisu

Vážený pane Bergere,

obracím se na Vás jako začínající fotbalová trenérka, abych se zeptala, zda bych mohla pracovat jako dobrovolnice v týmu AFC Praha. Fotbal hraji od svých 13 let, ale loni jsem kvůli zranění musela ukončit kariéru a v současnosti studuji na sportovní fakultě obor trenérství a sport.

Nemám zatím žádné formální trenérské zkušenosti a ráda bych u vás kromě vykonávání dobrovolnické práce také získala svoji první trenérskou kvalifikaci. Můj známý loni podobnou dobrovolnickou roli zastával a říkal mi, že se s Vámi lze na tomto druhu spolupráce dohodnout. Již dříve jsem pracovala na letních táborech s dětmi ve věku 11 až 16 let. Baví mě pomáhat jim rozvíjet jejich potenciál a ráda sleduji, jak se snaží zlepšovat.

Mám solidní znalosti fotbalové taktiky, ale uvědomuji si, že zpočátku se bude jednat hlavně o organizační a logistickou činnost. Mám řidičský průkaz a zkušenosti s řízením dodávky a na vysoké škole jsem se starala o finance divadelního kroužku, takže snad disponuji i dalšími dovednostmi, které by se vašemu klubu mohly hodit. Vzhledem k předchozí práci se školními dětmi mám potvrzení o zdravotní způsobilosti i další nezbytná osvědčení a mohu předložit více než 35 pozitivních referencí od rodičů a účastníků kroužků.

Bydlím deset minut chůze od vašeho tréninkového hřiště a při víkendových procházkách jsem často sledovala, jak děti hrají. Je vidět, že je sport velmi baví, ráda bych se proto podílela na jejich dalším rozvoji.

Budu velmi vděčná, když se s Vámi budu moci setkat a probrat možnosti spolupráce s AFC.

S pozdravem

Eva Tomašíková

Zkopírováno!

Záhlaví motivačního dopisu

Záhlaví dodává motivačního dopisu dobrovolníka na důležitosti – má upoutat pozornost vedoucí k pracovnímu pohovoru. Slouží dvěma klíčovým účelům:

 • Jednoduše identifikuje, kdo jste a jak vás má náborář kontaktovat ohledně pohovoru.
 • Vizuálně odlišuje vaši žádost o dobrovolnickou práci od nespočtu dalších, které mohou zahltit zaneprázdněné náboráře.
Tip od experta

Pár, který spolu ladí

Náboráři v organizaci závislé na dobrovolnících mohou být někdy přetížení a možná i vyčerpaní, když se probírají žádostmi o zaměstnání. Vizuálně sladěný pár životopisu a motivačního dopisu může být pohlazením pro unavené oči.

Trocha úsilí navíc, které je třeba vynaložit na to, aby spolu dokumenty ladily, může způsobit, že se jim dostane více než letmého pohledu.

Cíl záhlaví motivačního dopisu: Odlište se od možná stovek dalších žadatelů o dobrovolnickou práci vizuálně odlišným identifikátorem a kontaktními údaji.

Oslovení/pozdrav v motivačním dopise

Uchazeči o dobrovolnickou práci mohou být ve výhodě, pokud jde o to, koho mají svým motivačním dopisem oslovit. Pravděpodobně iniciativně prozkoumali příležitosti, které je zajímají, a zjistili požadavky k podání žádosti včetně kontaktních informací náboráře. Nebo možná mají informace a kontakty z první ruky, aniž museli cokoli zkoumat.

V každém případě oslovujte v motivačním dopise konkrétní osobou, pokud možno, jménem. Je prokázáno, že to má pozitivní psychologický dopad. Jinak není třeba příliš přemýšlet nad zdvořilostní frází: „Vážený pane” nebo „Vážená paní” a příjmení nikdy nezastará. Někdy je vhodné méně formální „Dobrý den, pane/paní…”, Oslovení křestním jménem používejte pouze v případě, že adresáta znáte osobně.

Pokud se vám nepodaří zjistit jméno adresáta, použijte vřelejší alternativu k „Vážení”. Zkuste „Vážení náboráři/personalisté pro nábor dobrovolníků” nebo něco podobného.

Cíl pozdravu v motivačním dopise: Oslovte přímo osobu zodpovědnou za nábor dobrovolníků vřelým, ale profesionálním způsobem.

Přizpůsobitelný vzor oslovení/pozdravu v motivačním dopise

Vážený pane Bergere,

Zkopírováno!

Úvod motivačního dopisu

Úvod vašeho motivačního dopisu dobrovolníka je klíčový pro navázání kontaktu s adresátem. Je to místo, kde se projevuje vaše nadšení, osobnost a váš cíl.

Náboráři dobrovolníků budou přirozeně očekávat, že začnete ihned zdůrazňovat své nejrelevantnější silné stránky a dosavadní zkušenosti. A to byste rozhodně měli udělat – zejména zdůraznit své komunikační dovednosti hned na začátku. Ale největší efekt má odhalení vašeho „proč”.

Proč vám záleží na této organizaci nebo charitativní věci? Co vás vede k touze přispívat? Pokud existuje osobní, blízký důvod, podělte se o něj. Tento motivační vhled by měl náboráři zodpovědět nejdůležitější otázku: Jak nám vaše dobrovolnické úsilí pomůže, pokud vám dáme tuto příležitost?

Cíl úvodu motivačního dopisu: Oslovte konkrétní potřeby organizace tím, že vyjádříte, jakým přínosem bude mít vaše dobrovolnická činnost.

Zde je vzor úvodu z našeho vzorového dopisu dobrovolníka:

Přizpůsobitelný vzor úvodu motivačního dopisu

obracím se na Vás jako začínající fotbalová trenérka, abych se zeptala, zda bych mohla pracovat jako dobrovolnice v týmu AFC Praha. Fotbal hraji od svých 13 let, ale loni jsem kvůli zranění musela ukončit kariéru a v současnosti studuji na sportovní fakultě obor trenérství a sport.

Zkopírováno!

Hlavní část motivačního dopisu

Když se ucházíte o roli dobrovolníka, platí úplně stejné rady pro psaní hlavní části jako při psaní jakéhokoli jiného motivačního dopisu. Zaměřte se na to, jaké jsou požadavky na dobrovolnickou práci a proč se vaše zkušenosti hodí.

To, zda vaše předchozí zkušenosti byly profesní nebo v jiných dobrovolnických funkcích, není tak důležité jako jejich význam pro tuto konkrétní dobrovolnickou práci. Rozveďte dosažené výsledky a přenositelné dovednosti – zejména měkké dovednosti. Uveďte srozumitelná fakta a čísla, jako například překonání cíle finanční sbírky nebo účast na speciálních akcích. A rozhodně se podělte o jednu nebo dvě anekdoty, které se čtenáři mohou líbit osobně.

Cíl hlavní části motivačního dopisu: Na základě relevantních předchozích zkušeností vzbudit důvěru ve vaši obětavost a touhu přispět jako dobrovolník.

Tento vzor motivačního dopisu dobrovolníka ilustruje, co byste mohli zahrnout do hlavní části:

Přizpůsobitelný vzor hlavní části motivačního dopisu

Nemám zatím žádné formální trenérské zkušenosti a ráda bych u vás kromě vykonávání dobrovolnické práce také získala svoji první trenérskou kvalifikaci. Můj známý loni podobnou dobrovolnickou roli zastával a říkal mi, že se s Vámi lze na tomto druhu spolupráce dohodnout. Již dříve jsem pracovala na letních táborech s dětmi ve věku 11 až 16 let. Baví mě pomáhat jim rozvíjet jejich potenciál a ráda sleduji, jak se snaží zlepšovat.

Mám solidní znalosti fotbalové taktiky, ale uvědomuji si, že zpočátku se bude jednat hlavně o organizační a logistickou činnost. Mám řidičský průkaz a zkušenosti s řízením dodávky a na vysoké škole jsem se starala o finance divadelního kroužku, takže snad disponuji i dalšími dovednostmi, které by se vašemu klubu mohly hodit. Vzhledem k předchozí práci se školními dětmi mám potvrzení o zdravotní způsobilosti i další nezbytná osvědčení a mohu předložit více než 35 pozitivních referencí od rodičů a účastníků kroužků.

Bydlím deset minut chůze od vašeho tréninkového hřiště a při víkendových procházkách jsem často sledovala, jak děti hrají. Je vidět, že je sport velmi baví, ráda bych se proto podílela na jejich dalším rozvoji.

Zkopírováno!

Jak ukončit motivační dopis dobrovolníka (závěr a rozloučení)

Jako každý motivační dopis, i ten váš by měl končit poděkováním za zájem náborového pracovníka a závěrečnou poznámkou o vašich potenciálních přínosech na pozici dobrovolníka. Buďte optimističtí a doufejte, že se brzy ozve; můžete se osmělit udělat další krok otázkou, zda lze domluvit pohovor.

Kromě toho nezapomeňte uvést, kdy jste pro dobrovolnictví k dispozici a kolik času mu můžete věnovat. Uveďte nejlepší způsob, jak vás kontaktovat a zopakujte telefonní číslo nebo e-mailovou adresu uvedené v záhlaví.

Nakonec se prostě rozlučte slovy „S pozdravem” nebo „S přátelským pozdravem” a pod pozdrav připojte své jméno.

Cíl závěru motivačního dopisu: Zakončete pozitivní výzvou k akci, která ideálně vyústí v pohovor, a připojte informace o vaší dostupnosti.

Níže je závěrečná část vzorového dopisu dobrovolníka.

Přizpůsobitelný vzor závěru motivačního dopisu

Budu velmi vděčná, když se s Vámi budu moci setkat a probrat možnosti spolupráce s AFC.

S pozdravem

Eva Tomašíková

Zkopírováno!

Psychologie psaní

Obrácení rolí je vlastně užitečný způsob, jak se dívat na přesvědčovací cíl každého motivačního dopisu, ať už se ucházíte o placenou pozici nebo dobrovolnickou práci. Postavte se za stůl náboráře. Představte si, že pravidelně dostáváte desítky žádostí uchazečů o dobrovolnickou práci, přičemž na volné placené pracovní místo přijde v uzavřeném časovém rámci omezený počet žádostí.

Uvědomte si, že motivační dopis dobrovolníka s sebou nese další důkazní břemeno, pokud jde o motivaci, která je dostatečně přesvědčivá, aby si ho čtenář všiml. A nikdy nepředpokládejte, že kvalifikovaných ochotných dobrovolníků je takový nedostatek, že organizace ze zoufalství vezmou každého, kdo se přihlásí.

Většina žádostí dobrovolníků je totiž „dobrovolná”, takže náboráře zajímají hlubší důvody – obvykle získání pracovních zkušeností, rozvoj dovedností nebo pomoc komunitě. Kromě toho, že čtenář motivačního dopisu chce znát vaše dobrovolnické cíle a vědět, zda je pozice vhodná pro obě strany, potřebuje mít dobrý pocit z vaší potenciální hodnoty pro tým a z toho, jak dlouho bude vaše angažmá trvat.

Pokud vaše žádost o práci dobrovolníka ve skutečnosti „dobrovolná” není – například je to požadavek kvůli škole, práci nebo nějakému jinému účelu – zvažte způsoby, jak tyto informace ve svém motivačním dopise přeformulovat, aniž byste klamali. Snažte se nevyvolat pochybnosti o tom, zda jsou váš zájem o příležitost a touha pomáhat opravdové.

Nejčastější chyby v motivačních dopisech, kterých je třeba se vyvarovat

Když se vyvarujete nejčastějších chyb v motivačních dopisech, máte šanci, že vaše žádost o dobrovolnickou práci nemine cíl.

 • Obecný motivační dopis je, jako když předstíráte, že se můžete naklonovat na více dobrovolnických úvazků současně.
 • Zaměření na to, „co z toho budu mít” odradí náboráře, které zajímá, čím vaše dobrovolnická práce prospěje jejich organizaci i.
 • Bezobsažná klišé a plýtvání slovy zaplňují cenný prostor na stránce a připravují čtenáře o čas.
 • Když nedáte náborářům nahlédnout do vaší osobnosti, vášně a vašich cílů, nebudou mít představu o tom, co stojí za vašimi charitativními úmysly nebo jak dobře vycházíte s ostatními.
 • Překlepy, pravopisné chyby a gramatické hrubky jsou varováním, že vaše angažování může přidělat práci ostatním – kolegům dobrovolníkům i placeným zaměstnancům.
 • Chyby v designu a formátování mohou být vnímány jako nerespektování identity, image a hodnot organizace. Šablona motivačního dopisu vám však může pomoct těmto chybám předejít.

Klíčové postřehy k motivačnímu dopisu dobrovolníka

 1. Přestože dobrovolnická práce není finančně ohodnocena, přístup k žádosti o zaměstnání velmi podobný, včetně důležitosti vynikajícího motivačního dopisu.
 2. Nekonečně mnoho dostupných dobrovolnických příležitostí umožňuje vzájemné ideální shody, takže každý motivační dopis dobrovolníka vyžaduje individuální přístup.
 3. Motivační dopisy mají odrážet vaši osobnost a cíl ve větší míře, než to umožňuje životopis, což náboráře dobrovolníků velmi zajímá.
 4. Vizuálně přitažlivý a bezchybný motivační dopis svědčí o vaší profesionalitě, pracovní morálce a smyslu pro detail. Podívejte se v našem vzorovém motivačním dopise dobrovolníka, jak na to.
Napište motivační dopis během několika minut
Napište motivační dopis během několika minut
Upozorněte na sebe a získejte si rychleji práci s naší sbírkou bezplatných šablon motivačních dopisů, které jsou odborně navrženy tak, abyste dosáhli na perfektní pozice.
Napsat motivační dopis

Profesionálně navržené šablony zdarma

S více než 10 miliony životopisů a motivačních dopisů je Cvapp.cz vedoucí on-line editor kariéry, který zajistí, abyste skončili na straně přijatých uchazečů.
4.5 z 5
založeno na 429 recenzích o Trustpilot
Použít tuto šablonuStockholm cover_letter template
Stockholm
1.400.000 uživatelů si zvolilo tuto šablonu
Použít tuto šablonuNew York cover_letter template
New York
440.000 uživatelů si zvolilo tuto šablonu
Použít tuto šablonuVienna cover_letter template
Vienna
120.000 uživatelů si zvolilo tuto šablonu
Použít tuto šablonuSydney cover_letter template
Sydney
160.000 uživatelů si zvolilo tuto šablonu
Použít tuto šablonuLondýn cover_letter template
Londýn
280.000 uživatelů si zvolilo tuto šablonu
Použít tuto šablonuDublin cover_letter template
Dublin
240.000 uživatelů si zvolilo tuto šablonu
Použít tuto šablonuMoskva cover_letter template
Moskva
62.000 uživatelů si zvolilo tuto šablonu
Použít tuto šablonuAmsterdam cover_letter template
Amsterdam
150.000 uživatelů si zvolilo tuto šablonu
Použít tuto šablonuMadrid cover_letter template
Madrid
150.000 uživatelů si zvolilo tuto šablonu
Použít tuto šablonuSantiago cover_letter template
Santiago
140.000 uživatelů si zvolilo tuto šablonu
Použít tuto šablonuSingapur cover_letter template
Singapur
52.000 uživatelů si zvolilo tuto šablonu
Použít tuto šablonuOslo cover_letter template
Oslo
56.000 uživatelů si zvolilo tuto šablonu
Použít tuto šablonuKapské Město cover_letter template
Kapské Město
7.700 uživatelů si zvolilo tuto šablonu
Použít tuto šablonuPaříž cover_letter template
Paříž
35.000 uživatelů si zvolilo tuto šablonu
Použít tuto šablonuBerlín cover_letter template
Berlín
92.000 uživatelů si zvolilo tuto šablonu
Použít tuto šablonuŽeneva cover_letter template
Ženeva
3.300 uživatelů si zvolilo tuto šablonu
Použít tuto šablonuVancouver cover_letter template
Vancouver
45.000 uživatelů si zvolilo tuto šablonu
Použít tuto šablonuTokio cover_letter template
Tokio
61.000 uživatelů si zvolilo tuto šablonu
Použít tuto šablonuMilán cover_letter template
Milán
51.000 uživatelů si zvolilo tuto šablonu
Použít tuto šablonuLisabon cover_letter template
Lisabon
29.000 uživatelů si zvolilo tuto šablonu
Použít tuto šablonuBarcelona cover_letter template
Barcelona
29.000 uživatelů si zvolilo tuto šablonu
Použít tuto šablonuKodaň cover_letter template
Kodaň
22.000 uživatelů si zvolilo tuto šablonu
Použít tuto šablonuChicago cover_letter template
Chicago
19.000 uživatelů si zvolilo tuto šablonu
Použít tuto šablonuRio cover_letter template
Rio
29.000 uživatelů si zvolilo tuto šablonu
Použít tuto šablonuŘím cover_letter template
Řím
5.500 uživatelů si zvolilo tuto šablonu
Použít tuto šablonuBoston cover_letter template
Boston
17.000 uživatelů si zvolilo tuto šablonu
Použít tuto šablonuToronto cover_letter template
Toronto
100.000 uživatelů si zvolilo tuto šablonu
Tato webová stránka používá soubory cookie ke zlepšení uživatelské zkušenosti a provádění analýz a marketingu. Používáním našich webových stránek souhlasíte se všemi soubory cookie v souladu s našimi podmínkami Zásady používání souborů cookie and Zásady ochrany osobních údajů.
Souhlasím s používáním cookies