Sociální pracovníci mohou být zaměstnání například na úřadech práce, v nemocnicích, školách, domovech pro seniory, neziskových organizacích nebo ve vězeňských zařízeních. Klíčovou částí práce sociálního pracovníka je empatický a profesionální přístup, který respektuje důstojnost a práva jednotlivců.
Životopis sociálního pracovníka je klíčem k získání nových příležitostí – pokud víte, jak jej co nejlépe využít. Máte potřebné dovednosti, zkušenosti a vzdělání, my vám pomůžeme se psaním bezchybného životopisu.
Naše vzory životopisů a průvodce psaním jsou spolehlivým zdrojem pro profesionály ve všech oborech a fázích kariéry.
Životopis sociálního pracovníka by měl mít téměř ve všech případech pouze jednu stránku a musí obsahovat následující součásti:
Náplň práce sociálního pracovníka zahrnuje široké spektrum činností, které se zaměřují na pomoc lidem v různých obtížných sociálních situacích. Sociální pracovníci pomáhají jednotlivcům, rodinám i komunitám překonávat problémy, které negativně ovlivňují jejich životní podmínky, a snaží se přispívat ke zlepšení jejich životních šancí a sociálního postavení. Požadavky na sociální pracovníky se liší podle oblasti zaměření pomoci, jiné budou požadavky na práci s tělesně postiženými klienty a jiné na pracovníky v oblasti drogových závislostí či domácího násilí. Obecně se však očekává empatie, odolnost vůči stresu a schopnost týmové spolupráce.
V životopise sociálního pracovníka proto:
U většiny povolání je nejlepší zvolit obrácený chronologický formát životopisu. Totéž platí i pro životopis sociálního pracovníka. Tato struktura se totiž soustředí na část týkající se pracovní historie, kde budete moct uvést svá předchozí zaměstnání počínaje tím nejnovějším. Je to formát vůbec nejběžnější a nejoblíbenější. Proto se ho držte, pokud nemáte vážný důvod se od něj odchylovat
Funkční struktura se více zaměřuje na konkrétní dovednosti a úspěchy. Je obzvláště užitečná, pokud jako sociální pracovník teprve začínáte a nemáte za sebou několik let praxe.
V záhlaví životopisu sociálního pracovníka nesmí chybět informace obsahující vaše jméno, povolání, e-mailovou adresu a telefon tak, aby byly po ruce, bude-li vás potencionální zaměstnavatel chtít kontaktovat.
Není úplně nutné sem dávat datum narození (váš věk stejně půjde odhadnout z oddílu vzdělání či předchozí zaměstnání) a klidně vynechte i osobní údaje, jako je rodinný stav či počet dětí.
Kontaktní informace uvádějte v tomto pořadí:
Shrnutí neboli profil vašeho životopisu sociálního pracovníka může být první věcí, kterou si personalista přečte, protože se nachází na vrcholu vašeho dokumentu. Mělo by se jednat o stručný a výstižný popis vaší kariéry a toho, jak přistupujete k práci s klienty.
Nezapomeňte uvést klíčová slova zdůrazňující vaše nejdůležitější nebo nejpůsobivější vlastnosti a profesní úspěchy. Cílem je zaujmout personalistu a přesvědčit ho, aby pokračoval ve čtení.
Inspiraci pro své shrnutí najdete v příbuzných vzorech životopisů, například v životopisu pečovatelky, vychovatelky nebo psychologa.
Další nápady naleznete v naší šabloně životopisu sociálního pracovníka, která obsahuje relevantní informace pro začínající i zkušené odborníky v oblasti sociální práce.
„Čerstvý absolvent oboru sociální práce, který je ochoten se práci s osobami s postižením autistického spektra věnovat s plným nasazením a učit se novým věcem. Práce s dětmi a dospělými lidmi na spektru autismu mě velice zajímá a rád se nechám vést zkušenými kolegy. Jsem časově flexibilní a mobilní.“
„Sociální pracovník s týmovým duchem, který si umí stanovit priority a dotahovat věci do konce. Zaměřuji se na osoby se ZTP, kterým pomáhám, aby mohli žít běžným způsobem života. Mými hodnotami jsou jedinečnost každého klienta, aktivita, otevřenost a respekt.“
Obětavý a svědomitý sociální pracovník s více než desetiletou praxí v oblasti pomoci osobám s adiktologickou problematikou. Jsem týmový hráč schopný a ochotný spolupracovat s nemocnicemi, úřady a rodinami, ale zvyklý též pracovat samastatně na poradně. Se svými zkušenostmi mám motivaci k přebírání role odborného lídra, schopnost inspirovat a jít příkladem, jsem otevřený nápadům, komunikaci, zpětné vazbě.
Část životopisu sociálního pracovníka věnovaná historii zaměstnání vypovídá o vašem profesním růstu a nabízí příklady, které ukazují, že jste připraveni na další krok. Při popisu svých úspěchů a výzev, které jste v jednotlivých zaměstnáních překonali, používejte výstižné přívlastky. Nevyjmenovávejte pouze povinnosti, ale vysvětlete, jak jste své dovednosti využili k odvedení skvělé práce. Buďte co nejpodrobnější a uvádějte údaje všude tam, kde jsou relevantní. Personalisté totiž chtějí rychle zjistit, čeho jste dosáhli.
Popište svá předchozí zaměstnání pomocí odrážek, ve kterých uvedete, co jste v jednotlivých zaměstnáních dělali. Zkuste přitom zodpovědět některé z těchto otázek:
Sociální pracovník v White Light I, Ústí nad Labem
Duben 2019 - Květen 2024
Sociální pracovník v Centrum následné péče, Ústí nad Labem
Únor 2013 - Březen 2019
Řada pracovních pozic je otevřená i čerstvým absolventům. I když jste jako sociální pracovník dosud nepracovali, určitě jste absolvovali odbornou praxi nebo stáže v rámci studia. Jistě také disponujete řadou přenositelných dovedností a schopností, které nejsou vymezené pouze sociálním pracovníkům. Můžete se rozhodnout dát důraz na dovednosti a oddíl pracovní historie úplně vynechat, nebo v pracovní historii popište své zkušenosti z relevantních stáží.
Vaše měkké dovednosti, neboli osobnostní rysy, jsou pro práci sociálního pracovníka, nesmírně důležité. Je dobré nechat si od kamaráda nebo příbuzného popsat vaši osobnost nebo uvést několik přídavných jmen, která vás podle nich vystihují. Všichni se chceme popsat jako spolehliví a svědomití, ale pohled zvenčí vám může pomoci vytvořit si přesnější obrázek o vašich silných stránkách.
Odborné neboli Jak v životopise uvést tvrdé dovednosti jsou neméně důležité. Možná máte kurz první pomoci, řidičský průkaz nebo průpravu pro práci s dětmi. Nezapomeňte je zde zmínit.
Požadavky na vzdělání sociálních pracovníků jsou striktně dané. Musíte mít minimálně vyšší odborné vzdělání pro výkon povolání sociálního pracovníka dle § 110 zákona č. 108/2006 Sb. o sociálních službách. Dále se požaduje orientace v principech sociální práce a trestní bezúhonnost. V oddíle vzdělání stručně vyjmenujte absolvované školy a dobu studia, případně specializační kurzy či semináře.
Bc., Ostravská univerzita, fakulta sociálních studií, Ostrava
Září 2010 - Červen 2013
Základním pravidlem je, aby design nepřekážel informacím. Úhlednost a čitelnost jsou hesla, která se hodí pro životopis sociálního pracovníka. První vizuální dojem, který zanecháte, bude trvalý, tak ať je dobrý.
Náboroví pracovníci vidí desítky životopisů na každou pozici, tak jim nedávejte důvod k vyřazení toho vašeho.
Pro snadnější práci použijte jednu z našich profesionálních šablon. Naše knihovna odborně navržených šablon vám pomůže nejen začít skvělým designem, zbaví vás také starostí s formátováním.
Profil
Obětavý a svědomitý sociální pracovník s více než desetiletou praxí v oblasti pomoci osobám s adiktologickou problematikou. Jsem týmový hráč schopný a ochotný spolupracovat s nemocnicemi, úřady a rodinami, ale zvyklý též pracovat samastatně na poradně. Se svými zkušenostmi mám motivaci k přebírání role odborného lídra, schopnost inspirovat a jít příkladem, jsem otevřený nápadům, komunikaci, zpětné vazbě.
Předchozí zaměstnání
Sociální pracovník v White Light I, Ústí nad Labem
Duben 2019 - Květen 2024
Sociální pracovník v Centrum následné péče, Ústí nad Labem
Únor 2013 - Březen 2019
Vzdělání
Bc., Ostravská univerzita, fakulta sociálních studií, Ostrava
Září 2010 - Červen 2013
Dovednosti