Vědci provádějí experimenty a shromažďují empirické údaje, aby ověřili platnost hypotéz. Jejich výzkumné metody jsou pečlivě navrženy tak, aby zaručovaly přesnost. I když je hledání zaměstnání spíše uměním než vědou, psaní životopisu vědce se řídí určitým procesem.
Všechny vynikající životopisy mají společné vlastnosti, kterými jsou přesvědčivá prezentace a uživatelsky přívětivý formát. Ačkoli se můžete přiklonit k přímočarému převyprávění faktů o vaší kariéře, trocha poutavosti neuškodí.
Zkuste použít naše odborné nástroje, rady i naše vzory životopisů.
Slova, která zvolíte v životopise vědce, mají svou váhu – zejména proto, že jejich počet je omezený. Než se však zaměříte na to, co říci, musíte znát rámec, ve kterém je vyslovit.
Váš životopis vědce by měl obsahovat následující standardní prvky:
Struktura životopisu vědce je sice standardní, ale jeho obsah by takový být neměl. Ve skutečnosti byste měli svou žádost přehodnotit pokaždé, když se ucházíte o místo v jiné organizaci nebo o jinou pozici. Zaměřte se na každého potenciálního zaměstnavatele a přizpůsobte příklady a dovednosti, které uvedete, tak, aby zdůrazňovaly požadavky konkrétní pracovní pozice.
Tip experta
Životopisy se obvykle píší v obráceném chronologickém pořadí, což znamená, že na prvním místě jsou uvedeny vaše poslední zkušenosti a za nimi předchozí zaměstnání. V životopise vědce však může být potřeba uvést velmi podrobné dovednosti, pro které by byl vhodnější funkční formát.
Pouze vy víte, zda se chcete vzdát části místa v sekci pracovní historie a rozšířit oddíl dovedností o své vědecké znalosti. Analyzujte nabídku práce a zvažte, zda je pozice, o kterou usilujete, vysoce technická, nebo zda vyžaduje rovnováhu mezi vědeckými dovednostmi a manažerskými, prezentačními nebo jinými vlastnostmi, které by lépe vystihoval odrážkový popis vašich kariérních úspěchů. V takovém případě je vhodné zvolit obrácené chronologické řazení.
Můžete také zvážit hybridní formát životopisu, ve kterém jsou lépe vyváženy části týkající se historie zaměstnání a dovedností.
V hlavičce životopisu nesmí chybět informace obsahující vaše jméno, titul, povolání, e-mailovou adresu a telefon tak, aby byly po ruce, bude-li vás potencionální zaměstnavatel chtít kontaktovat.
Naopak sem nedávejte datum narození (váš věk stejně půjde odhadnout z oddílu vzdělání či předchozí zaměstnání) a vynechte i osobní údaje, jako je rodinný stav či počet dětí.
Kontaktní informace uvádějte v tomto pořadí:
Co z vás dělá vynikajícího vědce a zaměstnance? Jak přistupujete k výzkumu a experimentům? Část životopisu vědce, nazvaná profil, je místem, kde můžete tyto aspekty své profesní osobnosti vysvětlit pomocí silných popisných slov a ucelených vět.
Shrnutí, alias profil, vám dává příležitost vyzdvihnout vaše největší kariérní úspěchy a sdělit potenciálnímu zaměstnavateli, proč pro něj chcete pracovat a proč by měl zaměstnat právě vás.
Tip experta
Návod na postup
Pokud si nevíte rady, zkuste tento postup věty po větě:
Inspiraci pro své shrnutí najdete v příbuzných vzorech životopisů, například v životopisu lékaře nebo pedagoga.
Další nápady naleznete v naší šabloně životopisu vědce, která obsahuje relevantní informace pro začínající i zkušené vědecké pracovníky.
„Čerstvý absolvent doktorského studia v oboru makromolekulární chemie, s praktickými zkušenostmi se syntézou polymerů a bio-konjugačními technikami. Mám solidní publikační činnost a výbornou znalost anglického jazyka. Velice se zajímám o vývoj nových typů biokompatibilních polymerních a koloidních nosičů biologicky aktivních a kontrastních látek, kterým vyniká vaše pracoviště.“
Energický vědec v oblasti prevence a hygieny, který se neustále snaží zlepšovat systémy péče o zdraví široké veřejnosti prováděním hloubkových observačních a experimentálních studií a doporučováním vhodných opatření v oblasti prevence a ochrany zdraví. V rámci dosavadního výzkumu se již několik let hlouběji se zabývám epidemiologií infekčních onemocnění a jsem připraven fungovat jako garant aplikovaného výzkumu v soukromém sektoru.
„Zkušený vědecký pracovník s bohatou odbornou praxí a vynikajícími publikačními výstupy. Mám zkušenosti s koncipováním, organizací a realizací tuzemských i zahraničních výzkumných projektů a se zapojením do mezinárodních výzkumných týmů. Mám vybudovanou síť zahraničních kontaktů s potenciálem zapojení se do nových mezinárodních projektů. Nečiní mi problém participace na organizačních, edičních a popularizačních aktivitách pracoviště.“
Váš životopis vědce musí vypovídat o úspěších a vaše pracovní historie je místem, kde je možné tyto úspěchy podrobně popsat. V této části se váš potenciální zaměstnavatel dozví, čeho jste již dosáhli, a získá představu o tom, čeho pro něj budete schopni dosáhnout.
Pokud jste zvolili funkční životopis, je pro vás nejdůležitější stručnost. Každou odrážku začněte činností, kterou jste vykonali, a na ni navazujte větou, která se zaměřuje na váš úspěch. Pro každou pozici, kterou jste zastávali, vyberte pouze dvě nebo tři nejdůležitější, abyste ponechali více prostoru pro své dovednosti.
Pokud používáte obrácené chronologické řazení, můžete si vyčlenit o něco více místa na doplnění údajů nebo podrobností, kterými podpoříte své úspěchy, a můžete uvést více než jeden nebo dva úspěchy na každé pozici. Vyberte si ty úspěchy, které se bezprostředně vztahují k požadovanému pracovnímu místu – přesvědčivý životopis nabízí dostatek důkazů o hodnotě, kterou organizaci přinesete.
Výzkumný pracovník preventivního lékařství v Státní zdravotní ústav, Brno
Leden 2020 — Současnost
Vytvořit část věnovanou vašim vědeckým znalostem by nemělo být obtížné, protože jich máte v životopise vědce nepřeberné množství, ale skvělí vědci mají více než jen hluboké znalosti – čili tvrdé dovednosti, protože jde o vlastnosti naučené pro konkrétní povolání.
Skvělí vědci mají také měkké dovednosti, tj. schopnosti mezilidských vztahů a emočního uvědomění. Bylo by chybou je v životopise vědce ignorovat.
Tvrdé dovednosti (tedy ty odborné) uveďte přímo v tomto oddíle. Těchto několik bodů slouží také jako poutavý designový prvek, proto ho využijte a zdůrazněte své nejlepší schopnosti, které co nejlépe odpovídají nabízené volné pozici.
Nepodceňujte měkké dovednosti, tedy vlastnosti nezbytné pro fungování na pracovišti, jako je kolegialita, týmová práce. Ty můžete zmínit také v profilu.
Pracující výzkumní pracovníci mají obvykle alespoň magisterský titul ve svém oboru a mnozí mají doktorský titul. V části životopisu vědce věnované vzdělání jsou uvedeny všechny vaše akademické úspěchy, opět v obráceném chronologickém pořadí.
Pokud máte vysokoškolské vzdělání, není třeba uvádět zkušenosti ze střední školy.
Jestliže jste se podíleli na mnoha vědeckých pracích, zvažte vytvoření samostatné sekce publikací nebo odkaz na portfolio vašich publikací.
Dalšími oddíly, které je dobré zařadit, jsou ocenění a vyznamenání, patenty a prezentace na konferencích, kolokviích a sympoziích.
Ph.D., Doktorské studium Hygiena, preventivní lékařství a epidemiologie, LF, MUNI, Brno
Září 2015 - Prosinec 2019
Mgr., Magisterské studium Veřejné zdravotnictví, LF, MUNI, Brno
Září 2013 - Červen 2015
Bc., Bakalářské studium Pohyb a zdraví, Fakulta sportovních studií, MUNI, Brno
Září 2010 - Červen 2013
Prvním úkolem vašeho životopisu vědce je udělat profesionální první dojem, a to se týká i rozvržení a designu. Jistě, potencionální zaměstnavatel si může přečíst vaši kvalifikaci, ačkoli vaše prezentace není příjemná na pohled, ale proč to riskovat?
Uvědomte si, že čitelnost má přednost před vtěsnáním poslední dovednosti nebo úspěchu do tohoto jedno- či dvoustránkového dokumentu. Používejte snadno čitelné písmo a nestřídejte jeho typy. Zde je několik tipů na decentní vzhled:
● Vytvořte poutavou hlavičku pro své osobní údaje. Můžete použít barevný tón, ale jen jeden.
● Zachovejte čitelnost tím, že budete měnit délku řádků a používat odrážky.
● Používejte standardní písma, jedno použijte pro nadpisy a druhé pro text.
Pokud design není vaší silnou stránkou nebo se chcete vyhnout potížím s formátováním životopisu vědce, zvažte některou z našich profesionálních šablon životopisu ověřených v praxi.
Profil
Energický vědec v oblasti prevence a hygieny, který se neustále snaží zlepšovat systémy péče o zdraví široké veřejnosti prováděním hloubkových observačních a experimentálních studií a doporučováním vhodných opatření v oblasti prevence a ochrany zdraví. V rámci dosavadního výzkumu se již několik let hlouběji se zabývám epidemiologií infekčních onemocnění a jsem připraven fungovat jako garant aplikovaného výzkumu v soukromém sektoru.
Pracovní historie
Výzkumný pracovník preventivního lékařství v Státní zdravotní ústav, Brno
Leden 2020 — Současnost
Dovednostmi
Vzdělání
Ph.D., Doktorské studium Hygiena, preventivní lékařství a epidemiologie, LF, MUNI, Brno
Září 2015 - Prosinec 2019
Mgr., Magisterské studium Veřejné zdravotnictví, LF, MUNI, Brno
Září 2013 - Červen 2015
Bc., Bakalářské studium Pohyb a zdraví, Fakulta sportovních studií, MUNI, Brno
Září 2010 - Červen 2013