Práce ve skladu sice není určena bílým límečkům v obleku s kravatou a vyleštěnými botami, neměli byste si ale myslet, že chcete-li pracovat v tomto oboru, obejdete se bez profesionální žádosti o zaměstnání. Jako uchazeč o místo skladníka budete potřebovat jak životopis, tak přesvědčivý motivační dopis.
Tento návod, jehož součástí je i vzor, se zabývá motivačním dopisem – jak napsat bezchybný text, který každého zaměstnavatele přesvědčí o tom, že jste tím pravým uchazečem na danou pracovní pozici.
Nejvhodnější formát motivačního dopisu skladníka
Zde je pět základních částí motivačního dopisu skladníka:
- Záhlaví motivačního dopisu
- Oslovení v motivačním dopise
- Úvod motivačního dopisu
- Prostřední (hlavní) část motivačního dopisu
- Závěrečná část motivačního dopisu (závěr a rozloučení)
Jako skladník denně přesouváte z místa na místo stovky krabic a dbáte, aby vždy putovaly na místo určení. V motivačním dopise, jímž se ucházíte o práci skladníka, stačí umístit výše uvedených pět částí textu na jednu stránku, což je logisticky přece jen o něco snazší.
Jakub Příhoda
Skladník
Píšete-li dopis, obvykle se vaše jméno objeví až na konci, v tomto případě je ale uvádíte hned na začátku. Váš motivační dopis musí začínat záhlavím – atraktivně řešeným oddílem v horní části stránky, který uvádí vaše jméno, povolání, adresu, telefonní číslo a e-mailovou adresu.
Hlavní důvod záhlaví je zřejmý – potřebujete zaměstnavateli sdělit, jak vás může v případě zájmu kontaktovat. Zároveň ale tento oddíl slouží jako důležitý designový prvek, který činí stránku na první pohled atraktivnější díky stylu, který svému záhlaví propůjčíte.
Oslovení v motivačním dopise
Oslovení (nebo pozdrav) je řádek v dopise, na němž stojí „Vážená paní Novotná“ nebo „Vážený pane Černý“. Je to skutečně jednoduché a není zde potřeba nic komplikovaného vymýšlet (jenom nezapomeňte použít jméno konkrétní osoby, na niž se obracíte).
Pokud její jméno neznáte, měli byste si dát tu práci a zjistit je. V případě nutnosti zatelefonujte do dané společnosti a zjistěte, kdo má na starosti přijímání skladníků. Adresujete-li dopis konkrétní osobě, dáváte tím najevo úctu k dané společnosti a smysl pro detail.
Úvod motivačního dopisu
Začněte působivým odstavcem, v němž budete konkretizovat práci, o kterou usilujete, a uvedete své předpoklady, které z vás činí ideálního uchazeče na dané místo.
Pokračujte svými přednostmi, jimiž v případě skladníka mohou být zkušenosti, velká tělesná zdatnost, organizační dovednosti, řízení vysokozdvižného vozíku nebo různé další předpoklady. Snažte se, aby byl váš úvod zcela neodolatelný a přiměl personalistu k dalšímu čtení.
v minulých dvou letech jsem pracoval na příjmu zboží ve skladu ovoce a zeleniny a obracím se na Vás s dotazem, zda Vaše společnost nabízí volnou pozici skladníka o víkendech a na večerní směny během léta.
Prostřední (hlavní) část motivačního dopisu
Prostřední nebo hlavní část vašeho motivačního dopisu je několik odstavců, v nichž musíte splnit zásadní úkol – přesvědčit personalistu, že právě vy se na danou práci hodíte nejlépe.
Důvodem mohou být vaše zkušenosti s prací ve skladu, které byste měli uvést hned zkraje, pokud jimi skutečně disponujete. Mohou to být i vaše dovednosti – síla, vytrvalost, rychlost, pečlivost, odpovědnost. Může to být i nadšení a osobitost, které vyzařují z textu vašeho dopisu.
Posíláte-li vedle životopisu i motivační dopis, má to jednu velkou výhodu: můžete k personalistovi hovořit přímo a vlastními slovy, ukázat své největší přednosti a dát najevo upřímný zájem o práci ve společnosti, která pracovní místo nabízí.
Hledám práci, kterou bych mohl vykonávat souběžně se studiem a svými sportovními aktivitami. Moji spolužáci si často hledají brigády v kancelářích a zákaznických centrech, mně ale vyhovuje, že je příjem zboží spojen s tělesným pohybem. Úkol vyložit zboží v daném čase ve mně probouzí vrozenou soutěživost a líbí se mi systém odměňování, který je založen na výkonu. Jsem fotbalista a fyzická námaha je mi blízká.
Vím, že příjem zboží a práce ve skladu obecně vyžaduje dobře fungující tým. Pokud si někdo počíná sobecky a snaží se vykládat pouze lehké druhy zboží, kazí práci celému týmu, kdežto lidé jako já se vždy snaží být kolegiální. Ve skutečnosti si dokonce vybírám těžší zeleninu a další zboží, protože je to pro mě dobrá rozcvička.
U předchozího zaměstnavatele jsem u několika komodit vytvořil rekord v objemu vyloženého zboží za den a nakonec jsem dosáhl téměř nejvyššího měsíčního ohodnocení v historii společnosti vzhledem k počtu odpracovaných hodin. Také v hodnocení správnosti vykládky (99,8 %) jsem vysoce překonal firemní standard, protože jsem nikdy neupřednostňoval rychlost na úkor kvality. Jsem hrdý, že jsem měl stoprocentní docházku a odpracoval přes 200 večerních a nočních směn.
Závěrečná část motivačního dopisu (závěr a rozloučení)
Zakončete motivační dopis závěrečným odstavcem, kterým vyzvete příjemce k akci – navrhnete, aby s vaším dopisem něco podnikl, místo aby jej odložil stranou.
Můžete uvést, že jste kdykoli k zastižení prostřednictvím uvedených kontaktních údajů a že budete velmi rádi, když se vám ozvou. Můžete uvést, že se ve skladu kdykoli zastavíte na pohovor. Můžete se zeptat, zda byste mohli vedoucímu pracovníkovi za týden nebo za dva zatelefonovat, abyste se domluvili na pohovoru, čímž dáte najevo, že neposíláte anonymní žádosti o zaměstnání na všechny strany, nýbrž skutečně stojíte o tuto konkrétní práci.
Velmi rád se dostavím na pohovor nebo zkušební směnu – vím, že skladník se nejlépe hodnotí podle vykonané práce.
S pozdravem
Jakub Příhoda