Jako účetní jste eso na čísla – dokážete dělit 43 třemi z hlavy, víte, že 100 je 125 % z 80 a vaše sny se možná někdy odehrávají v Excelu. Abyste však získali pozici účetního, o kterou usilujete, potřebujete motivační dopis a životopis, jimž nikdo neodolá, a máte-li je sestavit správně, potřebujete si osvojit trochu jiné dovednosti.
Proč účetní potřebuje motivační dopis
Motivační dopis je způsobem, jak se osobně představit personalistovi – snaha zapříst osobní rozhovor, díky němuž byste mohli získat pracovní pozici. Účelem dopisu je shrnout vaše zkušenosti, dovednosti a kvalifikaci a jejím cílem je maximálně zvýšit šanci na získání daného pracovního místa.
Totéž bychom mohli říct o životopisu, ale životopis je spíše neosobní seznam vašich minulých zaměstnání a vzdělání. Motivační dopis vám poskytuje příležitost hovořit přímo s potenciálním zaměstnavatelem v osobní rovině. Občas se setkáte se zaměstnavatelem, který bude výslovně požadovat, abyste motivační dopis nezasílali, případně rozhraní pro uchazeče umožňuje nahrát pouze životopis. V takových případech vám nezbývá než se řídit přáním firmy.
Pokud vás ale výslovně nepožádají, abyste tak nečinili, měli byste motivační dopis k žádosti o zaměstnání vždy přiložit. Škodu tím můžete utrpět v jediném případě – pokud je váš motivační dopis napsán nesprávně nebo má chabé formátování. Pokud jste jej ale vytvořili správně, může pouze zvýšit vaši naději na úspěch.
Jakým chybám se vyhnout
Zde je několik chyb, jichž se lidé často dopouštějí při psaní motivačního dopisu:
- Zkopírované zaměnitelné dopisy, které by mohly být adresovány komukoli. Musíte ukázat, že jste se obeznámili se společností, k níž se obracíte, a že hovoříte k ní a žádné jiné.
- Překlepy nebo jiné chyby v pravopisu, gramatice nebo diakritice. K nejdůležitějším vlastnostem každého účetního patří přesnost, jakékoli chyby ve vašem dopise proto budou pro potenciálního zaměstnavatele varovným signálem. V žádném případě si nemůžete dovolit být nedbalí. Pokud nejste v psaní zběhlí, najděte si korektora, který váš text zkontroluje a opraví.
- Pompézní a přebujelé dopisy plné nadnesených výrazů a klišé. Uvedli jste, že jste „týmový hráč“ a „iniciativní pracovník“? Takové výrazy byly v motivačních dopisech oblíbené kolem roku 1985 a od té doby byly zopakovány milionkrát. Používejte smělé a originální výrazy, nikdy ne zaměnitelný a obyčejný jazyk.
- Formátovací chyby spojené s rozvržením textu, fontem nebo typem souboru. Nejhorší chyba, jíž se můžete v motivačním dopise dopustit, je poslat jej v typu souboru nebo formátu, který příjemce ani nemůže otevřít. Případně bude váš dopis možné číst, ale otevře se v jiné aplikaci, v níž se jednotlivé části textu rozsypou a zůstane jeden velký chaos. Chcete-li se této chyby vyvarovat, čtěte dál.
Co si zapamatovat
1. O účetní je na pracovním trhu zájem a jejich služby jsou dobře ohodnoceny. Abyste však vynikli ve stále rostoucím zástupu uchazečů o zaměstnání, potřebujete vynikající životopis a motivační dopis.
2. Pokud vás potenciální zaměstnavatel výslovně nepožádá, abyste tak nečinili, měli byste k žádosti o zaměstnání vždy přiložit motivační dopis.
3. Seznamte se s tím, jaká je struktura a jednotlivé složky motivačního dopisu, a dodržte přesně pokyny týkající se psaní jednotlivých částí textu.
4. Využijte znalost psychologie a správný tón a sepište přesvědčivý motivační dopis, který vám přinese výsledky.
Vyvarujte se chyb v psaní a formátování; abyste dosáhli nejlepších možných výsledků, použijte profesionálně vytvořenou šablonu, například jednu z těch, které nabízíme na resume.io.