Co je práce snů?
Určit, co je „práce snů“, je dosti subjektivní záležitost, konec konců to, co je pro jednoho práce snů, může pro jiného být noční můra. Někdo touží být zápasníkem MMA, jiný má za to, že na světě není horší zaměstnání než rozdávat rány v ringu. Jeden člověk sní o svobodě, kterou přináší práce z domova, jiný touží být v kontaktu s inteligentními a zajímavými kolegy v moderních kancelářích. Někdo zase může mít skvělou práci, ale bojuje s motivací.
Obecně však platí, že zaměstnání snů mají několik věcí společných:
- Děláte to, co vás baví
- Jedná se o náročnou práci, při které však rozvíjíte své jedinečné dovednosti
- Vytváříte zboží nebo služby, na které jste hrdí
- Dostáváte skvělou odměnu a benefity
- Jste do velké míry svobodní a flexibilní a máte dostatek volného času
- S nadřízenými a kolegy je radost spolupracovat
Tipy na 10 nejlepších zaměstnání
1. Spisovatel/autor/kritik
Pokud jste zdatný literát, existuje celá řada příjemných způsobů, jak si vydělávat na živobytí. Kritik restaurací dostává zaplaceno za to, že obědvá ve špičkových podnicích, a proplácejí mu dokonce i účtenky za pokrmy, které si tam objedná. Filmový kritik je placen za to, že chodí do kina. Autoři cestopisů jezdí po celé zeměkouli, navštěvují úžasná místa a sepisují své dojmy z cest. Sportovní novináři si vydělávají návštěvami sportovních utkání. Koupí-li si vstupenky na finále mistrovství světa ve fotbale nebo na olympiádu, nejde to z jejich kapsy.
2. Herec/model/hudebník
Toužíte-li po slávě, lesku a bohatství, tato povolání vás k nim mohou přivést. Samozřejmě platí, že cesta k nejvyšším metám je dlouhá a trnitá. A je mnoho těch, kteří na nejvyšší stupínky slávy nikdy nevystoupí.
3. Profesionální sportovec
Pokud jste sportovně založení, měli byste vědět, že práce snů z vás může udělat zámožnou celebritu, v tomto případě díky tomu, že se prostě budete věnovat hře, ve které jste dobří. Post fotbalového brankáře nebo hokejového útočníka, který to dotáhne až na mistrovství světa, zkrátka někdo musí obsadit – tak proč byste to nemohli být právě vy?
4. Podnikatel/vynálezce/ředitel
Před vynálezem Facebooku, Amazonu nebo iPhonu nikdo nevěděl, že bez nich vlastně nemůžeme žít. A další nápady za mnoho milionů dosud čekají na svého objevitele. Svět techniky se vyvíjí úžasnou rychlostí a budoucnost patří tvořivým lidem s talentem pro inovace a obchodními schopnostmi.
5. Someliér/degustátor
Someliér je expert na kvalitní vína. Jak myslíte, že se stal takovým znalcem? Díky zkušenostem! Typický someliér pracuje v luxusní restauraci, kde pomáhá s výběrem podávaných vín a radí hostům, jak zkombinovat vína s jednotlivými pokrmy.
6. Lékař/právník
Tato dvě povolání nemají nic společného kromě dlouhé doby studia, velkého pracovního vytížení, vysokých honorářů a spousty prestiže. Povolání lékaře a právníka se často uvádí jako nejvyšší kariérní meta mladého člověka (a je to také dobrá partie pro ty, kdo hodlají vstoupit do manželství).
7. Policista
Společnost CenturyLink ve své studii zkoumala nejčastěji vyhledávaná povolání v jednotlivých státech USA a zjistila, že ve státech Arkansas, Maine a Wisconsin to nejčastěji byla práce policisty. Policista musí čelit mnoha rizikům, ale zároveň má velkou moc (a jak by řekl Spider-Manův strýc, také velkou odpovědnost.)
8. Umělec/ilustrátor
„Umělec“ se v seznamech ideálních zaměstnání objevuje často a nikoli náhodou – kreativní umělecká činnost je pro mnoho lidí zábava, jíž se věnují ve volném čase.
Umělci mohou působit v některém výtvarném oboru a tvořit obrazy či sochy určené na prodej nebo pracují jako komerční ilustrátoři, grafici či návrháři a vytvářejí vizuální složku reklam, knih, časopisů, novin, videoher a podobně.
9. Pilot
Pilot si pohodlně sedí v kokpitu letadla, ovšem musí s ním také umět bezpečně přistát. Má slušivou uniformu, hodně cestuje a letadlovou stravu má zdarma.
10. Učitel
Říká se, že kdo nic neumí, učí, a kdo umí ještě míň, učí tělocvik. Ale žerty stranou – pedagogické povolání je respektovaná, obohacující a přístupná profese, jejímž prostřednictvím můžete zásadně ovlivnit myšlení mladých lidí.
Jak najít vysněnou práci
Většina vysněných povolání je vysoce atraktivní, protože vyžadují dovednosti, kterými již disponujeme nebo je i využíváme ve volném čase. Pokud si tedy chcete najít práci snů, je třeba se důkladně zamyslet nad tím, jaké máte zájmy a přednosti, a snažit se zjistit, která povolání nebo činnosti se s nimi protínají.
Až vám vykrystalizuje potenciální pozice nebo obor, ve kterém byste mohli práci snů najít, obraťte se na lidi, kteří v tomto oboru již pracují. Ptejte se jich na jejich každodenní činnosti a pracovní náplň. Není nic horšího než investovat spoustu času a peněz na cestě za ideálním zaměstnáním, abyste poté zjistili, že vůbec neodpovídá vašim původním představám.