Když nevíte, jestli do životopisu vložit fotografii, může být vhodnější to nedělat. Nejedná-li se o obor jako například modeling a herectví, není nutné do životopisu fotografii umísťovat. Snímky dokonce mohou být nevhodné, zejména pokud se ucházíte o kancelářskou pozici.
Z mých zkušeností však vyplývá, že ucházíte-li se o zaměstnání, ve kterém přicházíte do kontaktu s veřejností, zařazení fotografie do životopisu zvyšuje vaši šanci na úspěch. Mějte také na paměti, že patrně máte profesionální fotografii na svém profilu na síti LinkedIn a často je požadováno, abyste v žádosti o zaměstnání uvedli URL tohoto profilu. Neuvádějte profily na sociálních médiích, kde se zaměřujete na svůj společenský život, a nezapomeňte změnit nastavení soukromí na těchto profilech tak, aby se potenciálním zaměstnavatelům nezobrazovalo nic, co by je odradilo od vašeho přijetí. Máte-li osobní webové stránky, uvádějte je pouze tehdy, jestliže působí relevantně a profesionálně. Fotografie umístěné na vašich webových stránkách mohou způsobit, že na potenciálního zaměstnavatele zapůsobíte nepříznivým dojmem.
Argumenty proti fotografiím v životopisu
Proč se tak často hovoří v neprospěch fotografií v životopisu? Mnohé společnosti mají zavedeny antidiskriminační zásady a domnívají se, že fotografie jsou nejen irelevantní, ale mohou navíc personalistu ovlivnit, aniž by si toho byl vědom. Kromě toho se mohou firmy obávat, že odmítnutý uchazeč bude neúspěch přičítat právě tomuto faktoru. Legislativa některých zemí dokonce s cílem zabránit možnému ovlivnění zaměstnavatelům zakazuje, aby od uchazečů fotografie vyžadovali.
Z fotografií může být patrná řada charakteristik, které by při přijímání pracovníků do zaměstnání neměly být brány v potaz. Stejně jako v životopisu neuvádíte věk, neměli byste ani přikládat fotografii, která tuto informaci prozrazuje.
Kromě toho nechcete odvádět pozornost od svých profesních předpokladů. Jistě vás překvapí, že průměrný personalista učiní již asi za šest vteřin základní rozhodnutí o tom, zda životopis odloží nebo jej bude zkoumat detailněji. V tomto krátkém časovém úseku by měl zběžně projít vaši profesní způsobilost a nikoli zkoumat vaši tvář nebo vlasy.
Klíčem k vynikajícímu a profesionálnímu životopisu je přehlednost, čitelnost a jednoduchost. S fotografií může životopis působit neprofesionálně.
Kdy může být fotografie užitečná
Fotografie připojená k životopisu pro vás však může být výhodou, pokud usilujete o pracovní pozici, v níž budete v kontaktu se zákazníky. Pracovníci na přepážce v bance, obsluha v restauracích, obchodní zástupci a mnozí další se denně setkávají s klienty.
Je třeba také upozornit, že v různých zemích jsou různé zvyklosti. Šablony životopisů v Evropě obsahují místo vyhrazené pro fotografii. Zatímco ve Spojených státech je obvyklé fotografii nepřikládat, personalisté v Evropě, Číně a Japonsku ji spíše očekávají.
Pokud chcete přiložit fotografii, s našimi šablonami životopisů získáte představu, jak se toho nejlépe zhostit.
A nakonec mějte na paměti, že firemní pravidla a společenské zvyklosti se časem mění. Možná přijde brzy doba, kdy se fotografie budou do životopisu dávat všude. Do té doby platí, že neucházíte-li se o pracovní pozici, v níž budete v kontaktu s veřejností, a nepůsobíte-li v kreativním oboru, měli byste zvážit, zda nebude lepší vaše fotografie zveřejňovat pouze na sociálních sítích.