1. Blog
 2. Životopisy
 3. Kontrola a úprava textu vašeho životopisu
Autor Karl KahlerKarl Kahler

Kontrola a úprava textu vašeho životopisu

9 min. čtení
Kontrola a úprava textu vašeho životopisu
Gratulujeme! Napsali jste svůj životopis a nyní vás čeká NEJDŮLEŽITĚJŠÍ KROK – úprava a kontrola jeho textu, aby vám zajistil pozvánku na pohovor.

Úprava životopisu předtím, než jej odešlete zaměstnavateli, by měla být samozřejmostí. Každodenně však tisíce lidí odesílají životopisy se špatným formátováním, zjevnými gramatickými chybami a překlepy. Náboroví manažeři také tyto životopisy denně odkládají, aniž by je propustili do další fáze výběrového řízení.

Tento návod a poslední kapitola naší knihy Jak napsat životopis podává praktické informace o tom, jak upravit napsaný životopis:

 • Jak se stoprocentní jistotou odstranit překlepy
 • Nejlepší postupy při formátování životopisu
 • Jak dosáhnout toho, aby v životopisu nechyběly klíčové informace
 • Strategie při úpravě životopisu

Jak v životopisu opravit překlepy

Překlepy mohou rozhodnout o úspěchu či neúspěchu vaší žádosti o zaměstnání. Náboroví manažeři průměrně vybírají z 200 uchazečů o jednu pracovní pozici. Odmítnutí uchazeče kvůli překlepu je snadný, rychlý a logický důvod.

Někteří náboroví manažeři jednu chybu propustí, ale obsahuje-li text více překlepů a gramatických chyb, nezbývá jim nic jiného než vás vyřadit. Jak mají váš životopis doporučit náborovému týmu, když obsahuje překlepy? Co by si ostatní pomysleli o jejich úsudku nebo schopnosti rozpoznávat v textu překlepy?

U některých náborových manažerů vám i jediná chyba vystaví červenou kartu. Náboroví manažeři mají mnohem větší zájem o uchazeče, kteří jsou ochotni vynaložit trochu úsilí a pečlivosti navíc.

Zde je několik způsobů, jak se vyhnout překlepům při úpravě životopisu:

 • Začněte online nástroji pro kontrolu psaní jako jsou kontrola pravopisu a Grammarly
 • Přečtěte si svůj životopis ještě jednou na jiném zařízení, než na kterém jste jej napsali, například na svém telefonu nebo na kamarádově počítači
 • Vytiskněte si svůj životopis a pročtěte si jej s tužkou nebo perem v ruce
 • Přečtěte si svůj životopis nahlas
 • Čtěte větu po větě, začněte od konce

Úprava chyb formátování v životopisu

Nedostatky spojené s formátováním z životopisu palčivě vyčnívají. Vnější vzhled a úprava jsou důležité.

Lepší než si vytvářet vlastní šablonu životopisu nebo se snažit přizpůsobit jeho formát vlastním potřebám je vsadit na jistotu a použít některou moderní šablonu životopisu.

Než životopis vložíte do šablony, projděte si jej a zkontrolujte, zda máte v celém dokumentu stejné řádkování a nic nepůsobí nepatřičně. Vše musí mít standardní úpravu. To znamená dokonale nastavená odsazení a okraje a oddíly se správně umístěnými zalomeními stránek.

Dalším častým problémem formátování jsou odkazy. Ve většině případů byste měli uvést odkazy na svoji domovskou stránku a profil na síti LinkedIn, GitHub nebo na jakékoli jiné profesní sociální síti, kterou používáte. Mnohem lepší než rozepisovat celou adresu URL je převést text na hypertextový odkaz. Odkazy si vždy vyzkoušejte ze stažené verze svého životopisu a přesvědčte se, že fungují a jsou správně nadepsané.

Záhlaví lze psát dvěma různými způsoby – verzálkami nebo malými písmeny (s velkým písmenem na začátku). Zvolte jednu z těchto možností a držte se jí. Nadpis psaný verzálkami vypadá takto: „DOSAVADNÍ KARIÉRA“. Druhá varianta: „Dosavadní kariéra“. Obojí vypadá dobře, velmi důležité je však být konzistentní.

Ať používáte nástroj na tvorbu životopisu nebo si životopis tvoříte sami, stáhněte si jej nebo uložte a následně vytiskněte, abyste se přesvědčili, že ve vytištěné verzi vidíte totéž co na obrazovce. I v moderních firmách si pracovníci životopis tisknou na pohovor nebo proto, aby jej ukázali kolegům.

Nakonec zkontrolujte řádkování. Řádky, na kterých je pouze jedno slovo, nevypadají příliš dobře a zabírají v životopisu drahocenné místo. Máte-li řádek s jediným slovem, zkuste větu přeformulovat tak, aby stále dávala smysl, aniž by text přetékal na nový řádek.

Chybějící informace

Chybějící informace jsou jedním z největších problémů nesprávně napsaného životopisu. Životopis často postrádá klíčové informace jako například roky studia nebo zaměstnání, místo výkonu práce nebo dokonce popis vykonávané pozice.

Každá část vašeho životopisu by měla obsahovat základní údaje – funkci, společnost, místo a stručný popis vašich pracovních povinností. U vzdělání není nezbytně nutný popis, pokud je úroveň dosaženého vzdělání nebo program evidentní. Má-li životopis méně než jednu celou stránku, měli byste dále uvést volitelné oddíly jako například záliby, dobrovolnickou činnost a případné stáže.

Další věcí, která v životopisech někdy chybí, jsou kvantitativní měřitelná data. Životopisy jsou často příliš obecné, obsahují spoustu vaty a náborový manažer se z nich nedozví, jak jeho organizaci budete prospěšní díky doložitelným měřitelným výkonům, jichž jste dosáhli v minulosti. Nejlépe toho dosáhnete měřitelnými údaji.

Například „zvýšení obratu díky použití nové strategie sociálního marketingu“ je příliš obecné. Uvedete-li však „zvýšení obratu o 23 % za 2 měsíce díky reklamě na Instagramu a Facebooku“, mnohem spíše tím na náborového manažera uděláte dojem.

A konečně, nabídky pracovních míst mohou být spojeny s určitými požadavky, například podání prostřednictvím internetového formuláře, přiložení portfolia, zaslání na určitou e-mailovou adresu atd. Než žádost podáte, ještě jednou si nabídku zaměstnavatele přečtěte. Budete mít jistotu, že jste v žádosti ani životopisu nic neopomněli.

Kontrola životopisu

Zkontrolovali jste překlepy, použili šablonu, zkontrolovali řádkování a třikrát se ujistili, že jste neopomněli uvést žádné informace. Posledním krokem je projít si a zkontrolovat celý životopis, abyste měli jistotu, že se ukážete v nejlepším světle. Zde je několik strategií, jak přistupovat ke kontrole textu.

Strategie kontroly textu č. 1: Přečtěte si text nahlas

Možná vám to nejdřív přijde nezvyklé, ale stačí jen překonat začátek. Hlasité čtení vám pomůže lépe formulovat věty a myšlenky, které chcete sdělit. Budete překvapeni, kolik chyb, neobratných formulací a překlepů odhalíte hlasitým přečtením svého životopisu.

Strategie kontroly textu č. 2: Dejte text přečíst někomu jinému

Najděte si v okruhu svých známých člověka, který buď sám má práci, o kterou usilujete, nebo alespoň pracuje ve stejném oboru. Pozvěte ho na oběd a dejte mu přečíst svůj životopis. Vždy je dobré, když text projde druhýma očima, zvlášť pokud na tom může záležet vaše budoucí práce!

Strategie kontroly textu č. 3: Přečtěte si jej zítra (odpočiňte si, vyspěte se a potom si text přečtěte)

Vyčistíte-li si hlavu a dopřejete si odpočinek, udělá to s vaším mozkem pravé divy. Pokud jste se celý den lopotili s životopisem, dejte si přestávku a podívejte se na něj čerstvýma očima ráno nad šálkem horké kávy. Pokud na to máte dost času, je ještě lepší to dělat několik dnů v řadě a zkontrolovat životopis několikrát s čistou hlavou, než podáte žádost.

Strategie kontroly textu č. 4: Využijte placenou službu

Existuje řada služeb nabízejících kontrolu životopisu, které jednoduše najdete vyhledáváním na Googlu. Pokud máte čas a prostředky, abyste si takovou službu zaplatili, můžete náborovým manažerům předložit kvalitnější produkt. Na psaní životopisu se vztahují osvědčené postupy, které odborní korektoři budou znát a mohou je začlenit do vašeho životopisu.

Strategie kontroly textu č. 5: Čtěte od konce

Může to vypadat zvláštně, ale dejte na nás. Najděte si čas a přečtěte si svůj životopis řádek po řádku počínaje posledním odstavcem a postupujte směrem dopředu. Donutíte mozek uvažovat o čteném textu jinak a dokonce spolehlivěji zachytíte neobratně a nejasně formulované myšlenky.

Strategie kontroly textu č. 6: Vytiskněte si text a přečtěte si jej

Poslední strategie kontroly textu je prostá: vytiskněte si text a přečtěte si jej. Ano, mluvíme o tom zastaralém přístroji pod vaším stolem, na který sedá prach a nejspíš v něm došel inkoust. Použijte ho nebo zajděte do nejbližšího kopírovacího centra a vytiskněte si text tam. Čtení vytištěného textu je úplně jiné než čtení textu na obrazovce. Stejně jako čtení od konce přinutí váš mozek uvažovat o napsaném textu jinak.

Úprava a kontrola životopisu – závěrečný souhrn

Váš životopis vás má předvést v tom nejlepším světle. Toho nelze dosáhnout, jestliže v něm máte gramatické chyby, překlepy, opomenutí nebo nesouvislý text. Použijte výše uvedené strategie, které vám pomohou vyhnout se těmto katastrofálním nedostatkům.

Přečtěte si po sobě životopis, nejlépe následující den. Až to uděláte, dejte jej někomu ke kontrole a poté jej přečtěte znovu od konce nebo si jej vytiskněte a přečtěte z listu. Existují snadné strategie, jak předejít tomu, aby náborový manažer k vašemu životopisu připsal „zamítnuto“. V sázce je vaše příští práce! Proces spojený s podáním žádosti o zaměstnání proto musíte brát vážně a k tomu patří i důkladná kontrola a oprava životopisu.

Napište životopis během 15 minut
Napište životopis během 15 minut
Použijte profesionální a vyzkoušené šablony životopisů, které splňují všechna „pravidla“, která zaměstnavatelé očekávají.
Napsat životopis
Sdílet článek
Čtěte dále
Životopisy8 min. čtení
Jak napsat životopis, když vám chybí jakékoli zkušenosti
Jak napsat životopis, když vám chybí jakékoli zkušenosti
Kariérní prostředky4 min. čtení
Jak oznámit nadřízenému, že dáváte výpověď
Jak oznámit nadřízenému, že dáváte výpověď
Životopisy6 min. čtení
6 účinných dějových sloves pro váš životopis
6 účinných dějových sloves pro váš životopis
Kariérní prostředky17 min. čtení
Nejlépe placené práce a jak je získat
Nejlépe placené práce a jak je získat
Procházet vše
Tato webová stránka používá soubory cookie ke zlepšení uživatelské zkušenosti a provádění analýz a marketingu. Používáním našich webových stránek souhlasíte se všemi soubory cookie v souladu s našimi podmínkami Zásady používání souborů cookie and Zásady ochrany osobních údajů.
Souhlasím s používáním cookies