Nejrozšířenější cizí jazyky ve světě
Většina uchazečů o zaměstnání ráda cestuje a lze považovat za pozitivní skutečnost, že mnozí z nich ovládají cizí jazyk. Nejbohatší jazykové znalosti mají Portugalci, z nichž 82 % ovládá na vynikající úrovni angličtinu, 38 % španělštinu a 23 % francouzštinu, kdežto obyvatelé Kanady a Nigérie hovoří cizími jazyky nejméně (s tím, že pro některé Kanaďany je rodným jazykem francouzština).
Nejvyšší podíl obyvatel ovládajících angličtinu mají Egypt (88 %), Finsko (87 %) a Nizozemsko (85%) a druhým nejrozšířenějším cizím jazykem je španělština, přičemž zemí s nejvyšším podílem obyvatel ovládajících španělský jazyk jsou USA (40 %).
Při současné vysoké mobilitě pracovních sil je schopnost domluvit se druhým nebo i třetím jazykem mimořádně užitečná. Anglicky mluví tolik lidí, že nás stěží překvapí pouhých 16 % Britů ovládajících španělštinu a 11 % Australanů hovořících čínsky. Podle našeho průzkumu ze 30 zemí je pořadí druhých jazyků následující:
Angličtina (23), španělština (16), francouzština (15), němčina (13)
Statistika zemí s nejvyšší úrovní znalosti jednotlivých jazyků je fascinující:
- Země s nejvyšší úrovní znalosti angličtiny: Egypt (88 %), Finsko (88 %), Nizozemsko (85 %), Dánsko (84 %), Norsko (83 %)
- Země s nejvyšší úrovní znalosti španělštiny: Spojené státy (40 %), Portugalsko (38 %), Brazílie (35 %), Francie (23 %), Itálie (19 %)
- Země s nejvyšší úrovní znalosti francouzštiny: Portugalsko (23 %), Itálie (23 %), Španělsko (19 %), Německo (19 %), Rumunsko (19 %)
- Země s nejvyšší úrovní znalosti němčiny: Nizozemsko (31 %), Dánsko (27 %), Polsko (22 %), Česká republika (20 %), Belgie (18 %)
Nejpoužívanější jazyky v každé zemi nejsou úředním jazykem v dané zemi
Kliknutím sem zobrazíte obrázek v plné velikosti
Výše uvedená čísla vycházejí z jazykových znalostí, které lidé uvedli ve svých životopisech. Jedná se o běžnou praxi všude na světě, takže je lze považovat za relevantní zdroj.
Nejoblíbenější hobby ve světě
Mnoho uchazečů chce životopisu dát trochu osobnější tón a uvádí v něm proto své koníčky a zájmy. Na slaďování pracovního a soukromého života dnes záleží více než kdy jindy a potenciální zaměstnavatel tak má možnost získat o daném člověku představu nejen z hlediska jeho kariérních úspěchů.
Na základě údajů z téměř 7 milionů životopisů je nejoblíbenějším koníčkem ve 30 zemích čtení, přičemž v 90 % případů je uvedeno mezi prvními pěti oblíbenými činnostmi. Na druhém místě je cestování (77 %) a na třetím vaření (50 %). V seznamu dále figurují různé individuální sporty, takže lze tvrdit, že sport obecně je silným kandidátem na umístění v první dvojce.
- Čtení je nejoblíbenějším koníčkem například v těchto zemích: Rakousko, Kanada, Francie, Indie, Brazílie a Velká Británie.
- Cestování je na prvním místě například v následujících státech: Austrálie, Česká republika, Indonésie, Japonsko, Švýcarsko a Spojené státy.
- Sport nebo cvičení se těší největší oblibě například v: Belgii, Dánsku, Finsku, Nizozemsku, Norsku, Švédsku
V různých zemích samozřejmě existují poněkud odlišné kulturní normy, pokud jde o uvádění koníčků v životopise. Možná vás baví zpěv (který v životopise uvádí 7 % Nigerijců), ale ne vždy budete ochotni tuto skutečnost v dokumentu uvádět. Pochlubíte se, že chodíte na karaoke?
Švédsko je jedinou zemí v analýze CVapp.cz, kde se čtení ani cestování nedostaly mezi pět nejoblíbenějších koníčků. Větší zájem mají Švédové o fitness, fotbal a hudbu.
Co je na druhém místě po čtení?
Jestliže lidé tráví takové množství času čtením, možná vás napadne, že na druhém místě bude nějaká aktivnější činnost. Skutečně se také ve dvou třetinách zemí, kde je hlavním koníčkem čtení, věnují sportovním aktivitám nebo cestování. Jistě nás nepřekvapí, že ve zbývající třetině případů jsou na druhém místě vaření a umělecké činnosti.
Zatímco ve Velké Británii a v Indii je nejoblíbenějším koníčkem čtení s 10 a 11 %, druhé místo má u Britů vaření (5 %), zatímco Indové milují kriket a tráví čas pod širým nebem u tohoto národního sportu (7 %). Zajímavé je, že stejně jako Britové mají kulinářské hobby na druhém místě také Jihoafričané. Také Francouzi a Němci jsou vášniví čtenáři, Francouzi mají téměř stejně jako čtení v oblibě hudbu.
Co je oblíbenější – sport, nebo cestování?
Když se podíváte na to, které dvě činnosti jsou ve světě nejoblíbenější, je to přesně půl na půl mezi sportem a cestováním. Vzhledem k tomu, jak hektický je moderní život, nejsou tyto koníčky zcela slučitelné. Potřebuje-li vás sportovní tým, nemůžete každý víkend odletět někam daleko za dobrodružstvím.
Když se zamyslíme nad celosvětovým turistickým odvětvím, nepřekvapí nás, že cestování je hlavní volnočasovou aktivitou pro obyvatele Spojených států, Austrálie a Japonska. Pokud jde o evropskou zemi, jejíž občané mají nejvíce v oblibě cestování, je trochu zvláštní, že se na prvním místě umístilo Švýcarsko. Kdybychom žili ve Švýcarsku, nikam by se nám jezdit nechtělo.
Stojí za zmínku, že ve skandinávských zemích často kladou na první místo sport. Obzvláště oblíbené jsou v tomto regionu zimní sporty. Severní Evropa nezůstává v oblibě sportu pozadu: 9 % Nizozemců dává na první místo fitness a 6 % Belgičanů miluje turistiku.
V kolika zemích mají v oblibě vaření?
Také vaření stojí v žebříčku oblíbenosti na vysoké pozici – v sedmi zemích je mezi třemi nejoblíbenějšími koníčky a v patnácti mezi pěti nejoblíbenějšími. Ve Velké Británii se vaření umístilo na druhém místě, což je překvapivé, neboť jejich kuchyně nemá tu nejlepší pověst.
Lokální zaměření – Česká republika
Angličtina je v České republice nejrozšířenějším jazykem, 71 % populace ji používá pro práci i volný čas. Češi jsou kosmopolitní národ – cestování je mezi jejich koníčky na prvním místě. 20 % Čechů mluví také německy, což vzhledem k blízkosti evropské ekonomiky nepřekvapí. Ruština završuje první tři jazyky – 7 % respondentů má určitou úroveň znalostí v jazyce, který má podobné slovanské kořeny. Pokud jde o další koníčky, fitness je na druhém místě za cestováním (7 %) a na třetím místě čtení (také 7 %). Nedaleko je lyžování – v zemi a v jejím okolí jsou krásné hory.
3 nejrozšířenější cizí jazyky a 5 nejoblíbenějších koníčků v České republice
Kliknutím sem zobrazíte obrázek v plné velikosti
O analýze
Statistika v tomto článku vychází z analýzy 6 895 120 životopisů z 30 různých zemí, kterou zpracovala služba CVapp.cz. Analýza byla zpracována ve druhém čtvrtletí roku 2023.