Uvedení referencí v životopise se v současnosti obecně považuje za nevhodné, avšak za správných okolností vám může poskytnout konkurenční výhodu. Uvedení referencí v životopisu vám může zajistit pozvánku na pohovor v síťově orientovaných oborech nebo v případech, kdy jsou reference výslovně požadovány. V této kapitole se zaměříme na reference v životopisu a posoudíme:
- Situace, při nichž je vhodné v životopisu uvést reference
- Situace, při nichž to není vhodné
- Jak v životopisu uvádět reference
- Jak se na reference připravit
Situace, při nichž je a není vhodné v životopisu uvést reference
Zde je poučka ze školy, která platí i v životě: přečtěte si zadání. Zaměstnavatelé často v popisu nabízené pracovní pozice uvádějí hodně konkrétní požadavky, aby měli jistotu, že si je uchazeči pozorně přečtou. Požaduje-li se v zadání, aby uchazeči v životopisu uvedli určitý počet referencí, je vhodné tomuto požadavku vyhovět. Je zřejmé, že vaše dobré kontakty příznivě ovlivní rozhodování potenciálního zaměstnavatele, měli byste mu proto přístup k této informaci co nejvíce usnadnit.
Jestliže v popisu nabízené pracovní pozice reference nejsou výslovně požadovány a vy jste v oboru nováčkem, nedělejte ze svých kontaktů ústřední bod svého životopisu. Jestliže vstupujete do nového oboru nebo přicházíte rovnou ze školy, je možné, že nemáte příliš široký okruh dobře známých kontaktů z daného oboru. Kontakty jistě přijdou postupně; jestliže ty, které byte uvedli ve svém životopisu, nemají přímou vazbu na danou společnost nebo se netýkají slavného jména z oboru, nechte si je na dobu, kdy o ně budete požádáni.
✅ ANO: Reference jsou v popisu nabízené pracovní pozice požadovány
Zde je poučka ze školy, která platí i v životě: přečtěte si zadání. Zaměstnavatelé často v popisu nabízené pracovní pozice uvádějí hodně konkrétní požadavky, aby měli jistotu, že si je uchazeči pozorně přečtou. Požaduje-li se v zadání, aby uchazeči v životopisu uvedli určitý počet referencí, je vhodné tomuto požadavku vyhovět. Je zřejmé, že vaše dobré kontakty příznivě ovlivní rozhodování potenciálního zaměstnavatele, měli byste mu proto přístup k této informaci co nejvíce usnadnit.
❌ NE: Jste v oboru noví
Jestliže v popisu nabízené pracovní pozice reference nejsou výslovně požadovány a vy jste v oboru nováčkem, nedělejte ze svých kontaktů ústřední bod svého životopisu. Jestliže vstupujete do nového oboru nebo přicházíte rovnou ze školy, je možné, že nemáte příliš široký okruh dobře známých lidí z daného oboru. Kontakty jistě přijdou postupně; jestliže ty, které byte uvedli ve svém životopisu, nemají přímou vazbu na danou společnost nebo se netýkají slavného jména z oboru, nechte si je na dobu, kdy o ně budete požádáni.
✅ ANO: Máte v životopisu místo na reference
Řekněme, že váš zaměstnavatel snů požaduje reference, ale váš jednostránkový životopis je již přeplněný důležitými informacemi. Pokud není možné nic vynechat, uveďte reference v motivačním dopise nebo v e-mailu k žádosti o zaměstnání. Pokud máte místo – vytvořené třeba kreativním formátováním – využijte je. Pro doplňující informace tohoto typu se velmi dobře hodí místo na okraji stránky. Reference by v životopisu neměly být umístěny za cenu toho, že se text přelije na druhou stránku nebo je příliš stěsnaný.
❌ NE: Máte méně než tři reference
Obecným pravidlem jsou tři profesní reference. Menší počet může vyvolat dojem, že máte málo zkušeností nebo kontaktních osob, které by byly ochotné vám dát referenci. Pokud jste nebyli přímo vyzváni, abyste poskytli pouze jednu až dvě reference, uveďte alespoň tři. Tyto kontakty by měly vašemu potenciálnímu nadřízenému ukázat, jak budete reagovat na výzvy, se kterými se setkáte v dané pracovní pozici. Opět si přečtěte pokyny uvedené v popisu nabízené pracovní pozice – pokud v životopisu požadují pouze dvě reference, uveďte dvě, jinak sepište alespoň tři své bývalé kolegy nebo rádce, jimž důvěřujete, a dejte je do životopisu.
✅ ANO: Vaše kontakty vám zajistily pozvání na pohovor
Pokud vám někdo dal vědět, že vás doporučil zaměstnavateli, uveďte viditelně jeho jméno a kontaktní údaje. I v případě, že na váš životopis výslovně upozornil náborového manažera váš známý, neuškodí na tuto skutečnost jemně upozornit, aby se informace neztratila ve zmatku probíhajícího výběrového řízení nebo při předávání informací mezi odděleními.
❌ NE: Dosud jste osoby uváděné v referencích nepožádali o souhlas
Než sdělíte kontaktní informace osob, které ve svém životopisu uvádíte jako reference, vždy byste je nejprve měli požádat o souhlas. Je to obvyklá zdvořilost a předejte tím také zmatkům a nezdarům v případě, že bude potenciální zaměstnavatel osobu uváděnou v referencích kontaktovat. I když s vámi váš bývalý nadřízený velmi rád spolupracoval, mohl by vás postavit do nepříznivého světla, pokud jej náhlý telefonát zaskočí nepřipraveného. Bude-li kontaktní osoba na dotazy připravena, ukážete tím také potenciálnímu zaměstnavateli, že jste věnovali čas přípravě a hovořili se svými kontakty. Vyžádejte si svolení osob uváděných v referencích telefonicky, e-mailem nebo, je-li to možné, osobně, a dejte jim najevo, jak moc vám na vyhlédnuté práci záleží. Ukážete-li nadšení, získáte přesně tu referenci, kterou potřebujete pro vyhlédnutou pracovní pozici. Nezapomeňte kontaktní osobě osobně poděkovat za to, že nelitovala času a poskytla vám tak zásadní pomoc. Potenciální zaměstnavatel vám často během přijímacího řízení sdělí, že přistoupí k ověřování referencí, což je vhodná příležitost k tomu, abyste se opět spojili se svými kontaktními osobami a ujistili se, že na vás a vaši vyhlédnutou práci stále myslí.
✅ ANO: Některá z referencí ve vašem životopisu patří ke špičkám oboru
Znáte někoho nebo pracovali jste s někým, kdo je hodně známý? Pokud je mezi vašimi referencemi velmi respektovaná osoba s významným postavením v oboru, která předem souhlasila, že ji v referencích uvedete, může vašemu životopisu přidat lesk. Připadá to v úvahu ve velmi specifických situacích, například pokud znáte člověka, jehož výrobek změnil celý obor, nebo někoho z oboru, kdo je veřejně známou osobností.
❌ NE: Pokud má smysl je použít jinde
Někdy představuje uvedení požadovaných referencí v životopisu jedinou možnost. Pokud například firma přijímá žádosti prostřednictvím internetového portálu a váš životopis je jediný dokument, který lze nahrát jako přílohu, může být vhodné využít veškeré místo, které máte k dispozici. Jestliže si nejste jisti, zda splňujete výše uvedené kategorie a reference lze uvést jinde, například v motivačním dopise nebo v e-mailu žádosti o zaměstnání, využijte místo v životopisu pro něco jiného. Náboroví manažeři často žádají o reference až poté, co úspěšně absolvujete pohovor, není proto nutné předem plýtvat místem.
✅ ANO: Ve vašem oboru jsou reference nezbytností
Existuje ještě jeden důvod, proč může být vhodné uvést reference v životopisu. Je jím skutečnost, že znáte svůj obor a víte, jak důležité jsou v něm kontakty. Znáte-li ty správné lidi například v tvůrčím oboru, může to svědčit o vaší schopnosti přivést nové klienty nebo být v kontaktu se špičkovými profesionály z daného odvětví. K oborům, ve kterých nejvíce záleží na kontaktech, patří i některá technická odvětví a také politika, investice do rizikového kapitálu a poradenství v oblasti řízení.
Jak uvádět v životopisu reference
Pokud vaší situaci odpovídá některá z kategorií nadepsaných „ANO“ a jste připraveni uvést v životopisu reference, v závislosti na struktuře životopisu vždy uveďte následující informace: Jméno, funkce a název společnosti, telefonní číslo, e-mail. Rozhodující je zvolit správnou šablonu životopisu a formát. Napíšete-li životopis včetně referencí ve formátu, který se dobře čte, mělo by vám to pomoci vyniknout a obdržet pozvánku na pohovor. Reference, které zabodují, jsou často umístěny na konci životopisu. Mohou sice na příjemce udělat dojem, ale je to jen třešnička na dortu, před níž stojí vaše zkušenosti, dovednosti a vzdělání. Mohou to být právě vaše kontakty, co vám definitivně otevře dveře k novému zaměstnání. Rozhodně se nebojte využít své známé, i kdybyste se zprvu trochu styděli o reference požádat.