1. Vzory životopisů
 2. Matka na rodičovské dovolené
Autor Charlotte GraingerCharlotte Grainger

Vzor životopisu Matka na rodičovské dovolené

Příklad prověřeného životopisu, který vám získá vaši příští práci v roce 2024. Tento příklad životopisu Matka na rodičovské dovolené můžete upravit a vytvořit si vlastní životopis za pár minut. Stačí vyplnit podrobnosti, nový životopis si pak stáhnout a začít rozesílat přihlášky ještě dnes!
4.1
Průměrné hodnocení
61 lidí už ho ohodnotilo
Vzor životopisu Matka na rodičovské dovolené
Upravit tento životopis

Jste „výkonnou ředitelkou“ vaší domácnosti – zastanete práci manažerky, koordinátorky, učitelky, vedoucí dětských kroužků, a v neposlední řadě i kuchařky a uklízečky. Ano, rodičovská opravdu není žádná „dovolená“. Když se rozhodnete strávit nějaký čas v domácnosti, rychle zjistíte, že to rozhodně není procházka růžovým sadem. Jak ale po něčem takovém najít nové zaměstnání, pokud se z nějakého důvodu nevracíte tam, odkud jste na mateřskou odešli? Možná je to poněkud neobvyklé, ale pokud chcete získat odbornou pozici, mohl by pro vás přesvědčivý životopis matky na rodičovské dovolené být tou správnou cestou. Potenciálního zaměstnavatele tak přesvědčíte, že díky své stávající roli máte celou řadu cenných dovedností a znalostí, které k jeho prospěchu uplatníte na inzerované pozici, o kterou máte zájem.

Materiálu máte opravdu nepřeberně. Nejenže chcete představit zásadní milníky své dosavadní kariéry, ale budete se chtít pochlubit i tím, co vás naučila pracovní pozice „matka“. A skloubit tyto dva světy pro účely životopisu bude opravdu výzva. To ale neznamená, že je to nemožné. Stačí vědět, kde začít.

A tady se dostáváme k tomu podstatnému. U nás na Resume.io najdete vše, co potřebujete k opětovnému nastartování své kariéry. Nabízíme příklady životopisů pro více než 350 profesí a odborně podložené průvodce psaním životopisu pro každou z nich. Pokud hledáte způsob, jak potenciálním zaměstnavatelům stručně představit své dovednosti a zkušenosti, jste na správném místě. V tomto vzorovém CV a průvodci psaním životopisu matky, která hledá nové zaměstnání po rodičovské dovolené, se věnujeme následujícím tématům: 

 • Co dělají matky na rodičovské (a proč je to důležité!)
 • Jaké dnes mají matky na rodičovské pracovní vyhlídky
 • Jak napsat žádost o zaměstnání s ukázkou životopisu pro inspiraci
 • Jaké rozvržení a grafická podoba budou pro tento typ žádosti o zaměstnání vhodné
 • Statistiky a tipy expertů, které vám pomohou při hledání nové pozice.

Ať už jste doma rok nebo pět, měli byste postupovat stejně. Pojďme se tedy podívat, jak najdete nové vysněné zaměstnání. 

Co dělá matka na rodičovské dovolené?

Jako matka v domácnosti jste její „výkonnou ředitelkou“. Každý den vystřídáte spoustu různých pozic od učitelky přes kuchařku po uklízečku. Vyperete, naplánujete jídelníček a navaříte, připravíte nějaký výlet nebo vycházku, uklidíte. 

Všechno to zvládnout je opravdová výzva – a proto to nechcete vynechat ani z nového životopisu. Při psaní žádosti o zaměstnání věnujte jeden oddíl svým nejnovějším zkušenostem. Máme tím na mysli, že máte zdůraznit své nové dovednosti, kterým jste se naučili, a výzvy, kterým jste čelili v úloze matky na plný úvazek. Mezi povinnosti matky v domácnosti mohou patřit: 

 • Správa rodinných financí
 • Plánování výletů, procházek a dovolených
 • Úklid a udržování domácnosti v čistotě
 • Plánování výživného jídelníčku a příprava jídel
 • Pomoc dětem s domácími úkoly
 • Rozvoz dětí z místa na místo
 • Péče o domácí mazlíčky

Váš každodenní život se samozřejmě bude lišit v závislosti na rodinné konstelaci. Když vaše práce spočívá ve vedení domácnosti, plníte nepřeberné množství úkolů, nad kterými byste neměli jen tak mávnout rukou. Možná jste posledních několik let strávili doma, ale to neznamená, že jste tvrdě nepracovali. Zaměstnavatelé mohou mít o tomto období zkreslené představy, a na vás je, abyste je vyvedli z omylu.

Tip od experta

Emoční práce spojená s vedením domácnosti

Být rodičem v domácnosti není zdaleka jednoduché. Nejde jen například o samotnou přípravu jídla a úklid domácnosti. Je třeba vynakládat i duševní námahu. 

Výzkum Dr. Luthara naznačuje, že zodpovědnost za vedení domácnosti a péči o děti může být „zátěží pro osobní pohodu matek“. Z tohoto důvodu je důležité, aby matky v domácnosti měly dobré zázemí a dostatek přestávek.

Pracovní vyhlídky matky na rodičovské dovolené 

Než začnete pilovat svůj životopis a posílat žádosti o zaměstnání, musíte vědět, jaké máte na trhu práce vyhlídky. Díky tomu se pak můžete rozhodnout, na co se chcete zaměřit.

Nebudeme chodit kolem horké kaše – maminky na rodičovské dovolené to při hledání nového zaměstnání mohou mít ze začátku hodně těžké. Výzkum tohoto fenoménu ukázal, že mnoho zaměstnavatelů má proti zaměstnávání matek s malými dětmi předsudky. 

To samozřejmě neznamená, že si novou práci najít nemůžete. Ačkoli se to může zdát nespravedlivé, znamená to, že se musíte více snažit, abyste zaměstnavatele přesvědčili, že přijmout vás stojí za to.

Tip od experta

Jděte do práce na dálku!

Moderní pracovní svět se změnil. Vzhledem k pandemii a nesčetným technologickým vymoženostem (díky, programátoři Zoomu!) je nyní práce na dálku populárnější než kdykoli předtím. Režim práce z domova využívá v České republice v současnosti 22 % zaměstnanců

Práce na dálku může být ideálním způsobem, jak dosáhnout rovnováhy mezi pracovním a soukromým životem. Díky této možnosti můžete znovu nastartovat svou profesní kariéru a zároveň zůstat doma a starat se o děti, když to potřebujete. Samozřejmě byste neměli zapomínat, že snaha zvládat úplně všechno najednou může vést k vyhoření, zejména pokud nemáte nikoho, kdo by vám pomohl.

Mnoho z těchto pozic navíc nabízí pružnou pracovní dobu. To je obrovská výhoda zejména v situaci, kdy se musíte přizpůsobovat chodu rodiny, například vyzvedávat děti ze školky. Když začínáte hledat, nespěchejte a pečlivě si projděte seznam všech povinností, které práce na dané pozici zahrnuje. 

Najít si práci po delší době strávené doma může být obtížné. Prvním krokem v tomto procesu je tak vytvoření životopisu, který zaměstnavateli prodá vaše schopnosti. Obecné tipy a rady naleznete v našem komplexním průvodci psaním životopisu, který najdete zde.

Jak napsat životopis matky na rodičovské dovolené

Když se rozhodnete vrátit se do práce a začít na nové pozici, je důležité vědět, co uvést v životopisu. Naštěstí existuje jednoduchý seznam, kterého se můžete držet. Žádost o práci matky na rodičovské dovolené by měla obsahovat tyto prvky: 

 • Záhlaví životopisu
 • Souhrn životopisu (zvaný též profil nebo představení uchazeče)
 • Oddíl dosavadní kariéry
 • Oddíl věnovaný dovednostem
 • Oddíl vzdělání

Neskrývejte, jak dlouho jste byli doma. Záhadné mezery v životopise vám při hledání nijak neprospějí. Personalistům, kterým se váš dokument dostane do ruky, vyskočí v hlavě varovný vykřičník. A to je to poslední, co potřebujete. Od začátku vyložte karty na stůl. Když podrobně popíšete své působení v roli matky v domácnosti, nebudou tápat, pokud jde na hodnocení vašich schopností. 

Tip od experta

Povyšte svůj styl na novou úroveň!

Už dlouho jste nic pořádného nepsali? Pokud jste už dlouho nemuseli psát formální dopis, možná jste zapomněli, jak se v takovém textu vyjadřovat. S neformálním přístupem – například životopisem plným hovorových výrazů – daleko nedojdete. 

Místo toho musíte dbát na to, aby váš životopis matky na rodičovské dovolené působil jako profesionální dokument. Pokud je to možné, vyjadřujte se formálně a zdvořile. Je možné, že budete muset napsat několik verzí nebo konceptů, než se vám to podaří. 

Po sepsání životopisu jej nechte zkontrolovat přítelem, bývalým kolegou nebo členem rodiny, kterému důvěřujete. Možná vám poradí, jak žádost vylepšit a zajistit, aby splňovala vysoké nároky personalistů.

Vždy je důležité přizpůsobit životopis dané společnosti. Pokud víte, o jakou pozici se ucházíte, budete moci žádost naformulovat tak, aby splňovala všechny požadavky. 

Užitečné je zjistit si informace o společnosti. Můžete si ji rychle vyhledat na internetu, podívat se na její webové stránky a přečíst si, co se o ní v online světě píše. Čím lépe porozumíte zaměstnavateli a jeho potřebám, tím lépe mu můžete přizpůsobit svůj životopis. Mějte oči na stopkách, aby vám neunikla žádná oblast, v níž byste mohli nabídnout přenositelné dovednosti. 

V neposlední řadě musíte dbát na to, aby váš životopis prošel Automatizovaným systémem pro výběr uchazečů (ATS). Software funguje jako filtrační systém pro zaměstnavatele, který jim pomáhá automaticky vyhledávat nejlepší uchazeče. Než se vaše žádost dostane k personalistovi, musí projít tímto softwarem. Systém pomocí klíčových slov a frází zjišťuje, zda se na pozici hodíte. V původním inzerátu hledejte klíčová slova. Když je použijete v životopise matky na rodičovské dovolené, bude mít vaše CV větší šanci touto zkouškou projít. 

Výběr nejvhodnějšího formátu životopisu pro matku na rodičovské dovolené

Při psaní žádosti o zaměstnání je nejvhodnějším formátem životopisu chronologický formát v obráceném pořadí. To znamená, že začínáte svými nejnovějšími zkušenostmi a vzděláním na začátku stránky a postupujete zpět v čase. Díky tomuto uspořádání mohou personalisté snadno a rychle zjistit, čím jste se zabývali v poslední době. Protože se nemusí nic domýšlet, což je nepříjemné a ztěžuje jim to práci, mohou se snáze rozhodnout, zda se na danou pozici hodíte. 

Než jste se odešli na rodičovskou dovolenou, mohli jste samozřejmě vykonávat celou řadu zaměstnání. Pokud byla vaše kariérní cesta klikatá, nepanikařte. Vždy můžete použít funkční formát životopisu. Tento přístup věnuje méně prostoru vašim pracovním zkušenostem a vyzdvihuje vaše schopnosti a nadání. Pokud chcete začít zcela novou kapitolu svého pracovního života, ale nemáte odpovídající zkušenosti, může pro vás být nejvhodnější právě tato možnost. 

Podívejte se na náš vzorový životopis a zjistěte, jak rozvrhnout ten svůj. Pokud potřebujete detailněji poradit, jakou dát tomuto dokumentu strukturu, můžete si také přečíst našeho kompletního průvodce.

Záhlaví životopisu

Záhlaví životopisu se nachází v horní části dokumentu. Přestože nejsou tyto informace samy o sobě příliš zajímavé, je třeba, aby bylo záhlaví čtenářsky přívětivé. Standardně by mělo obsahovat vaše jméno, telefonní číslo a e-mailovou adresu. Používejte dobře čitelné písmo a nepřehánějte to s textovými efekty.

Vzor oddílu souhrnu

Souhrn životopisu, označovaný také jako profil, je část vaší žádosti, která dává největší prostor pro kreativitu. Jedná se o stručný text, kterým se představíte potenciálnímu zaměstnavateli a ukážete, co mu můžete nabídnout. Nemáte tedy k dispozici neomezený prostor, text by měl být stručný a výstižný. 

Při popisu svých pracovních zkušeností v této sekci může být lepší neoznačovat se jako „matka na rodičovské dovolené“, a místo toho uvést pozici, kterou jste zastávali předtím. Díky tomu nebude informace o rodičovské dovolené to první, co si zaměstnavatel přečte. Namísto toho uvidí pozici, pro kterou máte kvalifikaci. 

Nevíte, kde začít? Nezapomeňte se zmínit o svých jedinečných schopnostech, všech předchozích pozicích, které jste zastávali, a měřitelných výsledcích, jichž jste dosáhli. Podívejte se na náš vzorový životopis, který vám nabídne inspiraci pro dokonalé zpracování této části žádosti o zaměstnání. 

Vzor oddílu souhrnu životopisu k úpravám podle potřeby

Energická pracovnice s řadou přenositelných dovedností. Prokazatelná schopnost zvládat širokou škálu úkolů a zároveň zajišťovat efektivní a včasné plnění kritických zadání. Schopnost kvalitně řídit projekty, řešit problémy a vykonávat administrativní úkoly, umění udržet pozitivní atmosféru při řešení více protichůdných priorit a potřeb.

Zkopírováno!

Vzor dosavadní kariéry

Jak jsme se již zmínili, při psaní životopisu byste měli používat chronologický formát v obráceném pořadí. To znamená, že byste na začátku dokumentu měli uvést své nejnovější pracovní zkušenosti. U každé pozice byste měli uvést funkci, název společnosti a dobu, kdy jste zde byli zaměstnáni. Pod tím můžete uvést, čeho jste na dané pozici dosáhli. 

Tip od experta

Rodičovská dovolená je pracovní zkušenost!

Při sestavování sekce životopisu věnované zaměstnání můžete uvést své nejnovější zkušenosti, např. rodičovskou dovolenou. Popište ji stejně jako jakýkoli jiný typ zaměstnání. Můžete začít „funkcí“ – „Rodičovská dovolená“ nebo „Žena v domácnosti“ – a pod ni uvést příslušné období a své hlavní povinnosti. 

Nechcete, aby si čtenář musel něco domýšlet nebo o váš pochybovat. Díky tomuto přístupu mohou zaměstnavatelé snadno zjistit, co jste dělali v posledních letech. Je to jednoduchý způsob, jak vysvětlit případné mezery mezi zaměstnáními. 

Vzor dosavadní kariéry k úpravám podle potřeby

Matka na rodičovské dovolené, živnostník, Pelhřimov
Březen 2020 - dosud

 • Správa výdajů, vytváření detailních, funkčních rozpočtů.
 • Řešení protichůdných potřeb zúčastněných osob, vytváření harmonogramů a stanovení priorit, sledování potřeb a úkolů pro dosažení optimálních cílů.
 • Vytváření a koordinace podrobného kalendáře aktivit a událostí včetně závazných termínů, cest a návštěv.
 • Spolupráce se zdravotnickými, vzdělávacími a volnočasovými zařízeními, řízení každodenního provozu.
 • Řešení veškerých mezilidských konfliktů, připomínek, dotazů, problémů, budování komunikačních dovedností.

 

Projektová manažerka ve společnosti Tessa, Pelhřimov
Říjen 2016 - Únor 2020

 • Koordinace až dvanáctičlenných týmů při plánování a realizaci řady projektů.
 • Spolupráce s partnery a vedením při definování cílů projektu, identifikaci problémů a proaktivním řešením potenciálních problémů.
 • Vytváření a řízení rozpočtů projektů a zavádění opatření pro řízení nákladů.
 • Vedení složitého kalendáře termínů a řízení fází projektu pro včasnou realizaci celé akce.

 

Administrativní pracovnice v ZŠ Pelhřimov
Duben 2016 - Září 2018

 • Administrativní práce spojené s evidencí žáků a provozních činností školy.
 • Spolupráce se zaměstnanci při organizaci zápisu nových žáků, dokumentaci a výkaznictví.
 • Kontrola rozpočtových položek, kontrola příjmů a výdajů.
Zkopírováno!

Vzor dovedností v CV

Abyste zaměstnavatele úspěšně přesvědčili, že jste pro danou pozici vhodnou osobou, je třeba mít v životopise správný soubor dovedností. Zde vás vaše zkušenosti matky v domácnosti odliší od ostatních. Protože jste zvyklí řídit všechny složky domácnosti, nabyli jste celou řadu speciálních dovedností, které zde můžete využít. 

Oddíl životopisu věnovaný dovednostem musí dobře odpovídat pozici, o kterou se ucházíte. Zvažte, jak přenositelné dovednosti, které jste získali během rodičovské dovolené, zapadají do popisu pracovní pozice. V této sekci je třeba správně nakombinovat jak tvrdé, tak měkké dovednosti. Ačkoli v životopise není prostor pro to, abyste dovednosti popisovali do detailu, můžete to udělat při psaní průvodního dopisu matky na rodičovské dovolené. 

Vzor oddílu životopisu určeného pro dovednosti k úpravám podle potřeby
 • Projektové řízení
 • Koordinace činností
 • Vytváření funkčních vztahů se spolupracovníky a klienty
 • Řešení sporů a problémů
 • Správa rozpočtů
 • Řízení časových aspektů a priorit Komunikace
Zkopírováno!

Vzor vzdělání v životopise matky na rodičovské dovolené

Požadavky na vzdělání závisí na pozici, o kterou se ucházíte. Může stačit uvést, že jste získali například střední vzdělání s maturitou nebo výuční list. Pokud jste studovali vysokou školu, můžete také tuto informaci zařadit právě sem. Uveďte název školy, data zahájení a ukončení studia a informaci o prospěchu. 

Je pravděpodobné, že zde budete muset použít chronologický formát v obráceném pořadí. Pokud však chcete zdůraznit konkrétní kvalifikaci, která je pro danou pozici nebo společnost relevantní, můžete pořadí změnit. Pro každou žádost o zaměstnání může být vhodné něco jiného. 

Vzor vzdělání v životopise k úpravám podle potřeby

Gymnázium Pelhřimov
Srpen 2012 - Kvêten 2016

Zkopírováno!

HRozvržení a grafická podoba životopisu

Personalisté stráví nad životopisem v průměru sedm sekund. Záleží tedy na dobrém prvním dojmu. Zvolte jednoduchý styl, který soustředí pozornost na vaše zkušenosti a dovednosti. V profesním životopise byste zpravidla měli používat maximálně dva různé styly písma. Chcete také co nejlépe využít prázdné místo na stránce.

Potřebujete pomoc s grafickou podobou? Máme pro vás široký výběr šablon životopisů ověřených v praxi. Použijte některou z nich a ušetřete si trápení při přípravě žádosti o zaměstnání.

Co si zapamatovat o životopisu matky na rodičovské dovolené

 1. Pokud chcete po rodičovské dovolené začít kariéru v novém zaměstnání, musíte potenciální zaměstnavatele přesvědčit, že jim stojíte za to. Pokud vám přijde při psaní nové žádosti o zaměstnání vhod inspirace, podívejte se na náš vzorový životopis.
 2. Vhodný styl vyjadřování je zásadní! Při psaní životopisu dbejte na to, abyste používali formální jazyk odpovídající profesi, o kterou se ucházíte.
 3. Nesnažte se zamaskovat, že jste přerušili kariéru. Ohledně tohoto období je nutné komunikovat stoprocentně upřímně.

Dbejte na to, aby bylo rozvržení jasné a přehledné. Zaměstnavatelé mají na prostudování vaší žádosti jen omezený čas – v jednoduchosti je síla!

Napište životopis během 15 minut
Napište životopis během 15 minut
Použijte profesionální a vyzkoušené šablony životopisů, které splňují všechna „pravidla“, která zaměstnavatelé očekávají.
Napsat životopis

Originální šablony životopisů

Přesvědčte zaměstnavatele a náboráře jednou z našich 25+ elegantních, profesionálně navržených šablon životopisu.
4.5 z 5
založeno na 430 recenzích o Trustpilot
Použít tuto šablonuStockholm resume template
Stockholm
8.900.000 uživatelů si zvolilo tuto šablonu
Použít tuto šablonuNew York resume template
New York
4.100.000 uživatelů si zvolilo tuto šablonu
Použít tuto šablonuVienna resume template
Vienna
2.300.000 uživatelů si zvolilo tuto šablonu
Použít tuto šablonuSydney resume template
Sydney
1.900.000 uživatelů si zvolilo tuto šablonu
Použít tuto šablonuLondýn resume template
Londýn
3.900.000 uživatelů si zvolilo tuto šablonu
Použít tuto šablonuDublin resume template
Dublin
4.100.000 uživatelů si zvolilo tuto šablonu
Použít tuto šablonuMoskva resume template
Moskva
750.000 uživatelů si zvolilo tuto šablonu
Použít tuto šablonuAmsterdam resume template
Amsterdam
1.800.000 uživatelů si zvolilo tuto šablonu
Použít tuto šablonuMadrid resume template
Madrid
1.600.000 uživatelů si zvolilo tuto šablonu
Použít tuto šablonuSantiago resume template
Santiago
1.300.000 uživatelů si zvolilo tuto šablonu
Použít tuto šablonuSingapur resume template
Singapur
740.000 uživatelů si zvolilo tuto šablonu
Použít tuto šablonuOslo resume template
Oslo
600.000 uživatelů si zvolilo tuto šablonu
Použít tuto šablonuKapské Město resume template
Kapské Město
60.000 uživatelů si zvolilo tuto šablonu
Použít tuto šablonuPaříž resume template
Paříž
570.000 uživatelů si zvolilo tuto šablonu
Použít tuto šablonuBerlín resume template
Berlín
1.500.000 uživatelů si zvolilo tuto šablonu
Použít tuto šablonuŽeneva resume template
Ženeva
35.000 uživatelů si zvolilo tuto šablonu
Použít tuto šablonuVancouver resume template
Vancouver
520.000 uživatelů si zvolilo tuto šablonu
Použít tuto šablonuTokio resume template
Tokio
360.000 uživatelů si zvolilo tuto šablonu
Použít tuto šablonuMilán resume template
Milán
940.000 uživatelů si zvolilo tuto šablonu
Použít tuto šablonuLisabon resume template
Lisabon
240.000 uživatelů si zvolilo tuto šablonu
Použít tuto šablonuBarcelona resume template
Barcelona
500.000 uživatelů si zvolilo tuto šablonu
Použít tuto šablonuKodaň resume template
Kodaň
100.000 uživatelů si zvolilo tuto šablonu
Použít tuto šablonuChicago resume template
Chicago
160.000 uživatelů si zvolilo tuto šablonu
Použít tuto šablonuRio resume template
Rio
210.000 uživatelů si zvolilo tuto šablonu
Použít tuto šablonuŘím resume template
Řím
210.000 uživatelů si zvolilo tuto šablonu
Použít tuto šablonuBoston resume template
Boston
120.000 uživatelů si zvolilo tuto šablonu
Použít tuto šablonuRirekisho resume template
Rirekisho
60.000 uživatelů si zvolilo tuto šablonu
Použít tuto šablonuShokumukeirekisho resume template
Shokumukeirekisho
4.400 uživatelů si zvolilo tuto šablonu
Použít tuto šablonuAthens resume template
Athens
140.000 uživatelů si zvolilo tuto šablonu
Použít tuto šablonuBrussels resume template
Brussels
82.000 uživatelů si zvolilo tuto šablonu
Použít tuto šablonuPrague resume template
Prague
28.000 uživatelů si zvolilo tuto šablonu
Použít tuto šablonuŠanghaj resume template
Šanghaj
50.000 uživatelů si zvolilo tuto šablonu
Použít tuto šablonuToronto resume template
Toronto
2.100.000 uživatelů si zvolilo tuto šablonu
Tato webová stránka používá soubory cookie ke zlepšení uživatelské zkušenosti a provádění analýz a marketingu. Používáním našich webových stránek souhlasíte se všemi soubory cookie v souladu s našimi podmínkami Zásady používání souborů cookie and Zásady ochrany osobních údajů.
Souhlasím s používáním cookies