Chystáte se posunout svou kariéru na vyšší úroveň? S profesionálně zpracovaným motivačním dopisem elektrikáře můžete snadno získat práci a rychleji dosáhnout svého cíle než s pouhým životopisem.
Tento průvodce psaním motivačního dopisu, podpořený příkladem motivačního dopisu pro elektrikáře, vám pomůže získat dobře placené místo u spolehlivého zaměstnavatele.
Jako elektrikář jste v životopise uvedli svou pracovní historii, odbornou kvalifikaci, certifikáty a dovednosti. Motivační dopis však přináší něco navíc – umožňuje vám navázat osobní kontakt s potenciálním zaměstnavatelem a detailněji rozvést své zkušenosti a příběh.
Vzor motivačního dopisu elektrikáře
Vážený pane Vedrale,
na pozici vedoucího týmu ve Vaší společnosti bych navázal na 12 let zkušeností v čele pracovních týmů (5 až 15 elektrikářů) zajišťujících realizace v oblasti bytové výstavby i průmyslových provozů.
Absolvoval jsem všechny nezbytné profesní zkoušky i osvědčení, mám živnostenský list a pracoval jsem na všech typech zakázek, které jsou v našem oboru obvyklé – od kompletních elektroinstalací v novostavbách přes instalaci osvětlení do kancelářských prostor na ploše 10 000 m2 až po průmyslové instalace v továrnách. Mám zkušenost s prací v týmu od 5 do 140 lidí a vím, jaké jsou priority takové spolupráce. Vím, že funkční prostor se neobejde bez projektu elektroinstalací, v minulosti jsem často na základě projektové dokumentace koordinoval práci širšího týmu.
Všechny profesní kurzy týkající se bezpečnosti a odborných znalostí jsem absolvoval s vynikajícími výsledky, za uplynulých 12 let jsem nikdy neohrozil bezpečnost práce a v minulém zaměstnání jsem zajišťoval odbornou přípravu více než 20 učňů v oblasti bezpečnosti práce a oborových předpisů. Znám aktuální změny v legislativě týkající se bezpečnosti a ochrany zdraví při práci.
Díky svým odborným znalostem jsem byl platným členem týmu, který se zabýval řešením problémů, preventivní údržbou a opravami a díky zařízení pro vzdálenou diagnostiku jsem mohl konzultovat odborné problémy se zákazníky a kolegy-elektrikáři v jiných regionech.
Jsem pečlivý v plánování a rád se učím novým věcem – každý projekt je jiný, a pokud existuje více řešení, je dobré se zamyslet a zvážit alternativy. Eurovia CZ realizuje silniční, dálniční, mostní a železniční projekty. Pracovat v takové firmě je velkou výzvou, ale i potěšením pro člověka jako já, tedy z oboru elektro, ale se srdcem stavaře.
Přikládám přehled svých realizací, ocenil bych možnost dozvědět se více o Vašich projektech plánovaných na příští rok a o tom, jak bych k nim mohl přispět svými dovednostmi.
S pozdravem
Pavel Potočný
Struktura motivačního dopisu elektrikáře
Povedeme vás krok za krokem a ukážeme vám nejjistější cestu k motivačnímu dopisu elektrikáře, který vám získá lukrativní zaměstnání. Podle stejné struktury, která funguje u všech profesí, se váš motivační dopis bude skládat z těchto částí:
- Záhlaví: sem nezapomeňte uvést své kontaktní informace. V záhlaví můžete motivačnímu dopisu dodat trochu osobního nádechu zvolením odpovídajícího designu.
- Oslovení: pokuste se být adresní a oslovit konkrétní osobu, ať už vedoucího náboru nebo ředitele či majitele firmy.
- Úvod: to je první odstavec, v němž se stručně představíte a projevíte zájem o danou pozici.
- Hlavní část: je jádrem vašeho motivačního dopisu. Vysvětlete, proč se na danou pozici hodíte a jaké dovednosti a praxe to dokazují.
- Závěr: tady zdůrazněte svou motivaci a nezapomeňte na výzvu k akci.
- Podpis: motivační dopis zakončete zdvořilým pozdravem a uvedením celého jména.
Nezapomeňte, že každá část motivačního dopisu je nedílnou součástí celku, jehož cílem je získat atraktivní a dobře placenou práci. Podrobné zamyšlení nad podobou a účelem motivačního dopisu naleznete v našem článku Jak napsat motivační dopis.
Než se pustíte do psaní a budete postupovat oddíl po oddílu, mějte na paměti tyto pokyny:
- Buďte struční - 300 až 350 slov je tak akorát.
- Dopis by se pro snazší orientaci měl vejít na jednu stránku, která bude přehledně členěná.
- Rozvržení, design a formátování textu by měly být úhledné, čisté a jednoduché.
Potřebujete inspiraci? Podívejte se na vzory motivačních dopisů z příbuzných oborů:
- Stavbyvedoucí
- Elektrotechnik
- Technik
Povolání elektrikáře zahrnuje celou škálu kvalifikací. Ať už budete mít jakékoli zaměření, vždy se po vás kromě odborné způsobilosti bude požadovat spolehlivost, preciznost a zodpovědnost.
Úvod motivačního dopisu elektrikáře
Úvod často rozhoduje o tom, zda personalista bude váš motivační dopis číst až do konce. Je tedy dobré udělat něco pro to, aby tato část byla relevantní a zajímavá. Bude rozumné odkázat na pozici, o níž se ucházíte a uvést jeden pádný argument, proč vás může zaměstnavatel jako elektrikáře s důvěrou přijmout. Dejte najevo, že za sebou nějaké zkušenosti už máte a zároveň víte něco o zaměstnavateli, u něhož se o práci ucházíte.
Vážený pane Vedrale,
na pozici vedoucího týmu ve Vaší společnosti bych navázal na 12 let zkušeností v čele pracovních týmů (5 až 15 elektrikářů) zajišťujících realizace v oblasti bytové výstavby i průmyslových provozů.
Dobrý den,
obracím se na Vás, abych vyjádřil zájem o nabízené pracovní místo.
Nesnažte se vysvětlit, že místo nutně potřebujete, raději ukažte, čím byste firmě mohli prospět.
Hlavní část motivačního dopisu elektrikáře
Získali jste pozornost příjemce a je čas na sdělení. Dva nebo tři odstavce v hlavní části vašeho dopisu musí ukazovat, že máte pro práci elektrikáře předpoklady. V této části textu popisujete své pracovní zkušenosti, úspěchy, jichž jste v práci dosáhli, a svoji profesní způsobilost. Je zde místo na příklady z praxe, kdy vylíčíte, jaké instalace jste realizovali, v jak velkém týmu jste pracovali nebo jaký byl objem a typ vašich zakázek.
Při výčtu minulých úspěchů buďte konkrétní, a pokud možno, používejte fakta a čísla.
Cíl hlavní části motivačního dopisu: poskytnout potenciálnímu zaměstnavateli představu o tom, jaké výhody mu jako kvalifikovaný elektrikář přinesete.
První odstavec hlavní části: vhodnost na pozici (dovednost a zkušenosti)
Můžete začít vzděláním a délkou praxe. Nezapomeňte zmínit zvláštní certifikáty. Do tohoto odstavce lze příhodně zahrnout:
- Měkké dovednosti, které se budou v dané pozici hodit. Mezi ně u elektrikáře rozhodně patří spolehlivost, zodpovědnost, pečlivost a preciznost.
- Tvrdé dovednosti, jimiž disponujete. Zde bude třeba klást důraz konkrétní technické dovednosti a další osvědčení či oprávnění, jimiž disponujete, zejména v oblasti bezpečnosti práce.
Zaměstnavatelé hledají šikovné a motivované pracovníky. Nebojte se pochlubit svým úspěchy a dovednostmi. Na tom, že napíšete, co umíte a kolik toho zvládnete, není nic arogantního.
„Absolvoval jsem všechny nezbytné profesní zkoušky i osvědčení, mám živnostenský list a pracoval jsem na všech typech zakázek, které jsou v našem oboru obvyklé – od kompletních elektroinstalací v novostavbách přes instalaci osvětlení do kancelářských prostor na ploše 10 000 m2 až po průmyslové instalace v továrnách. Mám zkušenost s prací v týmu od 5 do 140 lidí a vím, jaké jsou priority takové spolupráce. Vím, že funkční prostor se neobejde bez projektu elektroinstalací, v minulosti jsem často na základě projektové dokumentace koordinoval práci širšího týmu.
Všechny profesní kurzy týkající se bezpečnosti a odborných znalostí jsem absolvoval s vynikajícími výsledky, za uplynulých 12 let jsem nikdy neohrozil bezpečnost práce a v minulém zaměstnání jsem zajišťoval odbornou přípravu více než 20 učňů v oblasti bezpečnosti práce a oborových předpisů. Znám aktuální změny v legislativě týkající se bezpečnosti a ochrany zdraví při práci.“
Druhý odstavec hlavní části: soulad s firmou
Druhý odstavec věnujte svému souladu s posláním a vizí nového zaměstnavatele.
Ukažte, že víte, u jaké firmy či podniku se o místo ucházíte, a že do jejího profilu zapadáte. Ukažte, že budete pro zaměstnavatele cenným přínosem.
„Díky svým odborným znalostem jsem byl platným členem týmu, který se zabýval řešením problémů, preventivní údržbou a opravami a díky zařízení pro vzdálenou diagnostiku jsem mohl konzultovat odborné problémy se zákazníky a kolegy-elektrikáři v jiných regionech.
Jsem pečlivý v plánování a rád se učím novým věcem – každý projekt je jiný, a pokud existuje více řešení, je dobré se zamyslet a zvážit alternativy. Eurovia CZ realizuje silniční, dálniční, mostní a železniční projekty. Pracovat v takové firmě je velkou výzvou, ale i potěšením pro člověka jako já, tedy z oboru elektro, ale se srdcem stavaře.“
Výzva k akci a závěr
Odstavec v samotném závěru vašeho motivačního dopisu elektrikáře by měl sloužit jako výzva k akci. Chcete dopis uzavřít sebejistě a pozitivně a sdělit, že se těšíte na další kontakt.
Cíl závěru motivačního dopisu: Zakončit text sebejistým tónem a takovou výzvou k akci, aby se vám personalista ochotně ozval.
„Přikládám přehled svých realizací, ocenil bych možnost dozvědět se více o Vašich projektech plánovaných na příští rok a o tom, jak bych k nim mohl přispět svými dovednostmi.
Budu se těšit na setkání.
S pozdravem,
Pavel Potočný“
Klíčové myšlenky
- Motivační dopis by vás měl představit jako pečlivého a svědomitého odborníka v oblasti elektro a uvést konkrétní příklady z praxe.
- Dává vám příležitost ukázat souznění s budoucím zaměstnavatelem, proto napište dopis na míru každé konkrétní firmě, každého konkrétního provozu.
- Dbejte na to, aby váš životopis a motivační dopis měly shodný vizuální styl, používejte stejné fonty, velikosti písma a formátování.
- Vyhněte se obecným textům a nástrahám formátování textového editoru. Používejte atraktivní šablony z našeho editoru, abyste upoutali pozornost.