Vzhledem k tomu, že pokladní pracují téměř ve všech druzích maloobchodu, máte při hledání práce širokou škálu možností, jak pracovat na částečný nebo plný úvazek. Na mnoha z těchto pozic je však bohužel větší konkurence než dříve, a to v důsledku nárůstu technologií samoobslužných pokladen a nakupování přes internet.
Chcete-li získat preferovanou pozici pokladní, bude to chtít víc než jen obyčejný životopis. Budete potřebovat vybroušenou žádost, a to včetně skvělého motivačního dopisu. Ten vám dává prostor vyprávět trochu osobnější příběh, v němž vyjádříte soulad s firemní kulturou konkrétního řetězce.
Vzor motivačního dopisu pokladní
Vážená paní Kolínová,
tímto bych ráda reagovala na pracovní nabídku prodavač specialista – úsek pokladen na prodejně Albert v Praze-Kobylisích. Mám za sebou pět let praxe za pokladnou hypermarketů Globus a Makro. Jsem spolehlivá a pečlivá a služby zákazníkům poskytuji vždy s úsměvem.
Z předchozí praxe mám zkušenosti s používáním pokladních systémů, s prací s hotovostí a dalšími ceninami. Za každých okolností se snažím být usměvavá. Vím, že práce na pokladně neznamená jen pouhé markování zboží, je třeba si neustále aktualizovat znalosti o všech akčních nabídkách a se zákazníky o nich vstřícně komunikovat. Když se zákazníkem čekajícím na zaplacení prohodíte několik přátelských slov, hned odchází z prodejny spokojenější a rád se tam vrací.
Albert se na svých prodejnách snaží zákazníkům nabízet zdravější, šetrnější a lokální potraviny. Je známý svými polotovary či hotovými produkty, které šetří čas v kuchyni a které vycházejí vstříc tzv. single domácnostem. S prací v hypermarketu Makro, jenž spadá pod stejný koncern jako Albert, jsem spokojená, nyní však v souvislosti se stěhováním a se změnou rodinné situace hledám klidnější práci na menší prodejně, mimo jiné i proto, že Albert klade důraz na vyváženost mezi pracovním a osobním životem. U obou předchozích zaměstnavatelů jsem dostávala pochvaly za dochvilnost a velmi nízký počet dní na nemocenské. Žádost o přesčas či záskok za kolegyni jsem nikdy neodmítla.
Pokud byste se chtěla dozvědět víc, uvítala bych pozvání na pohovor, na němž bych Vám podrobněji vysvětlila, jak přispívám ke spokojenosti zákazníků a k pohodové atmosféře na pracovišti.
S přátelským pozdravem,
Ludmila Petrunko
Struktura motivačního dopisu pokladní
Práce pokladní je práce s lidmi, ale také práce, která vyžaduje člověka dobře organizovaného, a totéž platí pro váš motivační dopis. Váš motivační dopis by měl být stručný a zároveň by měl obsahovat všechny součásti nezbytné k tomu, aby udělal skvělý první dojem a zprostředkoval vaše nejdůležitější zkušenosti. Obsah motivačního dopisu má u všech povolání univerzálně platné logické uspořádání:
- Záhlaví: Zde uvedete své kontaktní informace. Záhlaví je také jedinečnou příležitostí pro špetku designu na stránce, který v tomto případě můžete přizpůsobit firemním barvám.
- Oslovení: Pokuste se být adresní a oslovit konkrétní osobu, většinou vedoucího náboru.
- Úvod: To je zahajovací věta či odstavec, v němž se krátce představíte a ukážete své nadšení a zájem.
- Hlavní část: je jádrem vašeho motivačního dopisu. Vysvětlete, proč se na danou pozici hodíte a jaké vlastnosti a úspěchy to dokazují.
- Závěr: Zde proveďte stručné shrnutí své motivace a nezapomeňte na výzvu k akci.
- Podpis: Motivační dopis zakončete zdvořilým pozdravem a uvedením celého jména.
Nezapomeňte, že každá část motivačního dopisu je nedílnou součástí celku, jehož cílem je získat atraktivní a dobře placenou práci. Podrobné zamyšlení nad podobou a účelem motivačního dopisu naleznete v našem článku Jak napsat motivační dopis.
Snažte se nepřekračovat rozsah jedné stránky. Nepoužívejte pouhý výčet svých dovedností (ty už jste ostatně mohli uvést v životopise), ale pokuste se vyprávět příběh, jímž zaujmete a navážete kontakt se čtenářem.
Potřebujete inspiraci? Podívejte se na vzory motivačních dopisů z příbuzných oborů:
Práce pokladní není jen pouhé markování zboží. Je to především každodenní kontakt se zákazníky, proto kromě pečlivosti a organizovanosti bude důležité podtrhnout skutečnost, že jste rádi mezi lidmi, máte pozitivního ducha a potíže řešíte s úsměvem.
Úvod motivačního dopisu pokladní
Váš úvod je ta nejlepší příležitost, jak upoutat pozornost náborového manažera a přimět ho, aby si přečetl zbytek vašeho dopisu. V případě pozice pokladní je nejlepší přejít k věci: začněte nějakou související skutečností, relevantní dovedností nebo příkladem schopností. Tuto část udržujte krátkou, aby náborový pracovník dorazil k hlavní části dřív, než se naděje. V prvních dvou větách nezapomeňte uvést název pozice, o kterou se ucházíte, protože personalisté velkých řetězců mohou obsazovat více pozic najednou.
Cíl úvodu motivačního dopisu: upoutat pozornost náborového manažera, představit relevantní informace o sobě, jasně uvést pozici, o kterou se ucházíte.
Vážená paní Kolínová,
tímto bych ráda reagovala na pracovní nabídku prodavač specialista – úsek pokladen na prodejně Albert v Praze-Kobylisích. Mám za sebou pět let praxe za pokladnou hypermarketů Globus a Makro. Jsem spolehlivá a pečlivá a služby zákazníkům poskytuji vždy s úsměvem.
Dobrý den,
obracím se na Vás, abych vyjádřil zájem o nabízené pracovní místo.
Nesnažte se vysvětlit, že místo potřebujete, raději ukažte, čím můžete společnosti prospět.
Hlavní část motivačního dopisu pokladní
V hlavní části motivačního dopisu, budete mít konečně prostor podrobněji popsat, proč jste ideálním kandidátem na pozici pokladní v daném řetězci. Pokud máte jiné zkušenosti z oblasti maloobchodu nebo zákaznického servisu, je to skvělý prostor pro zdůraznění toho, co jste se na těchto pozicích naučili a jak byste to uplatnili na pozici pokladní. Nezapomeňte použít čísla nebo uvést konkrétní příklady, kdykoli je to možné. Konkrétní informace pomohou vašemu motivačnímu dopisu vyniknout a náborovému manažerovi poskytnou představu o tom, co může očekávat, pokud byste byli zaměstnáni v jeho prodejně.
Cíl hlavní části motivačního dopisu: Vysvětlit, co z vás dělá ideálního kandidáta na pozici pokladní, a to na základě konkrétních faktů a příkladů. Poukažte na své hlavní dovednosti a na svůj zájem o danou pozici.
První odstavec hlavní části: vhodnost na pozici (dovednost a zkušenosti)
Můžete začít svým vzděláním a kvalifikací. Nezapomeňte na svou profesní minulost. Praxe a zkušenosti jsou vždy nejlepší vizitkou. Tento odstavec je také nejlepším místem pro zdůraznění konkrétních dovedností, které jsou pro práci ve velkých řetězcích důležité, jako je efektivita, spolehlivost, schopnost rychle se učit a přátelské vystupování. Můžete také zdůraznit ochotu pracovat ve směnném provozu. I věci, které vám připadají samozřejmé, jako je dochvilnost, nízká nemocnost a nulová absence, jsou pro zaměstnavatele velice důležité.
Svou vhodnost na pozici podpořte vylíčením výzev, kterým jste čelili v předchozí práci. Do tohoto příběhu můžete snadno integrovat požadované dovednosti, které zjistíte již z popisu nabízené pozice.
„Z předchozí praxe mám zkušenosti s používáním pokladních systémů, s prací s hotovostí a dalšími ceninami. Za každých okolností se snažím být usměvavá. Vím, že práce na pokladně neznamená jen pouhé markování zboží, je třeba si neustále aktualizovat znalosti o všech akčních nabídkách a se zákazníky o nich vstřícně komunikovat. Když se zákazníkem čekajícím na zaplacení prohodíte několik přátelských slov, hned odchází z prodejny spokojenější a rád se tam vrací.“
Druhý odstavec hlavní části: soulad s firemními kulturou
Druhý odstavec věnujte své motivaci, proč hledáte místo právě v tomto konkrétním řetězci či v této prodejně a čím byste jim mohli prospět. Prostudujte si důkladně firemní kulturu. Zakomponujte její specifika do svého motivačního dopisu. Ukažte, že o daném supermarketu či řetězci něco víte, že ho znáte nejen zvenčí, ale i zevnitř. Prokážete tím nejen svůj upřímný zájem, ale také soulad s hodnotami firmy.
Tento odstavec by měl obsahovat zejména důvody, proč jste si vybrali právě konkrétní řetězec, jakým směrem se chcete profesně rozvíjet, ale i co očekáváte a co naopak můžete firmě nabídnout vy.
„Albert se na svých prodejnách snaží zákazníkům nabízet zdravější, šetrnější a lokální potraviny. Je známý svými polotovary či hotovými produkty, které šetří čas v kuchyni a které vycházejí vstříc tzv. single domácnostem. S prací v hypermarketu Makro, jenž spadá pod stejný koncern jako Albert, jsem spokojená, nyní však v souvislosti se stěhováním a se změnou rodinné situace hledám klidnější práci na menší prodejně, mimo jiné i proto, že Albert klade důraz na vyváženost mezi pracovním a osobním životem. U obou předchozích zaměstnavatelů jsem dostávala pochvaly za dochvilnost a velmi nízký počet dní na nemocenské. Žádost o přesčas či záskok za kolegyni jsem nikdy neodmítla.“
Výzva k akci a závěr
Svůj motivační dopis pokladní ukončete optimisticky a sebevědomě. Na tahu by nyní měl být personalista a vy byste jej k měli pobídnout přesvědčivou výzvou k akci. Není nic špatného na tom, když vyjádříte naději, že vás pozvou na pohovor, a třeba se i zeptáte, zda se můžete za týden ozvat, abyste se na setkání domluvili. Vytváříte tak určitý závazek nenechat váš dopis bez odpovědi – stačí napsat, že se těšíte na brzkou odpověď.
„Pokud byste se chtěla dozvědět víc, uvítala bych pozvání na pohovor, na němž bych Vám podrobněji vysvětlila, jak přispívám ke spokojenosti zákazníků a k pohodové atmosféře na pracovišti.
S přátelským pozdravem,
Ludmila Petrunko“
Jak napsat motivační dopis pokladní, když nemáte praxi
Práci pokladní můžete získat i bez zkušeností! Trik spočívá v tom, že zdůrazníte své přenositelné dovednosti. Jedná se o schopnosti, které jste si osvojili na jiné pozici, na brigádě nebo školní praxi a které jsou použitelné i pro pozici pokladní.
Váš motivační dopis je tajnou zbraní, protože vám umožní volně hovořit o vašich kvalitách a jasně říct, proč jste pro danou práci vhodným kandidátem.
Nezapomeňte také zdůraznit své osobnostní rysy. Motivační dopis je ideálním místem pro zmínku o vaší schopnosti pracovat v týmu, pomáhat zákazníkům a v případě potřeby se ujmout nových úkolů.
Klíčové myšlenky
- Motivační dopis je nezbytnou součástí uchazečské žádosti, protože umožňuje volně hovořit o vašich dovednostech a silných stránkách.
- Nejlepší motivační dopisy pokladní obsahují všechny části, které personalisté hledají: záhlaví, úvod, hlavní část a závěr.
- Pozici v pokladní můžete získat i bez zkušeností, pokud se v motivačním dopise zaměříte na přenositelné dovednosti a správné osobnostní rysy.
- Nezapomínejte na důležitost skvělého formátování. Použití odborně navržené šablony motivačního dopisu vám zaručí, že ten váš bude vypadat profesionálně a atraktivně.