1. Vzory životopisů
 2. Baristy
Autor Anna MuckermanAnna Muckerman

Vzor životopisu Baristy

Příklad prověřeného životopisu, který vám získá vaši příští práci v roce 2024. Tento příklad životopisu Baristy můžete upravit a vytvořit si vlastní životopis za pár minut. Stačí vyplnit podrobnosti, nový životopis si pak stáhnout a začít rozesílat přihlášky ještě dnes!
5.0
Průměrné hodnocení
76 lidí už ho ohodnotilo
Vzor životopisu Baristy
Upravit tento životopis

Baristé svým zákazníkům rozjasňují den tím, že jim připravují oblíbené nápoje přesně podle jejich gusta. Chcete-li získat takovéto místo s příjemným obsahem kofeinu, potřebujete životopis baristy, který upoutá pozornost personalisty.

Tento průvodce spolu se vzorovým zněním životopisu baristy, který si můžete přizpůsobit, vám ukáže, jak napsat životopis, jenž odpovídá potřebám dnešních kaváren, ať už velkých nebo malých. Co probereme?

 • Hlavní rysy dnešní pracovní pozice baristy
 • Podrobný návod na to, co by měl životopis baristy obsahovat
 • Výběr nejlepšího formátu životopisu
 • Optimalizaci efektu každé části životopisu: záhlaví, profil, pracovní historie, vzdělání a dovednosti
 • Vhodný design životopisu

Vyberte si jednu z našich šablon na cvapp.cz a sestavte si životopis baristy podle našeho průvodce a za použití přizpůsobitelného vzoru životopisu.

Jak napsat životopis baristy

Jak práce v nezávislé kavárně, tak v řetězci má své výhody. I když lze stejný životopis přizpůsobit oběma situacím, je třeba mít na paměti několik věcí. Velký řetězec s mnoha pobočkami a pozicemi, může být skvělým vstupem do světa kávy, pokud hledáte zdroj příjmů na částečný úvazek a jako barista nemáte moc zkušeností. 

Velkým řetězcům budete chtít nabídnout životopis, který vyjadřuje dostupnost, flexibilitu, dovednosti v oblasti služeb zákazníkům a spolehlivost. Řetězce hledají lidi s velkými časovými možnostmi, kteří se nenechají zahltit náročnými zákazníky a rychlým tempem. 

Na druhou stranu nezávislá kavárna pravděpodobně inzeruje jen jednu nebo dvě pozice najednou a je pravděpodobné, že budou hledat zkušeného baristu, který nadšeně pracuje s kávou. Zanést životopis přímo do kavárny a setkat se s vedoucím je skvělý způsob, jak navázat osobní kontakt. Nezapomeňte mu potom zavolat! V malé kavárně není tak důležitá rychlost, nýbrž pečlivost. 

Pokud si myslíte, že nejtěžší na psaní je vůbec začít, nejste v tom sami. Ale třeba vám pomůže, že všechny životopisy mají stejnou strukturu, kterou lze rozdělit do zvládnutelných kroků. Váš životopis baristy by měl na jedné stránce obsahovat tyto části:

 • Záhlaví
 • Profil
 • Předchozí zaměstnání
 • Vzdělání
 • Dovedností

Jednotlivé oddíly si za chvíli detailně probereme.

Tip od experta

Projít přes ATS

Většina nezávislých kaváren stále najímá staromódním způsobem. Můžete tam zanést životopis osobně nebo ho poslat e-mailem přímo vedoucímu. U středních a velkých řetězců je ale postup poněkud odlišný. Mnoho z těchto společností používá systémy pro sledování uchazečů (ATS), které filtrují velké množství životopisů. Algoritmy ATS prohledávají klíčová slova, zejména v oddílech profil a dovednosti životopisu, a zraku personálního manažera posílají pouze životopisy s nejvyšším hodnocením. Nástrahám systému ATS se můžete vyhnout tím, že optimalizujete svůj životopis pomocí klíčových slov umístěných do správných částí životopisu. V životopisu baristy mohou  být takovými slovy např.:

 • praxe v gastronomii
 • znalosti přípravy kávy
 • způsoby pražení kávy
 • flexibilita

Výběr nejlepšího formátu životopisu baristy

Pro většinu uchazečů o zaměstnání se doporučuje chronologický formát životopisu. Upřednostňují ho také personalisté, protože se snadno kontroluje. V podstatě se oddíl předchozích zaměstnání skládá z odrážek, které v chronologicky obráceném pořadí zdůrazňují každou pozici, kterou jste zastávali.

Pokud na trh práce teprve vstupujete zdůrazněte specializované nebo přenositelné dovednosti a zvolte funkční životopis nebo univerzálnější hybridní (kombinovaný) formát.

Uveďte své kontaktní informace

První kladný dojem, který uděláte na svého potenciálního nového šéfa, začíná záhlavím vašeho životopisu. Zvýšená péče, kterou věnujete tomuto klíčovému detailu, nezůstane bez povšimnutí, zejména pokud použijete stejné záhlaví i pro motivační dopis.

Kromě toho, že se od ostatních uchazečů odlišíte vlastní vizuální značkou, má záhlaví také pár praktických účelů. Okamžitě upoutá pozornost čtenáře výrazně zobrazeným jménem, profesí a kontaktními údaji. Navíc, až vás budou personalisté chtít pozvat na pohovor, nebudou mít problém najít vaše telefonní číslo nebo e-mail, aby se s vámi spojili.

Vaše záhlaví bude obsahovat:

 • Jméno a příjmení
 • Profesi
 • Adresu
 • Telefonní číslo a e-mail

Dbejte na to, aby vaše e-mailová adresa byla profesionální či neutrální.

Dělat

Aleš Majerák

Senior barista

+420 775 181 230

ales.majerak@centrum.cz

Nedělat

Aleš Majerák

Přeborník v přípravě kávy

+420 775 181 230

alesmilujekafe@centrum.cz

Použijte profil 

Jako barista budete pravděpodobně první tváří, kterou zákazníci uvidí, když vejdou do kavárny, a vaše schopnost vlídně je obsloužit bude zásadní součástí jejich zážitku. Profil slouží v životopisu jako jakési úvodní přivítání. Personalista si udělá představu o vaší osobnosti, klíčových dovednostech a předchozí praxi.

Fakta z vašich předchozích pozic baristy mohou tuto část podpořit. Kolik zákazníků jste denně obsloužili? Vymysleli jste nějaké nové nápoje? Kolik položek z jídelního lístku jste si zapamatovali a připravili? Zaznamenal podnik za vašeho působení nějaký růst?

Přizpůsobitelný vzor profilu životopisu

Motivovaný a cílevědomý barista s více než 15 lety zkušeností v kavárnách, který se snaží poskytovat kvalitní a individuální služby zákazníkům. Zkušený v řízení provozu zázemí i obsluhy a ve vytváření výjimečných kávových nápojů. Přísně dodržuje firemní standardy a zároveň se ke všem zákazníkům chová laskavě a pohostinně.

Zkopírováno!

Zmiňte své profesní zkušenosti baristy

Vaše pracovní historie poskytuje zaměstnavatelům představu o tom, jak dobře byste mohli zapadnout do jejich rychlobslužné (nebo naopak pohodové a špičkové) kavárny, která si zakládá na službách zákazníkům.

Nejlepší je uvádět zkušenosti v obráceném chronologickém pořadí s tou nejčerstvější na začátku. Pokračujte zpětně, dokud nebudete mít alespoň dva nebo tři příklady. Pokud jste zastávali dostatek pozic v kavárenském prostředí, můžete vynechat nesouvisející zaměstnání.

Pod každým nadpisem předchozího zaměstnavatele uveďte stručný popis klíčových úspěchů v práci, třeba formou stručného seznamu s odrážkami. Fakta a čísla jsou nejlepším způsobem, jak kvantifikovat vaše působení v předchozích pozicích. Kolik zákazníků jste běžně obsluhovali v jednotlivých provozovnách? Dostávali jste nejvyšší spropitné? Vyvinuli jste nějaké nové položky menu? Kolik nových zaměstnanců jste zaučili? Spolupracovali jste s majitelem na nějakých obchodních rozhodnutích ohledně snížení nákladů nebo zlepšení služeb? Vhodné je také zahrnout další úkoly nad rámec vaší práce s kávou – jako je třeba objednávání týdenních zásob, organizace a úklid jak přední části provozovny, tak zázemí, příprava jídelních lístků a vyhledávání nových produktů.

Přizpůsobitelný vzor pracovní historie v životopisu

Barista v LaPrazirna, Pardubice
Březen 2010 — Současnost

 • Připravuji až 600 espresso nápojů a individuálních objednávek nápojů týdně.
 • Úspěšně jsem navrhl a zavedl zjednodušený proces pro vyplňování denních objednávek zásob a zásobování, čímž jsem ušetřil až 35 minut za směnu.
 • Školím nové zaměstnance v zásadách a postupech obchodu.
 • Organizuji akce, jako jsou stand up večery, výstavy a hudební vystoupení s místními umělci.
 • Připravuji až 175 objednávek nápojů denně podle přísných norem receptur kavárny, zajišťuji konzistentní kvalitu a optimální spokojenost zákazníků.
 • V případě potřeby si udržuji přehled o nejnovějších trendech v oblasti kávy a nových technologických aplikacích.
 • Udržuji zařízení ve vynikajícím stavu dodržováním návodu k obsluze, odstraňováním poruch a prováděním preventivní údržby.

 

Barista a pokladní v Starbucks Coffee, Pardubice
Září 2006 — Červenec 2010

 • Na každé směně jsem se snažil poskytovat zákazníkům služby na nejvyšší úrovni.
 • Poučoval jsem zákazníky o nových možnostech nápojů nebo jim doporučoval nápoje na základě jejich preferencí.
 • Denně jsem připravoval velké objemy horké a studené kávy, stejně jako speciální kávy a čaje.
 • Spolupracoval jsem s kolegy na zajištění hladkého průběhu procesů a spokojenosti zákazníků.
 • Rychle a přesně jsme zpracovával finanční transakce všech typů.
Zkopírováno!

Když jste v oboru nováčkem 

Mnoho personalistů chápe, že tohle může být vaše první pozice baristy nebo dokonce vaše první oficiální pracovní zkušenost. V takovém případě je důležité ukázat, jak vás předchozí činnosti připravily na práci baristy. Můžete zdůraznit učenlivost, spolehlivost a trpělivost.

Například:

 • se dovedete vypořádat s potřebami náročných zákazníků při práci v maloobchodě
 • jste prokázali trpělivost a individuální přístup jako doučovatel
 • jste vytvořili přátelskou atmosféru s vynikajícím zákaznickým servisem jako recepční
 • umíte připravit jídlo a nápoje rychle a přesně podle specifikací při práci v rychlém občerstvení

Uveďte relevantní dovednosti, které z vás dělají skvělého baristu

Pro baristu jsou dovednosti základem práce. Musíte mít dostatek zkušeností s přípravou kávy, aby se vám zákazníci vraceli, ale pokud nemáte ty správné vlastnosti, pravděpodobně zákazníky také rychle vyženete. Tvrdé dovednosti zahrnují stroje, nástroje nebo praktické znalosti z oboru baristy nebo příbuzného oboru. 

Tip od experta

Nezapomeňte na klíčová slova! Tohle je skvělé místo, kam zahrnout konkrétní požadavky z popisu práce, abyste ukázali, že jste pro pozici jako stvoření.

Měkké dovednosti jsou osobnostní rysy a vlastnosti, které jste získali životními zkušenostmi. Patří mezi ně smysl pro detail, organizační schopnosti a vlídný přístup k zákazníkům.

Široký seznam relevantních dovedností může obsahovat:

 • Spolehlivost
 • Pracovitost
 • Společenské a přátelské vystupování
 • Učenlivost
 • Znalost práce s různými pokladními systémy
 • Schopnost vytvářet nové nápoje podle potřeb zákazníků
 • Schopnost týmové spolupráce
 • Klid a zdvořilost i pod tlakem
 • Znalost pražení a mletí kávy
 • Znalost přípravy kávy včetně filtru, french pressu, cold brew a dalších metod.
Přizpůsobitelný vzor dovedností v životopisu
 • Prvotřídní zákaznický servis
 • Odborník na kávu
 • Laskavý a vstřícný přístup
 • Řízení zásob
 • Schopnost multitaskingu
 • čeština
 • angličtina
 • němčina
Zkopírováno!

Uveďte své vzdělání a relevantní kkurzy

Mnoho povinností baristy se dá naučit za pochodu, takže formální vzdělání se na tuto pozici obvykle nevyžaduje. To ale neznamená, že tento oddíl máte nechat prázdný. Jakékoli vzdělání v oblasti pohostinství nebo gastronomie se bude na tuto pozici hodit.

Ale i když nemáte vystudovaný související obor, není na škodu uvést, že jste studovali nebo si doplňujete vzdělání. Zde je na místě také zmínit jakékoli další certifikáty v oboru kávy, obsluhy v restauracích, bezpečnosti práce s potravinami nebo v jiných souvisejících oblastech.

Kurzů v oboru přípravy kávy a gastronomie je celá řada:

 • Souhrnný baristický kurz
 • Kavárenská akademie
 • Kurz pražení kávy
Přizpůsobitelný vzor vzdělání v životopisu

Labská hotelová střední odborná škola v Pardubice
Září 2006 — Červen 2010

 • V rámci studia jsem absolvoval baristický kurz
Zkopírováno!

Zvolte správné rozvržení a design životopisu baristy

Ne nadarmo se zdá, že elegantní kavárny s retro osvětlením a dřevěnými pulty ovládly centra všech velkých měst: estetika je důležitá. Stejně tak jako zákazník nechce pít kávu ve špinavé kavárně s rozbitými židlemi, personalista nechce číst a hodnotit neuspořádaný životopis, který postrádá důležité informace.

Rozvržení životopisu hraje klíčovou roli při přijímání do zaměstnání. Bude vhodné zvolit rozvržení životopisu, které ukáže, proč se do kavárny, do které se hlásíte, hodíte. To pravděpodobně bude chtít moderní styl, který přesto vyzařuje profesionalitu. 

Pomocí ověřených šablon životopisů a editoru životopisů na cvapp.cz můžete vytvořit životopis, který vypadá přesně tak, jak má, aniž promrháte drahocenné hodiny nad náročnými programy a textovými editory. Pro životopis baristy doporučujeme šablony v moderní kategorii se správnou kombinací elegance a zábavy. Pro některé kavárny (v závislosti na atmosféře a tématu) může být lepší zvolit šablonu z kategorie jednoduchých nebo kreativních. Prohlédněte si naši sbírku a přesvědčte se sami!

Napište životopis během 15 minut
Napište životopis během 15 minut
Použijte profesionální a vyzkoušené šablony životopisů, které splňují všechna „pravidla“, která zaměstnavatelé očekávají.
Napsat životopis

Originální šablony životopisů

Přesvědčte zaměstnavatele a náboráře jednou z našich 25+ elegantních, profesionálně navržených šablon životopisu.
4.5 z 5
založeno na 423 recenzích o Trustpilot
Použít tuto šablonuStockholm resume template
Stockholm
8.700.000 uživatelů si zvolilo tuto šablonu
Použít tuto šablonuNew York resume template
New York
4.000.000 uživatelů si zvolilo tuto šablonu
Použít tuto šablonuVienna resume template
Vienna
2.200.000 uživatelů si zvolilo tuto šablonu
Použít tuto šablonuSydney resume template
Sydney
1.900.000 uživatelů si zvolilo tuto šablonu
Použít tuto šablonuLondýn resume template
Londýn
3.700.000 uživatelů si zvolilo tuto šablonu
Použít tuto šablonuDublin resume template
Dublin
3.900.000 uživatelů si zvolilo tuto šablonu
Použít tuto šablonuMoskva resume template
Moskva
740.000 uživatelů si zvolilo tuto šablonu
Použít tuto šablonuAmsterdam resume template
Amsterdam
1.700.000 uživatelů si zvolilo tuto šablonu
Použít tuto šablonuMadrid resume template
Madrid
1.500.000 uživatelů si zvolilo tuto šablonu
Použít tuto šablonuSantiago resume template
Santiago
1.300.000 uživatelů si zvolilo tuto šablonu
Použít tuto šablonuSingapur resume template
Singapur
720.000 uživatelů si zvolilo tuto šablonu
Použít tuto šablonuOslo resume template
Oslo
580.000 uživatelů si zvolilo tuto šablonu
Použít tuto šablonuKapské Město resume template
Kapské Město
57.000 uživatelů si zvolilo tuto šablonu
Použít tuto šablonuPaříž resume template
Paříž
550.000 uživatelů si zvolilo tuto šablonu
Použít tuto šablonuBerlín resume template
Berlín
1.500.000 uživatelů si zvolilo tuto šablonu
Použít tuto šablonuŽeneva resume template
Ženeva
34.000 uživatelů si zvolilo tuto šablonu
Použít tuto šablonuVancouver resume template
Vancouver
510.000 uživatelů si zvolilo tuto šablonu
Použít tuto šablonuTokio resume template
Tokio
350.000 uživatelů si zvolilo tuto šablonu
Použít tuto šablonuMilán resume template
Milán
930.000 uživatelů si zvolilo tuto šablonu
Použít tuto šablonuLisabon resume template
Lisabon
230.000 uživatelů si zvolilo tuto šablonu
Použít tuto šablonuBarcelona resume template
Barcelona
490.000 uživatelů si zvolilo tuto šablonu
Použít tuto šablonuKodaň resume template
Kodaň
100.000 uživatelů si zvolilo tuto šablonu
Použít tuto šablonuChicago resume template
Chicago
150.000 uživatelů si zvolilo tuto šablonu
Použít tuto šablonuRio resume template
Rio
200.000 uživatelů si zvolilo tuto šablonu
Použít tuto šablonuŘím resume template
Řím
200.000 uživatelů si zvolilo tuto šablonu
Použít tuto šablonuBoston resume template
Boston
120.000 uživatelů si zvolilo tuto šablonu
Použít tuto šablonuRirekisho resume template
Rirekisho
52.000 uživatelů si zvolilo tuto šablonu
Použít tuto šablonuShokumukeirekisho resume template
Shokumukeirekisho
3.400 uživatelů si zvolilo tuto šablonu
Použít tuto šablonuAthens resume template
Athens
110.000 uživatelů si zvolilo tuto šablonu
Použít tuto šablonuBrussels resume template
Brussels
70.000 uživatelů si zvolilo tuto šablonu
Použít tuto šablonuPrague resume template
Prague
19.000 uživatelů si zvolilo tuto šablonu
Použít tuto šablonuŠanghaj resume template
Šanghaj
32.000 uživatelů si zvolilo tuto šablonu
Použít tuto šablonuToronto resume template
Toronto
2.000.000 uživatelů si zvolilo tuto šablonu
Tato webová stránka používá soubory cookie ke zlepšení uživatelské zkušenosti a provádění analýz a marketingu. Používáním našich webových stránek souhlasíte se všemi soubory cookie v souladu s našimi podmínkami Zásady používání souborů cookie and Zásady ochrany osobních údajů.
Souhlasím s používáním cookies