Je profesionální mít v životopise fotografii?
Na rozdíl od USA, kde se fotografie do životopisu obvykle nevkládají, je v Evropě a určitě v České republice obvyklé fotografii v životopise mít.
Ačkoli fotografie v životopise zabírá cenné místo, které by se dalo využít k uvedení více informací o vašich pracovních zkušenostech, náboráři a potencionální zaměstnavatelé rádi vidí tvář, která k popisované kariéře patří.
Existuje samozřejmě celá řada povolání, kde vzhled nehraje vůbec žádnou roli, jakmile ale budete ve své profesi v kontaktu s klienty, zákazníky, pacienty či širokou veřejností, bude si zaměstnavatel chtít udělat představu o vaší osobnosti i na základě fotografie.
Některé země v Evropě, Asii, Africe nebo Jižní Americe fotografii přímo vyžadují, ale ve většině ostatních zemí je volitelnou alternativou a je na vás, abyste zvážili, zda si konkrétní pracovní pozice o fotografii říká, nebo ne.
Fotografii můžete uvést ve svém profilu na síti LinkedIn (a také na svých účtech na sociálních sítích). Pokud jste herec, recepční, realitní makléř, stevard nebo pracujete v jiném oboru, kde je váš vzhled důležitý, fotografii rozhodně nevynechávejte.
Výhody a nevýhody životopisu s fotografií
Vložení fotografie záleží čistě na vašem rozhodnutí. Bude proto dobré seznámit se s výhodami i nevýhodami jejího uvedení, abyste se mohli informovaně rozhodnout.
Výhody
- Pomáhá navázat osobní kontakt: náboroví pracovníci vidí tvář, skrývající se za vaší kariérou
- Výhodné pro kreativní pozice: pokud vaše práce alespoň částečně závisí na vašem vzhledu, může zařazení fotografie zdůraznit vaši vizuální identitu.
- Všude tam, kde budete pracovat s lidmi, bude vaše zaměstnavatele váš vzhled zajímat.
Nevýhody
- Může vést k předsudkům nebo diskriminaci při přijímání zaměstnanců: je lepší nechat za sebe mluvit své zkušenosti, nikoliv vzhled.
- Nerelevantní (a nezákonné): v mnoha zemích, například v USA, Velké Británii a Austrálii, není standardní fotografii uvádět (až na uvedené výjimky).
- Není vhodný pro ATS: některé systémy pro sledování uchazečů (ATS) nemusí dobře zpracovávat životopisy s velkým množstvím obrázků.
Jak vybrat fotografii do životopisu?
Pokud se rozhodnete do životopisu fotografii zahrnout, zde je několik tipů pro výběr té, která bude mít nejlepší účinek.
- Použijte profesionální fotografii obličeje: fotografie by vás měla zobrazovat v přirozeném make-upu, profesionálním oblečení, dobrém osvětlení a měla by ukazovat celý váš obličej. Vyhněte se selfie snímkům nebo neformálním, „upřímným“ záběrům.
- Fotografie by měla být velice kvalitní: ať už ji předkládáte online nebo v tištěné podobě, dbejte na to, aby fotografie měla vysoké rozlišení, respektive byla vytištěná na barevné tiskárně.
- Nepřidávejte rušivé prvky: fotografie by měla být malá, oříznutá a neměla by obsahovat rekvizity nebo složité pozadí.
- Fotografii pravidelně aktualizujte: ujistěte se, že na fotografii vypadáte jako v současnosti, ne jako před 10 lety.
- Zachovejte jednotnou značku: fotografie v životopise by měla odpovídat vašemu profilu na síti LinkedIn nebo online portfoliu.
- Oblečte se tak, abyste uspěli: pokud pracujete na konzervativní nebo firemní pozici, oblečte se profesionálně, pokud pracujete na kreativní pozici, je v pořádku ležérnější vzhled.