Struktura motivačního dopisu provozního manažera, vzory textů
Budete-li vědět, co tvoří kvalitní motivační dopis, učiníte významný krok na cestě k žádosti o zaměstnání, která vyhoví všem požadavkům kladeným na tento druh dokumentu a upoutá pozornost personalisty. Níže uvedené oddíly zůstávají relativně stejné bez ohledu na obor, ve kterém hodláte pracovat. Zde jsou hlavní složky motivačního dopisu:
- Záhlaví motivačního dopisu
- Oslovení
- Úvod
- Hlavní část dopisu
- Závěr
- Podpis.
Další podrobnosti o jednotlivých oddílech a bezplatné vzory jednotlivých vět pro tento text najdete v našem univerzálním vzoru pod záhlavím Jak napsat motivační dopis.
Záhlaví motivačního dopisu
Záhlaví motivačního dopisu uchazeče plní dvě důležité funkce. Především označuje váš dokument všemi nezbytnými identifikačními údaji pro případ, že by vaše žádost o zaměstnání putovala na osobním oddělení od stolu ke stolu. Nic nezhatí vaši šanci na úspěch víc než personalista, kterého rozčilí absence kontaktních informací, které by mu umožnily se s vámi spojit. Uveďte své osobní údaje, jako je jméno, telefonní číslo a e-mailová adresa. Podle typu společnosti, u níž se ucházíte o zaměstnání, může být důležitý také odkaz na sociální síť LinkedIn, neměli byste však záhlaví zahltit přílišným množstvím informací.
Záhlaví má zásadní význam také z hlediska formátování vašeho dopisu. Je to jeden z mála oddílů, jehož podobu můžete uzpůsobit podle svých představ, a bude-li to vhodné, doplnit i trochu barevnosti. U vyšších pozic, k nimž se řadí i provozní ředitel, se musíte ujistit, že vaše vizuální prezentace odpovídá stylu dané společnosti. Pomoci vám může šablona motivačního dopisu.
Cíl tohoto oddílu: umístit v dokumentu do popředí vaše jméno a kontaktní údaje a vytvořit atraktivní formátování, které bude profesionální a poutavé.
Oslovení v motivačním dopise
Oslovení je malá část motivačního dopisu, která však hraje významnou roli. Vaším nejdůležitějším cílem je oslovit personalistu nebo příjemce dopisu jménem, abyste navázali osobní kontakt a nastolili uctivý tón. Pro většinu formálních oborů je nejvhodnější volbou tradiční oslovení „Vážená paní/pane“, po němž následuje příjmení adresáta. Ve velmi moderních společnostech s inovativním pracovním prostředím však můžete zvolit i méně formální pozdrav a ve výjimečných případech i křestní jméno.
Cíl tohoto oddílu: nasadit přátelský a uctivý tón tím, že personalistu oslovíte jménem
Úvod motivačního dopisu
Úvod motivačního dopisu tvoří jedna nebo dvě věty na samotném počátku textu. Personalisté mívají velmi málo času na vyhodnocování jednotlivých žádostí, takže pokud váš úvod není na špičkové úrovni, je velká pravděpodobnost, že nebudou pokračovat ve čtení. Ale nebojte se! Tuto část můžete snadno vyřídit pomocí postřehu ze života, zajímavého osobního prohlášení nebo relevantní statistiky, jimiž upoutáte pozornost a uvedete příjemce přímo do hlavní části vašeho motivačního dopisu.
Cíl tohoto oddílu: vyhnout se standardnímu úvodu a zaujmout zajímavým postřehem, statistikou nebo dovedností, která příjemce přenese do další části textu.
Hlavní část motivačního dopisu
Hlavní část motivačního dopisu je jádrem celého dokumentu. Budete se zde věnovat svým úspěchům, dovednostem a představám o práci provozního manažera. Protože je tento oddíl informačně nejobsažnější, můžete si jeho psaní usnadnit tím, že jej rozdělíte na dvě poloviny.
V první můžete použijte metodu, která umožňuje popsat situaci, požadovaný úkol, vaši akci a pozitivní výsledek, jehož jste dosáhli (STAR – Situation, Task, Action, Result). Vzhledem k tomu, že povinnosti provozního manažera mohou být velmi různorodé, je dobré využít popis pracovní pozice a průzkum webových stránek společnosti a zúžit své příklady pouze na ty, které jsou pro potenciálního zaměstnavatele nejrelevantnější a nejvýznamnější.
V druhém odstavci se věnujte svým nejsilnějším dovednostem včetně několika tvrdých dovedností, jestliže jsou pro danou pozici nezbytné. Popište svoji vizi nebo potenciální přínos pro společnost, aniž byste působili příliš suverénně nebo kriticky.
Cíl tohoto oddílu: uvést krátké příklady vašich předchozích úspěchů, probrat vaše nejvýznamnější přednosti a nápady, jak byste potenciálnímu zaměstnavateli mohli být užiteční.
Závěr motivačního dopisu a rozloučení
Váš motivační dopis je téměř hotov! Než otevřete šampaňské, je třeba doplnit závěr a rozloučení. Vyjádřete svůj zájem a nadšení pro danou pozici a v závěrečné větě, kterou lze nazvat Výzva k akci, pobídněte personalistu, aby vás kontaktoval.
Poté zvolte nejvhodnější rozloučení podle toho, jaký styl používáte a jaký je váš vztah k zaměstnavateli. Výborně funguje „Srdečně zdravím“, „S pozdravem“ nebo „Děkuji“.
Cíl tohoto oddílu: vytvořit pozitivní a uctivou výzvu k akci, po jejímž přečtení bude mít personalista chuť se s vámi spojit, a rozloučit se způsobem, který se v případě tohoto zaměstnavatele nejvíce hodí.